Aihe: Hihnalukoista
1 2
Teijo K.
27.01.2007 18:10:43 (muokattu 27.01.2007 18:15:10)
 
 
Tuota, en kyllä ymmärrä, miten hihnalukot voisi asentaa väärin! Samalla tavalla ne kului, vaikka tuohon nelikieliseeni ekat (ja viimeiset) asensi heti uutena soitinrakentaja Jussi Ala-Kuha. Ja miten niitä nyt voisi edes käyttää väärin?
 
Viittausta "ammattikorttiin" en kyllä myöskään ymmärtänyt tässä yhteydessä.

 

 
Jos kaksi henkilöä käyttää samaa tuotetta, ja toisella se menee rikki n tunnissa, ja toisella se kestää n+1 tuntia, niin jotain eroahan siinä käyttötavassa pitää olla. Eihän tätä mikään muu pysty selittämään vai?
 
Väärin asentaminen on muuten tullut esille jo tässä ketjussa. Ainakin yksi tapa. Eli se avoin osa alaspäin. Näin se lukko on pelkästään sen tapin varassa. Ei taatusti kestä ainakaan painavaa soitinta kovinkaan pitkään. Samoin se mutteri pitää olla kunnolla kiristetty, ei vain näpein, vaan oikeasti työkaluilla. Hyvä olisi laittaa ruuvilukitettakin. Rungon vastakappale pitää olla kunnolla kiinni kanssa, tämä koskee kyllä kaikkia hihnakiinnikkeitä.
 
Itse käytän jo ihan automaattisesti lukkoja niin, että kun laitan sen hihnan kiinni, niin nostan siitä nupista, asetan lukon paikalleen ja vapautan nupista. Joidenkin olen nähnyt ikäänkuin "loksauttavan" lukon paikalleen. Varmasti kuluttaa lukkoa nopeammin.
 
Ammattikortilla viittasin sinun viittaukseesi "ammattikäytöstä", jota en taas itse varmaan ymmärtänyt täysin oikein. Joten jos minun tulkintani oli jotenkin huono tai virheellinen niin se minun viittauskin oli varmaan hölmö. Sain vain sellaisen käsityksen että ammattikäyttö olisi jotenkin rasittavampaa laitteille kuin harrastekäyttö. Että yksi ammattitunti vastaa vaikka paria kolmea harrastetuntia tai jotain. Tai että meidän amatöörien mielipide olisi jotenkin vähempiarvoisempi. Varmaan ihan oma virhetulkinta.
 
Piti oikein tutkia miltä nuo vanhimmat lukot näyttää, ja on niissä ihan komeasti kulunut kuopalle nuo urien pohjat, ei epäilystä siitä, mutta lukot menevät kuitenkin helposti paikalleen eivätkä edes kovaa "renkatessa" irtoa jos nupista ei niitä vasiten vapauta. Lis: Niin ja siihen sen lukkotapin ympärille on kulunut pyöreä ura. Kun vertaa uuteen, niin tuntuu että tämä kulunut itseasiassa irtoaa huonommin. Se meinaa jumittaa noihin kulumiin ennemmin kuin irrota itsestään. Kyllähän nuo kulumat toki sen kertovat, että varmaan verme ei sitten ikuinen kuitenkaan ole.
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #1

Silloin olet ajatteleva asioita, ja kun käsität basson Tieksi. olet ymmärtävä Tien bassona.
Tana
27.01.2007 18:36:30
 
 
Itselläkin tuppaa olemaan liikkuminen lavalla toisinaan aika rajua ja tapana on loksauttaa nuo lukot paikalleen aina.
 
Nyt onkin sitten kulunut basson yläsarvessa oleva hihnatappi toiselta puolen aika reippaasti ja lukko irtoaa itsestään esim. istualtaan soitettaessa, jos hihna on olalla.
 
Pitäisi parannella käyttötapoja siis.
Diiba daaba
Teijo K.
27.01.2007 18:38:47
 
 
No, niin tyhmä en sentään ole, että olisin asennellut kuvaamillasi tavoilla lukot väärin.
 
Aivan, en tarkoittanutkaan sinua, vaan yleisesti ottaen. Jos nyt suosituksia laitteista annetaan niin itse suosittelen Schalleria kyllä edelleen, mutta varauksin.
 
