Aihe: Taas idols kisasta
1 2 3 4 5
Nimismies
12.11.2003 18:58:37
Mutta Ellen Jokikunnas on aika kissa.
 
Matokuurilla oleva nirso sisäkolli, jolle laihinkin hiirenrutkale pistää lättyyn milloin vain.
Muut M.netin jäsenet ovat vakioita, mutta Mahe ja Turbo ovat muuttujia. - Lähde: MAOL - taulukot.
st.Helena
13.11.2003 21:47:59
 
 
Ainoo syy, miksi olen katsonut Idolssia, on Jone Nikula, joka on siis niinku NIIN.... moot moot syötävä namupala, jonka kanssa voisin periaatteessa mennä vaikka painimaan peiton alle. Harvinaisen naminami- mies.
 
Paitsi että se Lappeenrantalainen muija on aivan loistava.
samwyse
14.11.2003 06:24:24
 
 
Ja Ellen Jokikunnas *on* aika kissa. Rrrrr....
 
Sillä on aika mörkö naama.
 
Aloin epäilemään kisan suoruutta, kun näkee aika selvästi, että on leikattu, kun artisti kävelee tuomareiden eteen biisin jälkeen.
Jeesus Nieminen
14.11.2003 16:56:31
Joka jakson voittaja on tähän saakka etukäteen käsikirjoitettu ja pedattu. Saman mediakonsernin Iltalehti korostaa ennakkotiedoissa tiettyjä tyyppejä. Esiintyjät esiintyvät tarkoituksellisessa järjestyksessä. Tähän asti homma on mennyt täydellisesti kässärin mukaan.
 
Jatkossa voi tietysti tulla myös yllätyksiä. Kansan pitäisi edes piruuttaan äänestää puhelinäänestyksessä jatkoon rumempia ja väärät biisivalinnat tehneitä laulajia, joilla on tukka huonommin kuin sillä söpöllä poikabändin laulajan näköisellä. Tosin "kansan" pitäisi tehdä näin joka kisassa, mikä lienee mahdotonta - voittajaksi sukeutuisi kuitenkin joku ennalta voittajaksi mietityistä.
 
Jos etukäteen pedattu voittaja valitsee kappaleekseen Queenin Bohemian Rhapsodyn, Kate Bushin Wuthering Heightsin tai The Darknessin I Believe A Thing Called Loven, häntä todennäköisesti kehotetaan kulisseissa miettimään biisivalintaansa. Jos hän on ruma tai liian persoonallisen näköinen, ei asialla ole mitään väliä.
I Believe in a Thing Called Love
Saikkonen
14.11.2003 17:28:10
Monelle oikeasti lahjakkaalle "häviö" tuossa kisassa ei ole huono juttu. Idoliksi valittu on sitten Idoli lopun ikäänsä, ja hänen on vaikeaa tai mahdotonta päästä milloinkaan toteuttamaan omia näkemyksiään. Muutamat ovat saaneet tässä vaiheessa jo kovaa mainostusta ja nimeä, mikä antaa jalansijaa ovenrakoon jos toiseenkin.
Raipe
14.11.2003 18:12:37
Kyllähän tuolta hyviä laulajia on potkittu pois, mutta hyviä on myös jäljellä. Taso on kova ja se niin on hyvä.
 
Tapahtuipa mitä tahansa, Asikainen on poro.
Ylläri
14.11.2003 22:17:12
Joka jakson voittaja on tähän saakka etukäteen käsikirjoitettu ja pedattu. Saman mediakonsernin Iltalehti korostaa ennakkotiedoissa tiettyjä tyyppejä. Esiintyjät esiintyvät tarkoituksellisessa järjestyksessä. Tähän asti homma on mennyt täydellisesti kässärin mukaan.
 
