Aihe: Tietoa Rocktronin Voodu Valvesta gasin riivaamalle?
1
Antti1
28.03.2007 20:21:36 (muokattu 28.03.2007 20:22:29)
Kertokaapa mitä tuosta laitoksesta tiedätte, olen siitä niin kovin kiinnostunut. Tuosta on ilmeisesti useampaa mallia, jotka eroavat toisistaan vain hieman? Tärkeimpiä eroja niiden kesken ja ennen kaikkea: mikä niistä on mielestänne se paras vaihtoehto?
 
Kertokaa ehdottomasti myös tuon laitteen huonot puolet. Valikkohelvetti on tiedossa, mutta jotain muuta?
 
Jos jollain on heittää vinkkiä mistä tuollaisen edullisimmin saa, niin pistäkää tulemaan.
 
EDIT: Tästä löytynee muistaakseni lähihistoriasta juttua, mutten löydä googlen avulla. Jelppiä, anyone?
ReBeat
28.03.2007 22:52:52
 
 
Ei siitä ole kuin se vanha versio ja uusi ONLINE. Käytännössä niillä ei ole kai mitään toiminnallista eroa. Netti kun kehittyi siihen pisteeseen, että alkoi tulla musavehkeisiin mahdollisuutta ladata netistä soundeja tai editoreita, niin tämä ONLINE-Voodu oli Rocktronin satsaus siihen markkinointimeininkiin. Vanhemman mallin kanssa pystyy kuulemma yhtälailla käyttelemään sitä PC-softaa, joka löytyy tuolta:
http://www.rocktron.com/site/patchbay/vooduvalve/chameditor.exe.zip
hevikukko
28.03.2007 23:40:55 (muokattu 28.03.2007 23:43:29)
Thomann on kaiketi halvin paikka hommata uutena, 698€ ja taas käytettynä tsiigaa Ebay huutokauppaa... =)
Dippadui :D
superfly
28.03.2007 23:44:09
Thomann on kaiketi halvin paikka hommata uutena.
 
Hyvinkin usein käy niin että Suomesta saa halvemmalla tai suurinpiirtein samaan hintaan kuin tuolta. Ennen Thomann oli kyllä halvempi. En tiedä miten on ko. toosan kanssa tosin, mutta kannattaa yleensä tsekata suomalaiset kaupat ensin riippumatta siitä mitä olet ostamassa.
"Eagles may soar high, but weasels don't get sucked into jet engines." -David Brent
fox
29.03.2007 00:48:33
 
 
Kertokaapa mitä tuosta laitoksesta tiedätte, olen siitä niin kovin kiinnostunut. Tuosta on ilmeisesti useampaa mallia, jotka eroavat toisistaan vain hieman? Tärkeimpiä eroja niiden kesken ja ennen kaikkea: mikä niistä on mielestänne se paras vaihtoehto?
 
Niinku tuossa jo sanottiin, ei siit niin kovin montaa mallia ole, vanhempi ja on-line..
 
Kertokaa ehdottomasti myös tuon laitteen huonot puolet. Valikkohelvetti on tiedossa, mutta jotain muuta?
 
Käyttökokemuksia täältä (Mnetistä) ehken voisit kysästä vaikka nimimerkki chameleonilta (varmaan mieluummin) tai sitte nimimerkki sg:ltä.. Veikkaan et chameleon tietää enemmän tuosta valikkopuolesta/soundeista..
 
Jos jollain on heittää vinkkiä mistä tuollaisen edullisimmin saa, niin pistäkää tulemaan.
 
Veikkaisinpa että varmaan eBay?? Noita liikkuu aina silloin tällöin.. Rocktron Piranhaa voit kanssa katsella.. Tai jos se putki ei ole olennainen, vaihtoehtona käynee silloin ihan hyvin Rocktron Chameleon.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Metalrock
29.03.2007 09:13:42 (muokattu 29.03.2007 10:47:10)
Ostin torilta voodu valve online kolme kuukautta sitten!
Maksoi 300 euro!
 
Torilta löytyy!
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=149940
Play Loud
Antti1
29.03.2007 10:17:21
Kiitoksia tähänastisesta infosta, rupean vainoamaan ihmisiä pikaviesteillä. :)
 
Rocktron Piranhaa voit kanssa katsella.. Tai jos se putki ei ole olennainen, vaihtoehtona käynee silloin ihan hyvin Rocktron Chameleon.
 
