Aihe: Fender Precision 50s
1
Speniemig
08.01.2007 21:02:11
Sattuuko kukaan tietämään onko linkissä oleva basso mahdollisesti japanin tekosia? Jos ei niin missä mahtaapi olla valmistettu? Myös jos joku on koittanu/omistaa/tietää jotain tästä bassosta niin voipi kertoa tuntemuksia.
 
http://www.thomann.de/fi/fender_50s_precision_bass_mn_bk.htm
J.Hollström
08.01.2007 21:05:24
Taitaa olla Meksikossa tehty basso tuo.
"Kekkulissa ei seiso, rapulassa vaan." -hemmo
beissi man
08.01.2007 21:08:51
Miusta tuo on parasta mitä meksikosta tulee ja parempi kuin HW1 jenkit. Tommonen on ostoslistalla jos joskus satun saamaan rahaa
"Se on iha homopaikka koko m.net" -eikka-
Nieby
09.01.2007 11:44:35
Meksikon tuotoksia on..
Royal Banzai
09.01.2007 13:18:28
Huimaa syväanalyysiä!
Jungleman
09.01.2007 17:26:45
Sattuuko kukaan tietämään onko linkissä oleva basso mahdollisesti japanin tekosia? Jos ei niin missä mahtaapi olla valmistettu? Myös jos joku on koittanu/omistaa/tietää jotain tästä bassosta niin voipi kertoa tuntemuksia.
 
http://www.thomann.de/fi/fender_50s_precision_bass_mn_bk.htm

 
Meksikossa tehty, Classic-sarjaa. Ostin omani tuossa runsas vuosi sitten, kirjoittelin jotain siitä tännekin silloin. Pro Centerin hinta oli tuolloin aika lähellä Tompan nykyistä hintaa, nyttemmin noista on pyydetty 8:lla alkavia summia.
 
Omani on sunburst - väri jota olen aina inhonnut. Vehje vain oli niin hyvän tuntuinen että ostin pois. Vertailin sitä myös vieressä roikkuneeseen US Vintage -sarjan Presariin joka olisi maksanut yli kolme kertaa enemmän... silmin, korvin ja sormin havaittavat erot olivat huomattavasti pienempiä kuin hintalappu olisi antanut syytä olettaa.
 
Basso on erittäin jämäkkä, sekä rakenteeltaan että soinniltaan. Soitettavuus on... öh... presarimainen - sormille on reippaasti tilaa. Puut ovat erittäin asialliset, otelaudassa ei ole dead spotteja, talla ja virittimet ovat samoja kuin US Vintage -mallissa. Mikin vaihtoa olen kyllä miettinyt, kiinnostaisi kokeilla paraneeko soundi ns. laatumikeillä. Alkuperäisessä ei sinänsä ole mitään vikaa, kyllä sekin murisee ja jymisee oikein mukavasti.
 
Olen törmännyt varmaankin neljään tai viiteen 50's Precisioniin soitinkaupoissa eri puolilla maata ja aina uteliaisuudesta kokeillut hieman. Yksilöiden välillä on selviä eroja, niin soinnissa kuin viimeistelyssä, eli kannattaisi testata ennen kuin ostaa.
Ei se ole vika. Se on ominaisuus.
Romantikkoitkijät #1
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)