Aihe: Musiikkia nettiin 1 | |
---|---|
![]() 28.03.2007 20:45:13 | |
Haluan laittaa tekemääni TEOSTON-alaista musiikkia ladattavaksi ilmaiseksi- kotisivuiltani. TEOSTO veloittaa per latauskerta/kappale 7 centtiä. Miten pysytyn kontroillomaan montako ko. latauksia on tehty? Onko olemassa ohjelmia tai palveluita jolla homman pystyis tekemään siten kuten esim. ohjelmapäivityksissä tai netistä ladattavassa musiikissa, jossa klikkauksen jälkeen nämä latautuu heti lataajan koneelle? T. mukeli | |
![]() 28.03.2007 20:51:16 (muokattu 28.03.2007 20:54:59) | |
Haluan laittaa tekemääni TEOSTON-alaista musiikkia ladattavaksi ilmaiseksi- kotisivuiltani. TEOSTO veloittaa per latauskerta/kappale 7 centtiä. Miten pysytyn kontroillomaan montako ko. latauksia on tehty? Onko olemassa ohjelmia tai palveluita jolla homman pystyis tekemään siten kuten esim. ohjelmapäivityksissä tai netistä ladattavassa musiikissa, jossa klikkauksen jälkeen nämä latautuu heti lataajan koneelle? T. mukeli Eikä veloita. Omille kotisivuille saa laittaa musiikkia ihan ilmaiseksi, kunhan tekee Teostoon ilmoituksen, josta käy ilmi mitä on ladattavissa ja mikä on kotisivun osoite. Ei maksa mitään. Muutama vuosi sitten Teosto kokeili hetken aikaa maksullista mallia, mutta siitä luovuttiin nopeasti ja vähin äänin. Edit: Mutta totta kai kannattaa laittaa sivukäynti- tai latauslaskuri ihan vain kertomaan kuinka suosittuja uudet biisit ovat. Netistä löytyy varmasti ilmaisia tai hyvin halpoja valmiita laskureita. "This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba) | |
![]() 01.04.2007 21:38:47 | |
Omia säv. san. tuott. soitt. alusta asti tekemiä saa laittaa ihan mielin määrin sivuille ladattavaksi jne., mutta muut ..katso vastaus Teostolta alla.. T. mukeli Eli Teosto/NCB edustaa järjestöömme liittyneitä suomalaisia musiikin tekijöitä (säveltäjiä, sanoittajia, sovittajia ja musiikin kustantajia). Tällä hetkellä edustamme yli 15.000 suomalaista tekijää sekä satoja tuhansia ulkomaalaisten sisarseurojemme tekijöitä Suomessa. Jos haluat laittaa edustamaamme musiikkia omille kotisivuille, pitää sinun maksaa meidän kautta tekijänoikeuskorvaukset edustamamme musiikin tekijälle/tekijöille. Jos laitat edustamaamme musiikkia vain näytteinä sivullesi, voimme tarjota sinulle näytelupaamme. Sen hinta on 50EUR/3kk. Se antaa luvan yhteensä 10 minuuttiin näytteitä siten että yksi näyte saa olla korkeintaan 60 minuuttia pitkä. Voimme myöntää luvan korkeintaan vuodeksi kerrallaan. Luvan saat minulta sähköpostitse / postitse. Jos laitat edustamamme kappaleen kokonaisena cover- versiona sivullesi määräytyy hinta sen mukaan, että onko kappale sivulla striimattavana vai ladattavana. Jos kappale on striimattavana siten, että sivulla kävijän pitää 'klikata' kuullakeen cover-versiosi (tätä sanotaan streaming on-demand käytöksi), on hintamme 100EUR/kk 1-5 kokonaiselle kappaleelle. Jos cover-versio on ladattavana sivustoltasi, määräytyy hintamme perus musiikin verkkojakeluhinnan mukaan. Ilmaiseksi ladattavasta korvaat meille 0,07EUR/lataus ja maksullisesti ladattavasta otamme 8% alvittomasta myyntihinnasta per lataus. Yleisohjeeksi sinulle - lähestulkoon kaikki suomalaiset ja ulkomaalaiset kaupalliset äänitteet sisältävät Teosto/NCBn edustamaa musiikkia. | |
![]() 04.04.2007 21:06:26 | |
Omia säv. san. tuott. soitt. alusta asti tekemiä saa laittaa ihan mielin määrin sivuille ladattavaksi jne., mutta muut ..katso vastaus Teostolta alla.. T. mukeli Jep, mutta kysymyshän oli sinun tekemästäsi musiikista. Teosto kertoo tuossa kantansa covereihin. "This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba) | |
‹ edellinen sivu | seuraava sivu › 1 |
› Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)