Aihe: Blind Willie McTell
1
RonRoco
03.03.2007 17:42:39
Tuo Yazoon best of on jo hyllyssä mutta haluaa lisää! Onkos kenelläkään antaa neuvoa mikä näistä monen levyn kokoelmista kannattais tilata. Joka sivulla on vähän ristiriitaista tietoa niiden laadusta. Dokumentin
 
http://www.amazon.com/Statesboro-Bl … usic&qid=1172935250&sr=1-17
 
kokoelmaa olen ollut tilaamassa mutta ainakin Catfishillä
 
http://www.amazon.com/Definitive-Bl … ref=m_art_pr_19/102-1970167-1361714
 
ja JSPllä löytyy vastaavanlaisia joissa samat biisit.
 
http://www.amazon.com/Classic-Years … music&qid=1172935605&sr=1-2
 
Missä näistä olis kattavimmat "linernotet"ja parhaimmat remasteroinnit?
 
Muutenkin voisi tätä herraa hehkuttaa. Aivan manhtava ja rentoa sekoitus bluessia ja ragtimee. Ja tuo äijjän ääni, helvetti kun on samettia korville muiden delta-jäärien jälkeen!
blyysi
03.03.2007 18:33:21
 
 
Kova äijä joo, hehkuttelun arvoinen! Noista bokseista en osaa sanoa mitään kun niitä ei ole, lyötyy "Statesboro Blues; essential recordings" ja Library of Congress rcordings, sekä erinäisiä raitoja kokoelmilla. Tuo "Library of Congress" on mielenkiintoinen yhdistelmä miehen haastattelua tuon ajan ominaiseen tyyliin, kokonaisia biisejä sekä esim. erilaisten bluestyylien demonstrointia haastattelijalle.
I ain't nothin' but a player
panadol
04.03.2007 02:01:02
Tällä Weenie Campbellin sivulla on arvioitu McTell-levytyksiä: http://weeniecampbell.com/mambo/ind … smf&Itemid=114&topic=603.15
Blue Moon
04.03.2007 08:32:44
 
 
Sanotaan nyt heti alkuun että mä en ole kuullut yhtäkään noista boxeista.
 
McTelleissä ei yleensäkään ole niin pahoja rahoinoita kuin monissa muissa tuon aikakauden levytyksissä. Documentien äänenlaatu ei oo aina ollut paras mahdollinen mutta mitä olen uudempia remasterointeja kuullut, niin ne on olleet ihan OK. Mutta kyllä mä oon siirtynyt pre-war bluesin osalta ostamaan noita JSP:n lootia, hinta-laatu suhde on niissä mun mielestä parempi. Liner notesit voisi olla laajemmatkin mutta kaikki tarpeelliset levytystiedot, biografiat yms. jutut niistä kyllä löytyy. Niissä ei ole erillistä "vihkoa" vaan tiedot ja tarinat on ujutettu joka CD:n omille kansivihoille. Kun mulle tulee Blind Willie McTell - boxin hankinta ajankohtaiseksi, niin tuon JSP:n aion napata.
rattledad
04.03.2007 21:50:34
 
 
Jos jotakuta kiinnostaa niin tuolla on juttua McTellin käyttämistä virityksistä ja arvauksia kielityksistä:
http://fraulini.com/setup3.html
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)