Aihe: Promoamisesta ja aikaisemmasta indie.fi -portaalikeskustelusta
1
cray_band
04.01.2007 21:49:39
Moi taas,
 
Aloitin uuden ketjun koska toivoisin että tästä aiheesta voitaisiin vielä keskutella toiselta kantilta. Mainostin indie.fi -portaalia keinona saada tuntemattomien bändien materiaalia julkaisuun tv:n kautta. Peistä käännettiin teostomaksuista ja siitä että kuinka ne pitäisi hoitaa.
 
Nyt kysynkin seuraavaa: Olisitko valmis laittamaan tekemäsi musavideon portaalin käyttöön, jos se pääsisi lähetykseen johonkin ns. "tunnetulle" kanavalle, esim. yle, maikkari tai nelonen? Pitäisitkö saamaasi promootiota riittävänä palkkiona videosi esittämisestä?
 
Tässä pitää nyt pitää mielessä se, että tämä kanava on todellakin tarkoitettu siihen että "nimettömät" bändit saa tuotantoaan julkaisuun.
 
Sen verran kerrottava että Diggarin kanssa on tarkoitus aloittaa lähetykset kohtapuoliin, sillä materiaalia alkaa olla ensimmäisen lähetyksen verran kasassa. Ja kaikki materiaali on tällä hetkellä teostovapaata?
 
Tuon portaalin idea herättänyt sen verran huomiota, että eräs valtakunnallinen tunnettu toimija on lähestynyt minua sähköpostilla ja kysellyt tapaamista jossa voisimme keskustella mahdollisesta yhteistyöstä.
Bonham
04.01.2007 21:53:47
Ainoa asia mikä mua tässä ihmetyttää on se, että mistä niitä indiebändien videoita riittää esitettäväksi asti???
 
Itse pakerran jonkin verran noiden videoiden kanssa, ja jälki ei helpolla ole katseltavaa tasoa... siis ettei vaan hutaistu video kääntyisi bändiä vastaan? Huonosti soitettua/äänitettyä demoa ei jaksa kuunnella, miksi video olisi eri asia?
Opinions are like assholes, everybody's got one. (Harry Callahan)
kuoppisjr
05.01.2007 14:06:17
kyllä itseäni kiinnostas katsoa esim tunnin lähetystä viikossa tällaisiä. tosin suurin osa ois varmaan paskoja.... ja kyllä aika monelta bändiltä löytyy jonkinmoinen video / video yritelmä... meiltäkin
www.myspace.com/jointdepression ja sieltä video
 
samalla lailla kiinnostas katsoa toisten tuotoksia kuin mitä pelkästään kuunnella niitä.
cray_band
05.01.2007 21:19:31 (muokattu 05.01.2007 21:20:17)
kyllä itseäni kiinnostas katsoa esim tunnin lähetystä viikossa tällaisiä. tosin suurin osa ois varmaan paskoja.... ja kyllä aika monelta bändiltä löytyy jonkinmoinen video / video yritelmä... meiltäkin
www.myspace.com/jointdepression ja sieltä video
 
samalla lailla kiinnostas katsoa toisten tuotoksia kuin mitä pelkästään kuunnella niitä.

 
Tervetuloa kirjautumaan jäseneksi ja sit eiku videota portaaliin, lähetykset ovat alkamassa kohtapuoliin...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)