Aihe: Mitkä asteikot natsaavat bluesiin?
1
Impu
26.12.2006 19:01:04
 
 
Olen tässä viime aikaoina soitellut aika paljon kaiken näköistä sooloilua ja jammailua, mutta alkaa jo vähän kyllästyttämään suht pieni valikoima skaaloja joita käytän.
 
Tähän valokoimaan menee pentatoonine,pentatooninen(A molli: A, H, C, D, Dis,E Fis, G, Gis, A) , luonnollinen, harmooninen ja asteikko jolle en tiedä nimeä, se menee näin: Blues perus kulku A.sta, jonka päälle soitetaan G-duuri asteikkoa. Sopiva vain välillä käytettynä.
 
Eli mitä skaaloja käytät esim. Blues perus kulkuun A:sta höystämään tavallista pentatoonipainotteista sooloilua?
Sharkman
26.12.2006 21:46:19 (muokattu 26.12.2006 21:48:26)
Bluesin pitää olla kai vähän tyhmänpuoleista. Ei sitä bluesasteikkoa kannata heivata ellet halua sitten soittaa jatsia.
 
bluesasteikossa voi kikkailla jotain kromaattista tietysti aina.. terssiä voi vähän horjuttaa vaikka 1-> b3-> 3-> 4 kululla ja asteikon loppupäätä b7-> 7-> 8 kuluilla. nuo voi soittaa vaikka peräkkäin niin se kuulostaa hauskalta. siihen blues säveleen voi kokeilla hypätä jostain kauempaakin kuin 4 tai 5 säveleltä.
Tämä on silkkaa vittuilua.. alusta loppuun.
Impu
27.12.2006 12:39:38
 
 
kiitos vastauksista :) Osan kyllä jo entuudesta tiesin mutta kromaattinen asteikko... sen käyttö on erittäin hankalaa, kun tuntuu että sille ei sovi mistään oikeen rakoa kun en saa irti siitä sellaista sopivaa soljuvaa soundia
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)