Aihe: Säröä soittoon
1
loituma
01.02.2007 20:02:29
nyt en kyllä osaa sanoa.... kun sulla on se channeli päällä niin oletko kaikkia nuppeja väännelyt? Yleensä vahvistimissa on Gain napikka, joka tuo säröä. Oletko sitäkin vääntänyt?
lihavalla ihmisellä on iso maha
ravensoul
01.02.2007 20:19:12
Gain tai drive -namikka määrittää särön "määrän". Level tai volume äänenvoimakkuuden. Namiskuukkeleiden merkinnät vaihtelevat hieman valmistajasta riippuen. Olethan avannut kitaran volumea tarpeeksi?
"Only two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe." - A. Einstein
Romantikkoitkijät :'-) #27 - YSKÄ #3
Hulttio
01.02.2007 20:19:35 (muokattu 01.02.2007 22:56:54)
nyt en kyllä osaa sanoa.... kun sulla on se channeli päällä niin oletko kaikkia nuppeja väännelyt? Yleensä vahvistimissa on Gain napikka, joka tuo säröä. Oletko sitäkin vääntänyt?
Kyllä laitoin sekä tuon normal gainin täysille ja samoin lead gainit. Ei paljoa auta.
Syynä saattaapi kyllä olla myös se että toinen mikrofoni on ilmeisesti rikki tai virta ei kulje.
Kun tuo , |, /-nappula on on asennossa niin vahvistimesta ei kuulu mitään. Varmaan jokin juotos pielessä tai muuta. En ole varma onko se ikinä edes toiminut, edes silloin kuin kitara käytettynä ostettiin. Se korjataan varmaan lähiaikoina.
 
Edit: Miksiköhän tuo ei näytä tuota kenoviivaa kun kuvailen sitä yhtä namiskaa.
Sanetium
03.02.2007 23:35:10
Miksiköhän tuo ei näytä tuota kenoviivaa kun kuvailen sitä yhtä namiskaa. Se merkki ei näy ainakaan muusikoiden.netissä...
 
Mutta jos haluat säröä soittimestasi eikä sitä tule säätämällä, eipä kai auta kuin ostaa uusi vahvistin. Lyhyesti opastaisin ostamaan Roland-vahvistimen Micro Cube-mallin.
 
Mutta ellei tuo ole akustisiin kitaroihin meinattu vahvistin eli säröä ei löydy, kai siihen pitäisi saada säröä...
Iban3z
07.02.2007 16:14:19
Joo olen samaa mieltä.
MicroCube on todella hyvä aloittelijalle.
Edullinen hinta, 2w riittää kotioloihin täytellisesti.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)