Aihe: Vahvistusta soundeihin..
1
Teemu78
16.12.2003 20:42:36
Tässä on nyt pari päivää tullu mietittyä vahvarin ostoa ja oon tullu sellaseen tulokseen että mun kohdalla saattas olla paras ratkaisu hankkia PA ja liittää kitara pedaalin kanssa suoraan siihen.
 
Mulla on Digitechin GNX2 pedaali ja nyt olis tarkotus saada äänet ulos treenikämpällä. Kotioloissa oon liittäny ton petaalin mikserin kautta tietokoneeseen ja sitä kautta vahvarille asti (NAD 3155). Soundeja on tullu säädettyä ja oon saanu ne toimimaan ihan kivasti mutta sitte kun oon koittanu kaverin VS100 marsulla niin soundit menee vähän perseelleen. Niinpä oon miettiny että haluaisin äänet kuuluville niin että mikään etuaste ei enää muokkaisi sitä soundia vaan saisi ne soundit kuulostamaan yhtä hyviltä kun kotonakin.
 
Kysynkin siis itseäni paljon viisaammilta, josko jollain on kokemusta tämän tapaisista ratkaisuista. Ja miten ylipäätään ootte ratkonu soundi-ongelmia kun kyseessä on mallintava masiina?
 
Otetaan nyt vielä huomioon että kyseessä on työtön jolla ei ole varaa mennä juurikaan yli 500 Euron hankintoihin.
 
Kiitos.
Volle
16.12.2003 21:07:03
Jos olet säätänyt sen multikoneen kotisteroiden kanssa toimivaksi, se toimii paremmin PA:n kuin oikean kitaravahvarin kanssa niillä säädöillä. PA, kuten kotistereotkin, pyrkii toistamaan siihen syötetyt äänet mahdollisimman samanlaisina. Samaa ei voi sanoa kitaravahvistimista. Mutta jos säädät saundit kohdalleen kitaravahvistimen kanssa, saat aika varmasti ihan käyttökelpoiset saundit ellei tuota multilaitetta ole tarkoitettu nimenomaan suoraan linjaan soitettavaksi.
Pidän yleisesti naisista, varsinkin yleisistä naisista.
Eemil
16.12.2003 21:57:12 (muokattu 16.12.2003 21:58:56)
No en osaa sanoa kuinka tuo kitaravahvistin sotkee mielestäsi sen efektilootan saundit, mutta kokeilehan sillä kaverin marsulla laittaa se loota efektilooppiin ja kuuntele josko se vielä kenkkuilee. Jos siinä siis on looppia. Vahvistimessa on etuastevahvistin ja pääteastevahvistin, joista etuaste puuttuu sisään tulevaan ääneen ja pääteaste vain vahvistaa ääntä. Efektilooppi ohittaa etuasteen.
 
Toisena vaihtoehtona suosittelen jotta kokeilet rakentaa ne efektin saundit ihan puhtaalta pöydältä uudestaan sille kitaravahvistimelle. Onhan se kuitenkin kitaran efektilaite ja varmasti tarkoitettu kitaravahvistimen kanssa soittamiseen.
Torilla Ibanez S570wnsol 800 ja Yamaha fg-411c-12bl elektroakkari 200. Tukekaa köyhää muusikkoa.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)