Aihe: Ibanez Artcore
1
jukpel
26.01.2007 22:33:54
Onko kellään kokemuksia Ibanezin Artcore puoliakustisista kitaroista. Lähinnä kiinnoistaisi niistä ne hieman isommat jazz- ja rockabilly-kitarat. Minkälainen on mikrofonien laatu, yleistuntuma, kiertoherkkyys ja ns. katu-uskottavuus jne..
Kyseessähän on Kiinassa valmistetut edulliset ilm. suhteellisen laadukkaat kepit (kts. Riffi 2/2004).
Mieli tekisi "äijäkitaraa" ja toi hintahaarukka olisi ehkä mahdollinen.
slowdive
26.01.2007 23:49:03
Mullakin oli tuo AS73 ja johonkin ketjuihin siitä tullut avauduttuakin.
 
Sehän oli ihan mainio kitara. Oikeastaan yksittäisiä valituksen aiheita on vaikea keksiä. Jotenkin tuo kitara ei vaan missään vaiheessa tuntunut omalta vaan jäi sellaiselle "ihan kiva soitella" -asteelle. Viimeistely oli moitteetonta ja soittotuntuma myös.
 
Nyt on kasiraiturille tullut soiteltua tuolla Fenderin Lite Ash Telecasterilla ja siinä huomaa että Ibanezin mikit jää selkeästi kakkoseksi. Toki tuo turpeahkon ja tiukan soundin ero selittyy helposti myös sillä että toinen oli puoliakustinen ja toinen telecaster.
"One good thing about music, when it hits you, you feel no pain." (B.Marley)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)