Aihe: Falconer
1
Sakmäster
24.12.2006 22:50:07
Falconer!? Sanooko bändi teille mitään? mielipiteitä!
Larsson bergeri
Dr.El
25.12.2006 09:30:44
Sen verran sanoo että yks levy löytyy hyllystä ko tuli joskus vuosia sitte ostettua.
Sitä en tiedä miten on miehistö vaihtunu vuosien varrella mutta laulaja muistaakseni aika omallainen..voisi jopa välillä sanoa että viikate tyylinen laulu:)
R.I.P Dimebag Darrell 1966-2004
Akiman
03.09.2008 20:41:37
 
 
Stefan Weinerhallin johdattaa kansan Korroosion FALCONER -haastattelussa matkalle 1990-luvun kaukaisilta Mithotynin ajoilta Falconerin värikkäisiin varhaisiin vuosiin, omituiseen pimeään keskiaikaan ja nykyhetkenä tunnettuun uuteen nousuun saakka, jonka kirkkaimpana todisteena käsittelyssä myös Falconerin juuri ilmestynyt kuudes albumi Among Beggars And Thieves.
 
http://www.korroosio.fi/interviews.php?id=207
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: INDICA, DRAGONFORCE, OBITUARY, OZRIC TENTACLES ja EQUILIBRIUM ::
Tolvanen
03.09.2008 21:34:35 (muokattu 03.09.2008 21:36:01)
Itselle tää on itseasiassa aika uusi tuttavuus, mutta ainakin tuo Chapters from a Vale Forlon on todella mahtava levy. Pitäisi kai lisääkin näitä ostella, mutta mitä olen arvosteluita lukenut, niin nää muut tuotokset eivät ihan tuon debyytin ja toisen cd:n tasolle nouse.
Akiman
03.09.2008 22:10:27
 
 
Itselle tää on itseasiassa aika uusi tuttavuus, mutta ainakin tuo Chapters from a Vale Forlon on todella mahtava levy. Pitäisi kai lisääkin näitä ostella, mutta mitä olen arvosteluita lukenut, niin nää muut tuotokset eivät ihan tuon debyytin ja toisen cd:n tasolle nouse.
 
Pöh. Kaksi ensimmäistä ja kaksi uusinta ovat kaikki kovia. Eli nämä kaikki Mathiaksen kanssa tehdyt levyt. Itselleni itse asiasas Northwind ja uusin ovat nousseet nyt pienessä ajassa jopa kahden ensimmäisen yli pikkuhiljaa. Toinen asia on toki se, jos vierastaa tuota monipuolisuutta ja folkahtavien aineksien esille tulemista ja kaipaa sitä suorempaa poweria, jota löytyy vielä ilmeisemmin kahdelta ensimmäiseltä.
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: FALCONER, VOLBEAT, INDICA, DRAGONFORCE ja OBITUARY ::
Tolvanen
03.09.2008 22:22:55
jos vierastaa tuota monipuolisuutta ja folkahtavien aineksien esille tulemista ja kaipaa sitä suorempaa poweria, jota löytyy vielä ilmeisemmin kahdelta ensimmäiseltä.
 
Itseasiassa mainitsit juuri kaksi asiaa joista todella pidän tässä levyssä.:D.
Pitänee siis todella harkita tutustumista myös noihin uudempiin, jos niiltä löytyy vielä enemmän noita aineksia. Onko tuo ensimmäinen levy sitten kuinka suoraa poweria?
LepakonNahka
03.09.2008 22:24:34 (muokattu 03.09.2008 22:25:03)
Chapters from a Vale Forlorn tarttui joskus vuosia sitten kaverilta mukaan. Äkkiseltään muistuu mieleen vain aika lo-fi soundit ja Enter the Glade -niminen biisi. Voisinpa kaivella levyn taas jostain esille, taitaa olla edelleen nimittäin "lainassa" mulla.
 
EDIT: kirotusvire
Viittätoista fuzzia on pyhimyksen poljettava!
Akiman
04.09.2008 20:13:59
 
 
Falconerin "Among Beggars And Thieves" Korroosion arviossa
http://www.korroosio.fi/reviews.php?c=cd&id=2544
:: KORROOSIO.FI :: Haastatteluissa: FALCONER, VOLBEAT, INDICA, DRAGONFORCE ja OBITUARY ::
Karipiirto
04.09.2008 21:16:24
 
 
Chapters from a Vale Forlorn tarttui joskus vuosia sitten kaverilta mukaan. Äkkiseltään muistuu mieleen vain aika lo-fi soundit ja Enter the Glade -niminen biisi. Voisinpa kaivella levyn taas jostain esille, taitaa olla edelleen nimittäin "lainassa" mulla.
 
Enter the glade on itelläkin se biisi mikä tulee ekana mieleen. Muistan kun penskana joskus yläasteella seikkailin atk-tunnilla noitten silloisen levy-yhtiön sivuilla latailemassa niiden sinne jakoon pistämiä ilmaisnäytekappaleita niin toi oli yksi niistä. Ihan mukavan virkistävä poikkeus oli olevinaan silloin muusta powermetallista vaikka kyllähän tuossakin henki se eurooppalainen power-saundimaailma.
"There's no roll! They forgot the roll and they only kept the rock. The roll's the whole damn thing dude, the rock is nothing, deal with it, the roll is king. Unfortunately most cats don't get behind the roll." -Keith Richards
jigsore
05.09.2008 11:55:14
 
 
Hyllyssä on Falconer -niminen levy vuodelta 2001. Harvoja power metal -lättyjä, joita jaksaa kuunnella. Laulajalla on aika uskomattoman komea ääni, eikä kilju turhan korkealta.
seikkailumielellä ja leikkimielellä
gorgonoidi
02.10.2008 22:52:15
 
 
jigsore
02.10.2008 23:35:26
 
 
http://www.youtube.com/watch?v=mkyYr5ipSog
 
Mitä vittua :DD Näimmä ihan hyvä etten ole tutustunut tämän toisen laulajan aikaiseen tuotantoon.. Videokin oli tietty ihan omaa luokkaansa, huhhuh.
Tässä ehkä vähän parempi: http://www.youtube.com/watch?v=Bz8Cp79EVAU
seikkailumielellä ja leikkimielellä
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)