Aihe: Axiksen huolto
1
grind
13.01.2007 19:11:20
Tähän ketjuun ajattelin kerätä kuvien kanssa tietoa tämän pedaalin huollosta. Lisätään juttua aina, kun aihetta tulee. Aloitetaan pedaalilaudan saranasta:
 
Jokin aika sitten pedaalilauta alkoi heilua sivusuunnassa, paikallistin vian oikeanpuoleiseen pidätinpulttiin, joka ei pysynyt kiinni. Purin koko nivelen puhdistusta ja rasvausta varten, sekä näppäsin muutaman kuvan. Ei paha juttu tuo purkaminen, kunhan kasauksessa muistaa vain käyttää kunnollista kierrelukitetta. Voiteluaineena käytin moottoripyörän ketjurasvaa, joka jättää valkoisen kalvon, eli olisikohan tuo sitten sitä litiumirasvaa, mitä hollmikin suositteli.
 
Sinänsä hyvä idea tuollainen kuulien varassa kelluva rakenne, koska sitä voi aina kiristää, jos/kun välystä alkaa esiintymään. Alun perin pidätinpultit on kiinnitetty vahvaa kierrelukitetta käyttäen, joten lämmittäminen joko uunissa tai kuumailmapuhaltimella on tarpeen, jotta säätö voidaan suorittaa.
 
http://zvomit.propelli.cop.fi/diy/pedaali.jpg
http://zvomit.propelli.cop.fi/diy/osat.jpg
Legatus
13.01.2007 19:40:14
Hyvä juttu sinänsä jotta tämä antaa ohjeita sitten minulle jos ja kun se huollon aika tulee. = ) Plussaa grind:lle.
11. Liikkuessasi julkisella paikalla, älä häiritse ketään. Jos joku häiritsee sinua, pyydä häntä lopettamaan. Ellei hän lopeta, tuhoa hänet.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)