Koska soitan ammatikseni, vaadin kamoiltani luotettavuutta. Siksi kaikki bassoni, komboni, piuhani, viritysmittarini, nuotti- mikki- ja soitintelineeni ovat sellaisia, jotka ovat laadultaan parasta ammattitasoa. Ne siis kestävät vuosien, roudausten ja autokuljetusten sekä käyttämisen (keikat, opetus ja treenit sekä henkilökohtainen harjoittelu) tuomat rasitteet moitteettomasti ja luotettavasti. Uskoisin näitä tapahtumia kohdalleni osuvan kuitenkin ehkä hieman enemmän kuin harrastuksekseen soittavalle. Tämän kummempaa ei sanan "ammattikäyttö" taakse kätkeydy.
 
Nyt ymmärrän. Olin siis väärässä, anteeksi jos tuli sekaannuksia.
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #1

Silloin olet ajatteleva asioita, ja kun käsität basson Tieksi. olet ymmärtävä Tien bassona.
Bassolow
27.01.2007 21:51:19
Olettekos kokeilleet Marvelin hihnalukkoja? Halvempia kuin Schallerit ja mielestäni parempiakin. Tosin en ole kuin päälle puolivuotta käyttänyt niin en voi sanoa vielä mitään varmaa kestävyydestä. Mielestäni on näppärämpi kiinnitys systeemi.
 
Tämän näköisiä ovat:
http://www.bidboosters.com/members/roberts/extraimg/msl2.jpg
Non omnes qui habent citharam sunt citharoedi http://www.mikseri.net/thel Instrumentaalia stoner metallia
Teijo K.
27.01.2007 21:54:55
 
 
Olettekos kokeilleet Marvelin hihnalukkoja? Halvempia kuin Schallerit ja mielestäni parempiakin. Tosin en ole kuin päälle puolivuotta käyttänyt niin en voi sanoa vielä mitään varmaa kestävyydestä. Mielestäni on näppärämpi kiinnitys systeemi.
 
Tämän näköisiä ovat:
http://www.bidboosters.com/members/roberts/extraimg/msl2.jpg

 
Mites tuollaisessa pysyy tavallinen hihna? Minusta yksi Schallerin eduista on se että hätätilassa niitä käyttää tavallisenkin hihnan kanssa.
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #1

Silloin olet ajatteleva asioita, ja kun käsität basson Tieksi. olet ymmärtävä Tien bassona.
Bassolow
27.01.2007 22:15:04
Mites tuollaisessa pysyy tavallinen hihna? Minusta yksi Schallerin eduista on se että hätätilassa niitä käyttää tavallisenkin hihnan kanssa.
 
Pikaisen testin perusteella jotenkuten, jos paikoillaan pysyy. Heiluessa varmaankin nopeasti irtoaa. Tässä kuvassa näkyy systeemi kokonaan.
 
http://www.bidboosters.com/members/roberts/extraimg/msl3.jpg
Non omnes qui habent citharam sunt citharoedi http://www.mikseri.net/thel Instrumentaalia stoner metallia
pardy
27.01.2007 22:27:08
 
 
Yks kaveri oli just Millbrookista tilannu osia rakenteilla olevaan kitaraansa, ja ne oli kyllä ihan huiput. Runkoon kiinnitettävä osa oli sellanen kartio, joten hihna pysyy hienosti ilman sitä lukko-osaakin. Ja se lukitussysteemi oli myös sellainen ettei se varmasti aukea vahingossa. Sitä nuppia piti kiertää jotta se vapautui. Ja oli sen verran jäykkä se kiertosysteemi ettei ainakaan vahingossa voisi kuvitella irtoavan vaikka miten reuhaisi. Eikä se vastakappale ollut samanlainen kuin Schallereissa, joissa se voi kääntyä juuri "väärin päin", eli avoin puoli alaspäin kuin aiemmin kerrotiin, vaan sellainen kuin Warwickin lukoissa, eli sellanen että se lukko-osan tappi meni sen kartion sisään.
 
Nyt luultavasti kysyttekin että "minkä merkkiset, paljon makso?". En tiedä. Ilmotan heti kun saan selville, ja itekin ajattelin sellasia just tilata useammat. Voin sitten kertoilla kokemuksia. Jokatapauksessa oli ne näin käsissä hypisteltynä ja silmäiltynä parhaat toimintaperiaatteeltaan, kestävyydestä en tiedä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)