Noooo, itseasiassa tarkoituksena olisi hyvinkin pitkälti hommata tuo Prophesy II, mutta tämä Voodu Valve toimii varasuunnitelmana. Lähinnä budjettikysymys.
Leo80
29.03.2007 21:54:24
No ittellä on moinen härpäke ollu räkissä ny...hmm... >7 vuotta...öbaut. Listataan ny tähän vähä asioita mitä näin äkkiseltään mieleen tulee:
 
- Tosiaan se säätöhelvetti(?) joka oli jo tiedossa. Toisaalta, jos parametrien ruuvailusta tykkää, niin mikäs sen rattoisampaa ajanvietettä. ;)
 
- Soundimaailmaltaan tooodella monipuolinen. Aikalailla kaikkea saa irti kunhan vaan jaksaa ruuvata. Toisaalta mikään soudeista ei kuulosta ihan originaalilta tavoitesoundilta(jos sellainen on hakusessa), vaan niissä on aina mukana Voodun oma väri; toiset tykkää toiset ei.
 
- Ehkä hitusen digitaalisen kuulonen särömaailma. Musta semmonen tietty "murina" puuttuu, ja sen tilalla hienoinen "sirinä".
 
- Keskialueen rajallinen säätövara (akselilla -12- (-6) )übersäröillä, mikäli haluaa säilyttää äänen jotenkin inhimillisenä. (näin ainakin minusta...mutta makuasioitahan nämä ovat.)
 
- Efektit hyviä. Wahia en tosin oo koskaan kokeillu. Ja stereoulostulolla ne kuulostaa entistäkin paremmilta.
 
...täydennetään mikäli jotain vielä mieleen juolahtaa. :)
"Mutta kaikkihan erehtyvät joskus. Miksi lyijykynän päässä muuten olisi kumi?"
Antti1
29.03.2007 23:10:54
Kiitoksia tiedoista, lisää vain!
 
Onneksi tuo ei tule jäämään ainoaksi etuseksi, nyt on jo Tubeman II takataskussa. Saa sitten vähän vielä lisää monipuolisuutta. :)
 
Tuo sirinä tuli kyllä vähän yllätyksenä. Osaatko vertailla vaikka Pod XT:n soundeihin? Onko siinä sellaista samankaltaista murinattomuutta ja outoa yläpäätä, vai onko tää vaan sillai hitusen "vinossa" mättösäröillä? En nyt mitään ihan armotonta ahtojunttaa tarvitse ja erillisiä polkimiakin käyttelen kaverina, joten varmaan jotain saan leivottua.
Leo80
29.03.2007 23:50:27
Tuo sirinä tuli kyllä vähän yllätyksenä. Osaatko vertailla vaikka Pod XT:n soundeihin? Onko siinä sellaista samankaltaista murinattomuutta ja outoa yläpäätä, vai onko tää vaan sillai hitusen "vinossa" mättösäröillä?
 
Oi tätä termien rikkautta! :D Vähä niinku viineistä keskusteltais. ;D Jotenki niissä übermosoissa on samankaltaista sirinää/surinaa/pörinää, ku tässä toisesta ketjusta löytyneessä klipissä: http://koti.mbnet.fi/mika_j/voodu/enter_sandman.mp3 Kyllähän sen (omasta mielestä jälleen kerran!) saa kuulostamaan hitusen paremmalta säätämällä ja muita elementtejä muuttamalla, mutta tuo hienoisen eloton, kliininen ja sirisevä yleisilme paistaa tiukoissa säröissä aina läpi. Eihän laite ja mättösoundi sinänsä mitenkään huono ole, mutta omaa korvaa se jotenki ei kauheesti miellytä. Tuo nyt on semmonen kompromissi jonka kanssa täytyy elää, ku rajalli budjetti on käytössä ja haluaa laitteeltaan monipuolisuutta. Toisaalta taas en tiiä onko omaa kädettömyyttäni että kyseinen häiritsevä osatekijä soudissani mukana roikkuu. :D Ja kuten vanha viisaus kuuluu: Testaamalla itse tiedät varmasti miellyttääkö peli korvaa.
"Mutta kaikkihan erehtyvät joskus. Miksi lyijykynän päässä muuten olisi kumi?"
Antti1
29.03.2007 23:53:36 (muokattu 29.03.2007 23:56:00)
No ei tuo sinänsä ole ongelma, mä kaavailen useamman räkkimötkylän setuppia, joista saa jokaisesta jotain. Ei tämä varmaan ainoaksi tule jäämään ja useampaa yhtäaikaa käyttämällä saa kyllä aika monipuolista pärinää.
 
Ja kuten vanha viisaus kuuluu: Testaamalla itse tiedät varmasti miellyttääkö peli korvaa.
 
Eäh, tähän hintaan (siis olen kauppoja tehnyyt erään henkilön kanssa aika edullisesti) ei kerkiä enää testaamaan! Voi sitten testata kotona rauhassa vuoden pari, kunhan saadaan kaupat tehtyä.
 
EDIT: Niin puhutko sä nyt laitteen soinnista kaappien kanssa, vai tuosta linjasoundista? Mähän oon kasaamassa räkkikamoja livekäyttöön enemmänkin. Nauhoitukset tullaan pääasiassa hoitamaan mikittämällä, jolloin ei mallinnuksien pärinät haittaa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)