Aihe: se 5 yksikelaista kitara:
1
PoLFus
22.12.2003 17:15:42
 
 
~ 7ender $tratocaster ~
LaXu
22.12.2003 17:36:19
Jotenkin mun kuudes aisti sanoo, että noista "lisämikeistä" tulee hintaan heti pari tonnia lisää, PRS:n tuntien. ;)
"Walking the fine line between bacon and Christian."
Ostakaa Ibanez RG550 pois. Kts. Tori.
migeboy
22.12.2003 18:35:05 (muokattu 22.12.2003 18:37:08)
Niin. Oliskohan siinä ihan pari humbukkeria ja sit se yks ykskelanen siinä keskellä. En mä kattonu kun sitä kuvaa. Sanottiinks siinä sivulla siitä asiasta mitään?
 
EDIT: Mä katoin ite sitä sivuu vähän tarkemmin, eli ei mua enää varmaan tarvii niin hirveen paljoo valistaa.
PRS Guitars has announced the 513 Rosewood Model, featuring a newly developed PRS pickup system, providing 13 modern and vintage sounds utilizing 5 proprietary single coil pickups.
Juzzu
22.12.2003 19:00:15 (muokattu 22.12.2003 19:18:48)
Jotenkin mun kuudes aisti sanoo, että noista "lisämikeistä" tulee hintaan heti pari tonnia lisää, PRS:n tuntien. ;)
 
Tämä hetken listahinta 6400$, pitää sisällään kyllä ehkä enemmänkin 'extraa'. Mutta tuo on kaiketi ikään kuin PRS:n PS-malli, johon ei saa itse päättää speksejä, heh. Mutta värikartat jne. on PS-osastolta.
 
Tuohon ei sitten paljon mikkejä vaihdella. Mutta toisaalta, tämä on varmaan siinä määrin harkittu piensarja, että tiedetäänhän se ettei tuota kauaa valmisteta eikä montaa myydä, joten kai se hinta on laskettu sitten siten että tiettyjen myytyjen yksilöiden jälkeen ollaan omilla ja loput siitä eteenpäin on plussaa. Tuota kitaraa vartenhan on jouduttu muuttamaan jyrsintöjä (=koneita) kaulan osalta, kun skaalakin on 25 1/4" PRS: tavallisen 25" sijaan. Mikähän lie syy siinäkin, ehkä on todettu että yksikelaiset tykkää pidemmästä skaalasta, mutta 25 1/2" ollaan unohdettu kun joka toinen kitara maailmassa omaa sen skaalan?!?
 
Noh, mitäpä noita pohtimaan, veikkaanpa ettei yksikään yksilö saavuta suomen maata tuosta mallista.
 
Uuden näköiset bird-inlaytkin tuossa, kuriositeettinä mainittakoon.
Tonttoroi! Ponkkolaala piu! Tiruliru löts!
LaXu
22.12.2003 19:04:20
Tuo kahden 5-asentoisen kytkimen viritelmä on aika mielenkiintoisen näköinen kyllä..mitenkähän mahtaa toimia. Ja kaipa tuo "päreiksi ammutut linnut" inlaykin antaa vähän erilaista näköä.
"Walking the fine line between bacon and Christian."
Ostakaa Ibanez RG550 pois. Kts. Tori.
Juzzu
22.12.2003 19:08:31 (muokattu 22.12.2003 19:18:02)
Tuo kahden 5-asentoisen kytkimen viritelmä on aika mielenkiintoisen näköinen kyllä..mitenkähän mahtaa toimia.
 
Kiva livenä nykertää kahden eri kytkimen välillä. Mutta tosiaan, olisi kiva tietää noista soundeista, onko siellä nyt sitten jotain erikoista ja ihmeellistä ja upeaa, vai vaan jotain tavallisia sarjaan-rinnan-vaiheenkääntö-juttuja. Nimittäin muutenhan tuo on ihan floppi, jos jotain käänteen tekevää ei löydy. Mitähän lie sitten tarkoittaa nuo eri moodit tuossa alla olevassa tekstissä...?
 
RS 513 Rosewood. Totally new model, featuring a carved maple 10 top, Brazilian Rosewood neck and fingerboard (25 1/4" scale) with the new Special 513 carve. Patent-applied-for 513 Pickup System with 5 singlecoils, 5-way blade pickup selector AND 3-way tone selector (heavy humbucking, clear humbucking, singlecoil).
 
Ja kaipa tuo "päreiksi ammutut linnut" inlaykin antaa vähän erilaista näköä.
 
