Aihe: Music Man SUB
1
Maisteri
10.12.2003 16:51:02
Kokemuksia edellämainitusta.. Onko paljonkin heikompi kuin Stingray? Ja millä osa-alueilla jää jälkeen tai on erilainen? Hintaahan on miltei puolet vähemmän. Tsekkasin tekniset tiedot musarisivuilta.
Muhwi
10.12.2003 17:21:33 (muokattu 10.12.2003 17:21:40)
Kerranpa ohimennen testailin tuota F-musassa, en tosin vahvarin kanssa. Kokeilemassani oli kielet vähän turhan alhaalla, särisi otelautaa aika pahasti, joten akustisesta saundita ei oikein ottanut selvää. Kaula tuntui aika paljon paksummalta, ja jotenkin kömpelöltä. SUB myös painaa aivan rutosti.
It wasn't me, it was the Other Guy.
käki
10.12.2003 19:12:52
Torillahan on tuollainen myynnissä...
-mitä kysyi toimittaja Jaakko Okker Rolling Stonesin laulajalta tavatessaan tämän ensimmäisen kerran ? -ookko Jakker ?
Anarkiapurilainen
10.12.2003 19:23:24
 
 
Spekseiltään tuo vaikuttaa olevan aika lähelle Stingray passiivielektroniikalla. SUBissa runko on poppelia ja Stingrayssä "selected hardwoods" (?)
 
http://www.ernieball.com/mmonline/specs/instruments_stingray.html
http://www.ernieball.com/mmonline/specs/instruments_sub.html
HC-Audio
10.12.2003 20:37:30 (muokattu 10.12.2003 21:21:36)
 
 
joo no useimmissa stingrayssa on tuo body saarnia tms. ja SUBissa just tota poppelia ja puuhan vaikuttaa saundiin aika plajo. kaula oli aika samantyylinen ku stingrayssa jotenki ei vaan istunu käteen samallatavalla. Sitte se pickguard on jotain pyörätuoliramppipeltiä ja se on maalattu jollain talomaalilla. ja se on passiivi...
"It's My duty to please that booty"
da_Punk
10.12.2003 21:07:29
F-musiikin subi on kyl aika mahtavan näköinen.
Jokainen meistä on alasti, vaatteidensa alla
käki
10.12.2003 21:28:24 (muokattu 10.12.2003 21:30:25)
SUBin soundi ei ole lainkaan hullumpi.
 
Hinnassa säästää paljon verrattuna StingRayyn, just toi käteensopivuus ja ulkonäkö ratkaisee ehkä enemmän.
 
Ja kyllä siinä aktiivi-preamppi on... taitaa muuten olla valinnainen.
-mitä kysyi toimittaja Jaakko Okker Rolling Stonesin laulajalta tavatessaan tämän ensimmäisen kerran ? -ookko Jakker ?
N_Bates
11.12.2003 01:08:31
 
 
Ootkos haulla kokeillut? Muistelisin ainakin että joskus oon tästä jauhanut täällä.. Tai sitten se oli tuolla irkin puolella..
 
Nojoo, itekkin kesällä harkitsin tommosen subin hankintaa.. Kävin dlx:ssä yhtä rääkkäämässäkin, ja tykkäsin kyllä kovasti. Se pleksi on tosiaan jotain hiton peltiä, ja ihan helvetin ruma. Se maali taas oli vähän siinä rajoilla. Toisaalta se oli tosi hieno, toisaalta ihan hirveä. Se on siis tyyliin jollain telalla vedetty se talomaali siihen päälle. Semmonen epätasainen pinta.
 
Viimeistelyltään ainakaan se kyseinen yksilö ei ollut niin hyvä kun "oikeat" musarit. Joku nauha vähän repsotti ja otelaudan upotuksissa oli jotain pientä heittoa. Ei isoja vikoja, mutta jotain pientä kuitenkin.
 
Kaula on maalattu takaa mustaksi. Tämä tekee jonkinlaisen eron soittotuntumassa Stingrayn lakkaamattomaan kaulaan verrattaessa. Hyvä vai huono asia, sen saa jokainen itse päättää.
 
Ehkä eniten mua häiritsi tossa bassossa se että eq-nupeista puuttuu se keskikohta. Eli kun vääntää potikkaa niin ne ei pysähdy siihen keskikohtaan, vaan toimii ihan tasaisesti niinku volumepotikatkin. Menee helposti metsään säätöjen kanssa kun puuttuu se kiinnepiste siitä. Testaamani yksilö oli siis tuo 2-aleen eq:lla varustettu aktiivisubbi. Passiivisesta en tiedä mitään. Ideana tuntuu vähän huonolta, kun toi preamppi on aika iso osa stingrayn omaperäisyyttä.
 
Suurin ongelma tossa SUBissa on kuitenkin hinta. Käytetyn stingrayn tai sterlingin saa kuitenkin kutakuinkin samaan hintaan kun uuden subin, eikä noita subbeja juuri käytettynä vielä pyöri. Toi torilla olevakin on melkein uuden hinnoissa. Itse löysin musicman sterlingin uuden subin hinnalla, ja en ole kyllä katunut hetkeäkään. Käytettyjä musareita löytää kyllä kohtuuhintaan kun vaan viitsii kärsivällisesti venailla.
 
