Aihe: Harmonic, mitä, miten?
1
Kotiorja
30.12.2006 18:45:07
Mitenkäs te oikeat muusikot soitattte pinch-, natural- ja artificial harmonicseja, kun aloittelijalla on vähän punainen lanka hukassa. Lukaisin mitä täältä on aiheesta kirjoiteltu, mutta en oikein ymmärtänyt..Voisiko siis joku selostaa selkokielisesti (niinkuin selittäisit 2-vuotiaalle lapselle) miten näitä oikein käytännössä soitetaan? Pinch harmonicin mielestäni vielä ymmärsin jotenkin, ilmeisesti kieltä isketään plekulla niin, että se peukku osuu hipasten siihen kieleen jolloin kuuluu semmoinen korkeampi vinkaisu, vai??
Kirk_Hammett
30.12.2006 19:43:04
http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=38&t=33453
 
ja plussa mulle kun olin niin avulias
You know it's sad but true...
Ibanez_90
30.12.2006 20:02:26
Lukaisin mitä täältä on aiheesta kirjoiteltu, mutta en oikein ymmärtänyt..
 
Tyyppi oli varmaan lukenut jo ton FAQ:in.
Olen Stratocaster_90
sus
30.12.2006 20:44:26
Pinch harmonicin mielestäni vielä ymmärsin jotenkin, ilmeisesti kieltä isketään plekulla niin, että se peukku osuu hipasten siihen kieleen jolloin kuuluu semmoinen korkeampi vinkaisu, vai??
 
Juurikin näin.
 
Natural harmonic eli tuttavallisemmin huiluääni soitetaan taas siten, että otelautakäden sormi asetetaan esim. 12. nauhan päälle, ei siis paineta, ja soitetaan kieli.
sen jälkeen en nähnyt enää nuorta miestä, joka puhui vanhan miehen sanoja.
Kirk_Hammett
30.12.2006 21:15:24
http://www.youtube.com/watch?v=zFSgY8Be6Bw
 
no siinä on kunnon video missä näytetään aika tarkasti miten tuo tapahtuu
You know it's sad but true...
-septimisti-
31.12.2006 22:28:55 (muokattu 31.12.2006 22:31:48)
Ravensoul tuossa aika hyvin selittikin noista pincheistä ja tuo videokin oli aika havainnollistava. Sanoisin vielä, että sillä peukalolla on todellakin tarkoitus _hipaista_ sitä kieltä. Siis nimenomaan hipaista niin, ettei sitä osumaa kieleen välttämättä edes paukalossa tunne.
 
Treeniä noiden opetteleminen vaatii useamman illan ennen kuin onnistumisprosentti ylittää sen 50%. Tietty jos alkaa kerrasta sujua, niin hyvä ja voit onnitella itseäsi. Eli älä lannistu, jos ei heti ala sujua, sillä homma takuulla helpottuu päivä päivältä ja soittokerta soittokerralta. Ajan myötä se tekniikka, nuo solmukohdat ja muut sitten uppoavat aika näpäkästi sinne selkäytimeen.
Kotiorja
01.01.2007 11:45:09
Kiitos ja kumarrus, nyt ainakin sain muutaman kerran nuo natural harmonicsitkin onnistumaan (jee...) ja ennenkaikkea ymmärsin sen idean.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)