Tuo 21. nauhan "lintu" näyttää mun mielestä enemmän joltain lepakolta :o)
 
Mutta vielä tuosta hinnasta, kyllä kokonaan Brasilian ruusupuinen kaula maksaa mansikoita sekin. Jos oikein tulkitsin tuolta ämeriikan föörumilta, niin PRS:llä menee jokaiseen onnistuneeseen Bra-Rsw -kaulaan keskimäärin kolme aihiota johtuen puiden satunnaisista huokoisuuksista (reikiä puussa) ja kaula-aihioiden pienestä koosta ja mistä lie. Hylätyistä kauloista väännetään sitten otelautoja jos se on mahdollista.
 
Lieneehän PRS käsittääkseni ainut valmistaja(?) joka tarjoaa nykyisin kokonaan ruusupuusta tehtyjä kauloja. Joidenkin mielestähän ne ovat silkin pehmoisia nakeissa (ovat käsittelemättömiä). Ja toiset tosin saa niistä allergisia reaktioita, heheh..
Tonttoroi! Ponkkolaala piu! Tiruliru löts!
vrajala
22.12.2003 21:38:13
Lieneehän PRS käsittääkseni ainut valmistaja(?) joka tarjoaa nykyisin kokonaan ruusupuusta tehtyjä kauloja.
 
Riippuu valmistajan määritelmästä. Kyllähän niitä monetkin varmasti tekisivät, mutta PRS taitaa olla ainoa, joka voi myydä niitä tuohon hintaan. Jenkeissä noita pienempiä pajoja on, ja niillä kyllä löytyy monenlaista vaihtoehtoa. Tekevät mistä vaan puusta mitä sattuvat käsiinsä saamaan. Mutta usein kuitenkin nämä ovat enemmänkin kustomipuolen juttuja. Sanon siis, että PRS on ainoa tietämäni suurempi valmistaja, joka noita ruusupuukauloja tarjoaa.
 
Mutta noita PRS:n hintoja. Hesuskristussanktamaria. Tuonkin hinnalla saisi kaksi vastaavilla spekseillä tilaustyönä räätälöityä kitaraa. No, eiväthän nuo soittamiseen ole tarkoitettukaan. Seinälle vaan, pällisteltäväksi. Kateellisia katseita herättämään.
Juu, varmast näi, mää kysyi?
vrajala
23.12.2003 08:46:06
Isoja valmistajia tarkoitinkin. Kyllähän nyt suomestakin saa ruusupuukaulaisen pienvalmistajalta jos vain haluaa.
 
Epäselvä olin. Siis pienemmillä valmistajilla on normaalituotannossa kaikenlaisista puukalikoista tehtyjä kepukoita. Toisin sanoen he tekevät suoraan jälleenmyyjille pienempiä sarjoja, ilman varsinaista tilausta asiakkaalta. Nämä pajat toimivat varsin pienessä mittakaavassa, mutta ei PRS:kään (perskään) noita ruusupuukauloja minään suursarjatuotteina valmista.
Juu, varmast näi, mää kysyi?
Juzzu
23.12.2003 09:04:48 (muokattu 23.12.2003 09:05:27)
Okei :o)
 
mutta ei PRS:kään (perskään) noita ruusupuukauloja minään suursarjatuotteina valmista.
 
Juu ei. Noita on tehty sellaisina 250 kpl:n sarjoina, joihinkin malleihin. Intian ruusupuistenkin kaulojen kanssa kokonaiskappalemäärä taitaa olla jossakin 1000-2000 välillä näin mutupohjalta... Eli ei ihan kuolettavia määriä kuitenkaan.
Tonttoroi! Ponkkolaala piu! Tiruliru löts!
fox
23.12.2003 11:49:02
 
 
Tuo 3-way (heavy,clear & singlecoil) vähän mielestäni viittais ihan normaaliin tri-tone switchiin... Varmahan tietenkään ei voi olla ja tuskin ne nyt aivan heti kytkentäkaaviotakaan julkaisee. ;)
Juzzu
23.12.2003 17:09:02 (muokattu 23.12.2003 17:15:23)
Tsekkailin vähän noita BRW-hintoja. Pienvalmistajista mm. Ron Thorn tarjoaa BRW-kauloja 800$ lisähinnalla. Ja IRW-kaula maksaa vain (tai "vain") 200 dollaria lisää perushintaan.
 
http://www.thornguitars.com/
 
EDIT: on muuten aika luomukitaran näköinen, kun mikkien kuoretkin ovat puuta (tai ainakin näyttävät siltä) http://www.thornguitars.com/master8.htm
 
EDIT2: Ja tuon PRS:n "ihmeen" listahinta taitaakin olla 4800 dölläriä. Ja tuostakin tulnee vielä lähitulevaisuudessa varmaan joku halvempi versio, tosin valitettavasti ei taida oikein mitkään PRS:n hinnat ihan jokamiesluokkaa olla.
Tonttoroi! Ponkkolaala piu! Tiruliru löts!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)