Aihe: Fenderin plekut ennen/nyt
1 2
Vemmy
07.12.2003 21:27:35
No jopas.. mulla ne kului silmissä kun joskus pari vuotta sitten ostin. Ja yks fender medium oli paras.. Ehkä puol tuntia sillä ehdin soittaa ja se hajosi palasiksi. Ei ole sen jälkeen fenderin plektroja tän ukon käsissä näkynyt.
 
Joskus aikanaan kävi omillekin Fenderin plektroille huonosti, heavyt ja extra heavyt katkeilivat järjestäen jokainen... No, muutama vuosi kului, ja ajattelin että nyt on poika oppinut soittamaan rauhallisemmin ja kokeilin uudestaan: toisen biisin puolivälissä ihmettelin että kylläpä ottaa sormiin tämä soittaminen, mutta ihmekös tuo, kun ei plektrasta ollut jäljellä kuin se osa mikä oli sormien välissä. Sen jälkeen en ole Fenderin plektraan koskenut, enkä koske.
 
Ps. Dunlopin plektroista en ole ikinä saanut palasta lohkeamaan soittamalla. Enkä mistään muustakaan, vain Fenderistä.
Mielipiteeni ovat omiani. Tai sitten lainattuja.
Heart Of Steel
07.12.2003 21:53:35
 
 
Fender Medium:
Loistava plektra, ei liian paksu mutta kuitenkin tarpeeksi jäykkä. Ainoa huono puoli on että tuppaavat kulumaan melko nopeesti ja joka pick-sliden jälkeen tarvit uuden.
"Nobody tells a Man how to play."
Saikkonen
07.12.2003 23:08:25
Ne metalliplekut, en muista merkkiä; mutta niissä on ainakin reikiä, nehän mähnäävät sormet kymmenessä minuutissa harmaiksi.
JLM
08.12.2003 09:41:34
 
 
Fender Medium:
Loistava plektra, ei liian paksu mutta kuitenkin tarpeeksi jäykkä. Ainoa huono puoli on että tuppaavat kulumaan melko nopeesti ja joka pick-sliden jälkeen tarvit uuden.

 
Meikäkin käyttää ihan eksklusiivisesti Fenderin medium -paksuisia ruskeita plekuja :) Oon kokeillut vaikka mitä muita mutta vielä ei ole parempaa löytynyt.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)