Puulajithan noissa on erilaiset. Subissa käytettävää poppelia pidetään kai jonkinlaisena halpisleppänä. Legendaarisin stingray-puu taas on Saarni. En ole itse noita niin tarkasti vertaillut että voisin sanoa jotain puulajien vaikutuksesta soundiin.. Poppelia on vissiin stingrayssakin käytetty kyllä joskus ainakin..
 
Jos mun mielipidettä kysytään niin suosittelen ehdottomasti käytetyn stingrayn etsimistä. Ne on sen verran laatukamaa, että käytetytkin ovat yleensä oikein hyväkuntoisia. Lisäksi stingray näyttää paremmalta, ja maalikin on kunnollinen. Epäilen että toi subin maali ei kestä kauhean kauaa ainakaan kovemmassa käytössä. Lisäksi, jos se musari nyt sitten ei olekkaan just se sun basso, niin käytetystä stingraysta saat helposti saman verran takas kun itsekkin siitä maksoit. Subista puolestaan et. Muutenkin stingray on sen verran klassikko, että sen kysyntä tuskin tulee heilumaan hirveästi. Sub taas saattaa olla piankin katoava halpismalli, josta ei kummoisia makseta.
http://www.hut.fi/~tvainio/kitaragalleria/
MrHands
13.01.2006 02:17:59 (muokattu 13.01.2006 02:18:22)
Nostetaan.
 
Mulle tarjottiin juuri eilen käytettyä Music Manin SUBia hintaan 250€.
 
Onko halpa. On.
 
Basso soi hyvin, ainakin akustisesti, ja pikaisen tarkastuksen perusteella mitään suurempia virheitä ei löytynyt. Ainoa mikä tässä vähän häiritsee on tuo hinta. Kuka myy melkein tonnin bassoa noin halvalla? Tuli mieleen, että kyseessä saattaapi olla varastettu peli, kun omistajakaan ei muusikolta vaikuttanut. Voinko ottaa sarjanumeron ylös ja kävellä poliisiasemalle tsekkaamaan?
 
e: ei hitto! se on jo 2006! niin se aika kuluu!
Teijo K.
13.01.2006 08:57:16
 
 
Nostetaan.
 
Mulle tarjottiin juuri eilen käytettyä Music Manin SUBia hintaan 250€.
 
Onko halpa. On.
 
Basso soi hyvin, ainakin akustisesti, ja pikaisen tarkastuksen perusteella mitään suurempia virheitä ei löytynyt. Ainoa mikä tässä vähän häiritsee on tuo hinta. Kuka myy melkein tonnin bassoa noin halvalla? Tuli mieleen, että kyseessä saattaapi olla varastettu peli, kun omistajakaan ei muusikolta vaikuttanut. Voinko ottaa sarjanumeron ylös ja kävellä poliisiasemalle tsekkaamaan?
 
e: ei hitto! se on jo 2006! niin se aika kuluu!

 
Osaatko tarkistaa kaulan suoruuden? Se noissa halppis Musareissa on miusta ollut se heikko kohta. Jos omistaja vain haluaa päästä äkkiä eroon soittimesta jonka on kokenut vikainvestointina. Niin voihan olla, että hänkin on ostanut sen käytettynä ja päättää vain silti ottaa ostohinnasta puolet tjsp pois.
 
On tuo silti pikkusen epäilyttävä tapaus.
Munsta.
Jimoleon
13.01.2006 09:48:50
Se kaula oli ainaski paljo jämäkämpi ku perus leppäkaula. Muistanko mä väärin, vai oliko se peräti grafiittia?
"The biggest threat to creativity is fear, and Jaco did not fear anything"
Karlsson
13.01.2006 10:02:18
Se kaula oli ainaski paljo jämäkämpi ku perus leppäkaula. Muistanko mä väärin, vai oliko se peräti grafiittia?
 
Arva meinas sitä mahdollista ropellia, jämäkkäkin kaula kun semmoselle vääntyy.
 
Ja tuohon hintaan tuskin hiilikuitua bassosta löytyy. Varsinkaan koko kaulaa.
"Mitäs menit pyytämään mut tänne!" -Leif Segerstam
Teijo K.
13.01.2006 12:51:18
 
 
Se kaula oli ainaski paljo jämäkämpi ku perus leppäkaula. Muistanko mä väärin, vai oliko se peräti grafiittia?
 
Kyllähän se perus kaulavärkki on vaahtera, toki sitäkin on montaa eri sorttia ja vahvuutta. Ja juu, ropelia tarkoitin. Syystä tai toisesta kaikki tarkistamani halpismusarit on olleet ropelikaulaisia. (4 kpl.) Ei tarpeeksi suuri otanta tekemään mitään isompia johtopäätöksiä, mutta tarpeeksi suuri herättämään epäilyksiä. Sen ropelin tarkastaminen on kuitenkin pikku juttu.
Munsta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)