Jep. Koko ohjelmahan on vain väline, jolla luodaan uusia lööppejä ja uusia julkkiksia roskalehtien jauhettavaksi. Nerokas formaatti, erityisesti se "ilkeät tuomarit"-kuvio oli varsinainen medioiden välisen yhteistyön ja yleisön manipuloinnin mestariteos.
Montako basistia tarvitaan vaihtamaan hehkulamppu? Ei yhtään, koska kosketinsoittaja hoitaa sen vasemmalla kädellä.
Jaska
15.11.2003 00:54:36
Varmaa on että Idols kisan voittaja on helvetisti parempi laulaja kun yksikään Mela, Munk, Gimmel, tai muu vastaava Suomen tähtitaivaalla oleva ilmestys.
Ja aika varma saa olla myös että levyjä ei ole tarvinnut koneella sörkkiä eikä keikkoja ainakaan tarttis vetää playbackinä.
Mutta sais olla parempaa musiikkia. Kuitenkin taas joku Gimmelmäinen roskasuolennos.
aikavaikea
12.12.2003 13:57:39
Finaalien aika koittaa tänään.
 
Idols-finalistit esiintymisjärjestyksessä ensimmäisessä finaalilähetyksessä 12.12.2003:
Sonja Nurmela
Jani Wickholm
Victoria Shuudifonya
Hanna Pakarinen
Christian Forss
Anniina Karjalainen
Antti Tuisku

 
Tänäänhän käsittääkseni tippuu kaksi. Keitä veikkaatte? Oma arvioni on Victoria ja Christian.
Muista aamuisin herätä, tehdä hyvin turha työsi. Kello käy sinun aikaasi, sinun lyhyttä aikaasi. (A.W.Y.)
depe
12.12.2003 14:02:17
Finaalien aika koittaa tänään.
 
Tänäänhän käsittääkseni tippuu kaksi. Keitä veikkaatte? Oma arvioni on Victoria ja Christian.

 
Victoria voisi joo tippua. Muita potentiaalisia tippujia on tuo Christian sekä Anniina.
 
Jokohan ne tänään laulasi joitain muita biisejä. Ei jaksa kuunnella enää Braian Adamsia... Ja näkisi samalla, että osaako ne laulaa mitään muuta, kuin yhden biisin...
J.K.Ruudio
12.12.2003 14:41:14
Mun mielestä voittaja on Jani Wickholm,Antti Tuisku tai Hanna Pakarinen. En sitten osaa sanoa,että kuka mutta olen pettynyt,jos ei ole joku näistä.
Tuplat ne olla pitää!
Pancamo
12.12.2003 20:21:44
Oottekos pistäneet merkille, että kolme neljästä naisfinalistista on Etelä-Karjalasta; kaksi Lappeenrannasta ja yksi Joutsenosta? No täältäpäinhän noita lahjakkaita naisia löytyy... =)
Super-Jari
12.12.2003 20:25:19
On tuo Jani jotenkin sen oloinen jätkä että saisi kyllä voittaa. Osaa laulaa ja esiintyä.
Vaikka ei voittaisi niin varmasti saisi jonkun sopimuksen.
"On se hyvä että on tuo netti niin voi hankkia lisätietoa hyönteisistä" - Lause joka oli mielessä kun heräsin aamulla 9.12-03
Juntunen
12.12.2003 20:26:20
 
 
On tuo Jani jotenkin sen oloinen jätkä että saisi kyllä voittaa. Osaa laulaa ja esiintyä.
Vaikka ei voittaisi niin varmasti saisi jonkun sopimuksen.

 
Niin ja on vielä käytännön puurtaja. Studioissa istunu ja kitaraa skulailee.
pitkätukka
12.12.2003 20:35:28
Eikös nuo kaikki finalistit saanut sopimuksen?
Juntunen
12.12.2003 20:51:44
 
 
Huhhuh. Rankkaa. Oma feivoritti on toi Hanna. Se on rok.
 
Samat sanat.
el Bastardo
12.12.2003 20:52:21
Huhhuh. Rankkaa. Oma feivoritti on toi Hanna. Se on rok.
 
Hanna on tosi jees, samoin Victoria ja Jani.
Se mikä ei tapa, ahistaa.
Woc
12.12.2003 21:01:31
 
 
Hanna on ollut mun suosikki tähän asti, mutta tänään Victoria veti kyllä niin älyttömän hienosti ettei mitään rajaa. Hanna ei mielestäni tänään ollut niin hyvä kuin aikaisemmin. Se joka veti Vilkkumaata kuulosti yhtä hirveältä kuin esikuvansa.
Pukeudun mustaan koska heräsin tänä aamuna
pitkätukka
12.12.2003 21:03:12
Se naisjuontaja on muuten helvetin ruma, eikä sovi televisioon ollenkaan. Juontaa ei osaa yhtään.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)