Aihe: Whammy/Pitch shift efektit
1
lindo
11.02.2007 00:18:08
Elikkäs tuli ostettua Digitechin rp250 multiefekti. Sen whammy ei toimi olettamallani tavalla, ja haluan tietää onko kyseessä vika vai ominaisuus.
 
Eli pitäisikö whammylla onnistua useamman sävelen tai kokonaisten sointujen transponointi puhtaasti vaikkapa oktaavia ylös tai alas? Rp250 kanssa jos on useampi kuin yksi soiva sävel, tulee välillä vääriä ääniä eikä kaikki sävelet siirry samaa intrevallia.
 
Sama juttu koskee varmaankin myös pitch shift efektiä. Pitäisikö silläkin onnistua puhtaasti kokonaisten sointujen transponointi? Digitechin pitch shift kanssa sama homma kuin whammylla.
.

 
Tyhmänä kysyn millainen efekti on "whammy"?
 
Mutta ei, kyllä soinnut menee yleensä mössöksi noiden efektien kanssa. Digitechistä en kauheasti tiedä mutta olisin suositellut sulle mielummin BOSSia, vaikka Octaveria:
http://www.bosscorp.co.jp/products/en/OC-3/brochures.html
demoja:
http://www.bosscorp.co.jp/demos/en/OC-3_sound/demo.html
 
TAi Harmonistia HR2, jota ei taida tosin enää saada.
Rok rok
Murgo
12.02.2007 10:53:20 (muokattu 12.02.2007 10:57:29)
 
 
Taitaa se olla ominaisuus,muistan jostain lukeneeni ettei noi bitch shifterit pysty seuraamaan kunnolla kuin yksittäisiä säveliä.Pystyneekö oktaaveritkaan? Kokemusta ei kyllä ole. Jos löydät efektin jolla sähköviulun saa transponoitua selloksi niin kerro mullekin :) Edit jaa,näkyvät tuolla Bossin sivuilla väittävän että toimii soinnuillakin.
Niin vähän aikaa,niin paljon puuhasteltavaa!
Numb
12.02.2007 11:00:07 (muokattu 12.02.2007 11:02:47)
 
 
Eli pitäisikö whammylla onnistua useamman sävelen tai kokonaisten sointujen transponointi puhtaasti vaikkapa oktaavia ylös tai alas? Rp250 kanssa jos on useampi kuin yksi soiva sävel, tulee välillä vääriä ääniä eikä kaikki sävelet siirry samaa intrevallia.
 
Sama juttu koskee varmaankin myös pitch shift efektiä. Pitäisikö silläkin onnistua puhtaasti kokonaisten sointujen transponointi?

 
Efektit pystyvät seuraamaan vain yhtä säveltä kerrallaan. Jos on kaksi tai useampia, laite ei osaa erottaa niitä toisistaan, vaan tuloksena on ROMMMM... (onomatopoetiikkaa!) -ääni.
 
Tuota Bossia en tunne, mutta jos se tekee niin kuin valmistaja väittää, niin siinä ratkaisu. Boss on tavannut pitää mitä lupaa.
Gattubi ö skugi, bing bang bong -Remu Aaltonen
Jorbagha
12.02.2007 12:57:01
Mulla on tuosta bossista se edeltävä versio (OC-2) ja se ei ainakaan kykene useamman äänen transponointiin. En tiedä mitä tuo OC-3 sitten tuo uutta tuohon kokemukseen. Nähdäkseni ainoa tapa kyetä useamman äänen yhtäaikaiseen ja puhtaaseen transponointiin on reaaliaikainen sämpläys. Ja tuo ominaisuus esiintyy sitten yleensä hieman kookkaammissa ja kalliimmissa vehkeissä joita Digitech ja Bossin pikkupaavot eivät taida edustaa. Tai mistäs minä tiedän.. Tekniikka kehittyy niin huimaa vauhtia.
 
Muuten mainio peli on tuo OC-2, tosin ei transponoi muuta kuin 1 tai 2 oktaavia alaspäin, ylöspäin sillä ei pääse. Mutta mitäs sitä basistina muuta tarvitseekaan?
Oonpa aika körny.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)