Aihe: Uudet akustiset
1
Laareppi
17.01.2007 22:54:52
moi!
 
nämä sivut nyt on täynnä näitä vinkkejä 200-500€ kitaran ostoon, mutta pieni tiivistelmä voisi olla paikallaan.
 
haussa on siis akustinen, jossa mieluiten hieman ohuempi body, soololovi sekä mikit. keikkailuun siis.
ibanezin aw-sarjaa on tullut soiteltua, ja nyt olisi tarkoitus vaihtaa oma vanhempi v70 vähän laadukkaampaan peliin.
 
v70:ssä on minulla sellanen häiritsevä piirre, että se vaatii paljon voimaa sormilta jotta esim. sointu soi kunnolla. muutenkin kapine päästää epämiellyttäviä räminöitä, johtuen heikkolaatuisimmista nauhoista, kielistä ym. mutta, ei sadan euron ibanezilta oikeastaan voi paljoa odottaakaan. tärkeää olisi sellainen "vaivattomuus" (herkkyys?) soitettaessa.
 
uusi vuosi, uudet kujeet. onko joku tutustunut esim. uusiin ibanezeihin?
 
esim http://www.thomann.de/fi/ibanez_ewc30ase_rlg.htm
tai http://www.thomann.de/fi/ibanez_sx72tbc_westerngitarre.htm
 
ja tosiaan, ibanez-merkki ei ole mikään kriteeri, mutta ainoa mistä minulla on kokemusta. miten vertailisitte esim. saman hintaluokan takamineihin tai vaikkapa fenkkuihin?
 
kokeilemallahan nämä asiat selviävät, mutta olisi kiva saada jonkinnäköinen käsitys valikoimista ja tietää, mitä ominaisuuksia kannattaa etsiä ennen kuin sääntää kauppoihin.
 
kiitos jo etukäteen! =)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)