Aihe: Taustakankaat/heijasteet
1
PJS
03.12.2003 22:22:24
 
 
Mietin tossa,että miten esim. tollaset mediaplayerin visualisoinnit sais heijastetua keikalla taustalle, vai saako niitä. Sen koneen tarttis varmaan "kuulla" se musiikki?
 
Visio olis tällanen:
Savua ja joku tollanen psykedeellinen heijaste sinne sekaan sitehkä vähän varivaloa.
 
Soittajista ei sais varmaan mitään selvää, mut ku kyseessä on kuitenkin instrumentaali musa niin ei sillä niin väliä vaan. Saattais olla aika psykedeellinen
23 päivää Jouluun
FearMTC
03.12.2003 23:45:58
Tietokone - laajakangas - videotykki - ahkera nörtti.
 
Siinä on aika pitkälle mitä tarvitsette. Dream Theaterilla on tietääkseni ainakin aina väkeä vaihtelemassa niitä efektejä sinne valkokankaalle niiden keikoilla. Ei ne siis ihan automaattisesti hoidu mitenkään.
On helpompi arvostella muita kuin yrittää itse muuttua.
Mikko A
04.12.2003 19:03:54
Mietin tossa,että miten esim. tollaset mediaplayerin visualisoinnit sais heijastetua keikalla taustalle, vai saako niitä. Sen koneen tarttis varmaan "kuulla" se musiikki?
 
Visio olis tällanen:
Savua ja joku tollanen psykedeellinen heijaste sinne sekaan sitehkä vähän varivaloa.
 
Soittajista ei sais varmaan mitään selvää, mut ku kyseessä on kuitenkin instrumentaali musa niin ei sillä niin väliä vaan. Saattais olla aika psykedeellinen

 
Niin, meinaatko, että valkokankaalle vai niinkus valoshowna? Tuo valoshow vois olla aika kommee, mutta varmaan asteen verran kinkkisempi toteuttaa...
"We call him the boss because he keeps a steady beat."
Fortune
04.12.2003 19:23:49
Jos saisitte jonkin kaleidoskooppihässäkän seinälle ja sitä ohjaamaan jonkin valourku-tyyppisen kytkennän, joka vaihtaisi pyörimisnopeutta ja intensiteettiä ja tiesmitä?
 
Kyllähän noita visualisointeja varmasti pystyy tekemään siten, että ne toimivat automaattisesti musiikin tason mukaisesti.
 
Tuommoiset ennaltasuunnitellut videot yms. ovat toki eri juttu, mutta kyllähän nekin pystyy sekvensoimaan etukäteen tarkasti, jos bändi vetää klikin perässä.
 
Ohjelmoidaanhan valotkin etukäteen ja automatiikkaa käytetään.
Look behind you, a three-necked guitar!
Sarjakuvaa?
persta
05.12.2003 14:42:54 (muokattu 05.12.2003 14:56:32)
Mietin tossa,että miten esim. tollaset mediaplayerin visualisoinnit sais heijastetua keikalla taustalle, vai saako niitä. Sen koneen tarttis varmaan "kuulla" se musiikki?
 
Ääni pöydästä (tai mikrofonilla) tietokoneelle, Winampista Advanced Visualization Studio auki, add URL:sta osoitteeksi ://linein (tai jotain sinne päin) niin johan alkavat kuviot pomppia musiikin tahtiin. Netistä löytää läjäpäin valmiita AVS -presettejä jos ei jaksa perehtyä niiden väsäämiseen. Sitten vaan kone kiinni videotykkiin ja heijastetaan kuva lavan taakse. Muistakaa vielä käydä rikkomassa/piilottamassa/varastamassa valomiesten savukone jotta kuva näkyisi yleisöllekin. (Tämä on huumoria. Älkää ottako kirjaimellisesti ettei satu nenään)
 
Se on sitten eri asia kannattaako näitä Winamp-hässäköitä käyttää ollenkaan. Ainakin konemusapuolella, jossa näitä projisointeja on harrastettu jo pidempään, ne ovat ollet jo useamman vuoden niin kulunut juttu etteivät ne jaksa edes haukotuttaa. Myös pelkkä tietokone ainoana kuvalähteenä on aika riskaabeli. Käy kuitenkin niin että kesken keikan kliimaksin Windows hirttää kiinni ja screenillä näkyy työpöytää ja virheilmoitusta. Ei voisi tunnelma pahemmin enää latistua. Kannattaa ennemmin nauhoittaa projisioitavaa materiaalia vaikka VHS:lle ja nakittaa joku kaveri hoitamaan nauhuria.
 
Jos oikein pro-meininkiä haluaa, niin kannattaa kasata kunnon setti. Pari DVD-soitinta, tietokone jossa kunnon VJ-softaa, hyvä videomikseri, tehokas tykki ja paljon mielenkiintoista videomateriaalia jota voi miksata musiikin mukaan.
 
Jos VJ-systeemit kiinnostaa niin täältä löytyy paljon infoa:
 
http://www.vjcentral.com
Kenestä on evoluutio ajanut ohi? Kuka saa kiivetä takaisin puuhun? Kuka on kierroksen Puuttuva Lenkki?
Aerodactev
12.12.2003 15:50:54
Käy kuitenkin niin että kesken keikan kliimaksin Windows hirttää kiinni ja screenillä näkyy työpöytää ja virheilmoitusta.
 
Kyllähän tämä ihan hieno tehoste olisi - kitaristi on juuri valmiina aloittamaan 12min pilittelysooloa delayn kera, ja yllättäen blue screen valaisee koko salin...
ANDREY BOLSHAKOV - MACTEP OF CXPED!!!
Tsekkaa myös Kissapuhelin
PJS
13.12.2003 10:00:06
 
 
Niimpä ajatelkaa nyt:
 
Perruutamaton virhe muistipaikassa x0e123b jatka painamalla mitä tahansa nappia. Voit sammuttaa ohjelman painamalla Ctrl Alt Del.
 
Olisko aika rok.
23 päivää Jouluun
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)