Aihe: Stagestarit vireeseen
1
Antti1997
25.12.2003 15:02:25
Ostin ensimmäisiksi rummuikseni TAMAN Stagestar satsin ja en oikeen meinaa saada etenkään virveliä vireeseen. Siitä kuuluu semmonen ikävä kaiku ja kun lyö vähänkin ei-keskelle niin matto rämisee ikävästi. Mulla ei siis oo kokemusta virittämisestä (paitsi mopon) mutta löysin netistä jotkut ohjeet millä sain äänen vähä paremmaksi, mutten vielä hyväksi. Eli ensin kiristin alakalvon niin kireelle kun sain, sitten yläkalvon aika kireelle ja kokeilin joka ruuvin kohdalta että on samassa vireessä. Kumpaahan kalvoa pitäis säätää että sais sen kaiun pois? Nyt löysäsin alakalvoa pikkasen muttei muuttunut ääni paljoakaan. Mitähän pitäis tehdä? Maton säätökään ei auta siihen räminään mikä syntyy kun ei lyö keskelle virveliä. Olis kiva jos joku asiantuntija vois antaa neuvoja, myös muita rumpuja kuin virveliä koskien.
Mikko A
25.12.2003 16:33:04
Virvelimaton räminään voi olla syynä se, että matto ei kosketa kalvoa koko pituudeltaan. Aika yleinen vika halvoissa matoissa. Jos se siitä on kiinni niin sun pitää vaan ostaa uus, parempi matto, joka vastaa kalvoon koko pituudeltaan. Se, miksi se ei niin tee, johtuu siitä, että ne maton päät, joihin naru/muovilipare pistetään, taittuu liikaa alaspäin jolloin ne narut nostaa päitä ylös. Tosin se voi johtua myös siitä, että mattosyvennykset on liian matalat tai kapeat.
 
Itse tilasin vastikään T-kaupasta Sonorin pronssisen virvelimaton, joka on kyllä viimäsen päälle suunniteltu. Naruille on varta vasten tehdyt syvennykset ja matto koskee tasan joka paikasta kalvoon. Se vain, että vaikka matto tuli helvetin hienossa käsintehdyssä puukotelossa, sen toinen pää oli hieman taittunut, minkä vuoksi ne jouset siltä kohdin nousi vähän ylös kalvosta, mikä aiheutti selvästi ylimääräisiä häiriöääniä. Pihdeillä sain sen melko hyvin väännettyä takaisin. Silti hieman vituttaa, että piti just olla rikki se kallis matto. Ei se silti niin kallis ollu että olis tullu mieleenkään lähteä lähettelemään sitä takaisin omaan laskuuni. Vähän reilu 30 erkkiä maksoi.
"We call him the boss because he keeps a steady beat."
fifehole
25.12.2003 21:45:10
 
 
No ensinnäkin jos sulla on ne kalvot mitkä niissä tulee mukaan homma on hankala. Alakalvoa ei suinkaan kannata kiristää niin kireelle kuin saa ellei halua oikein piukeaa soundia. kokeile vähän löysempää virettä molemmissa kalvoissa ja kiristä pikkuhiljaa kokeilemalla myös maton kiristämistä/löystämistä. Jos kalvot on huonot/halpikset voi virittäminen olla vaikeaa. Kokeile, kokeile, opi, opi! Pieni demppi sallittua tämän hintaluokan snaressa.
Head for an eye
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)