Aihe: Kaulan paksuudesta
1
Jakki
11.02.2007 11:17:06
Mikä on mielipiteenne akustisen kitaran kaulan paksuudesta? Tykkäättekö vahvemman jämäkkyydestä, vai onko ohuemman keveys valttia?
Valitsetteko kaulan vahvuuden käden koon mukaan?
Vaikuttaako kaulan paksuus saundiin?
Mielipiteitä.
tuomom
11.02.2007 11:53:25
eikös tuo liity pitkälti siihen miten sitä aikoo soittaa eli jos sormilla niin ei ole pahitteeksi jos kielet eivät ole ihan kiinni toisissaan, jos taas haluat bluegrass tilutusta soittaa niin on helpompi että ovat ihan vierekkäin. Toki molemmilla voi soittaa molempia ja kukin preferenssiensä mukaan.
Itse olen huomannut että kaulan profiili vaikuttaa aika paljon siihen miltä soitin tuntuu kädessä. Omassa kitarassani on ohut hieman v:n mallinen kaula (SCGC dpw) ja se tuntuu huomattavan paljon paremmalta kuin täysin v:tön kaula saati sitten paksu kaula.
juikka111
12.02.2007 16:47:53
Minulle sopii parhaiten ohut ja kapea kaulainen akustinen. Tietenkin rajansa silläkin.
Ei sovi unohtaa, että musiikki avaa itse kullekin tiedon ja ymmärryksen portin kohti vastuuntuntoisten yhteistyökumppaneiden aatteellisia intressejä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)