Aihe: Ongelmia UAD-1 efektipaketin kanssa
1
Leevi K.
21.03.2007 11:29:03
 
 
Olen asentanut Univeral Audion paketin koneelleni (HP, 3200 MHz x 2, WIN XP 5.1.2600) onnistuneesti.
 
Kun avaan Cubase SE 3:n ja valitsen jollekin raidalle jonkin UAD-plugarin, sekä tietokoneen että UAD-kortin CPU-kuormituksen osoitin alkaa välittömästi hipoa sataa, ja lukemat heilahtelevat koko ajan sadan tuntumassa koko ajan tämän jälkeenkin.
 
Musiikin kuuntelu tai äänittäminen ei tällöin onnistu, vaan ääni pätkii sekunnin välein. Miten on mahdollista, että molemmat prosessorit kuormittuvat näin, vaikka mitään ei edes tapahdu? Mitä asetuksia pitäisi lähteä muuttamaan? Vaikuttaisi siltä, että prosessorit eivät "tiedä", mitä kunkin niistä pitäisi tehdä. Voisiko ongelman aiheuttaa esim. hyperthreading?
 
Tietokoneeni ja Cubase SE 3 toimivat muuten ongelmitta. Pitäisikö Cubase ehkä asentaa uudestaan?
sami_sumea
21.03.2007 12:03:06
 
 
Tietokoneeni ja Cubase SE 3 toimivat muuten ongelmitta. Pitäisikö Cubase ehkä asentaa uudestaan?
 
1) Mikä äänikortti sulla on
2) Onko äänikortista valittu oikea ASIO-ajuri?
3) Paljonko sulla on latency-asetuksista ruuvattu äänikortin bufferin kooksi?
 
...
"Yläpäiden kompressointi tuo mieleen Ruandan kansanmurhan ja botneosastollakin ollaan yleislakossa: laatusubbarini (Tannoy) ei löydä kappaleesta alle kymmenen hertsin taajuuksia, vaikka laskin kuunteluhuoneeni lämpötilan -18C-asteeseen."
Leevi K.
21.03.2007 12:06:45
 
 
Äänikortti on Edirol UA-25, ja ajurin pitäisi olla oikea. Tsekkaan vielä bufferin.
Leevi K.
22.03.2007 09:47:52
 
 
Prosessorini onkin näköjään tyyppiä "Opteron". Valitsin sen edellyttämän AMD-yhteensopivuutta koskevan vaihtoehdon, ja nyt kaikki toimii!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)