Aihe: huuliharppu ja kitara
1 2
Räkkipeli
24.12.2006 15:23:27
Neil Young
 
Peer Günt! Nikki vetää hyvin.
 
Tosiaan ku en oo vielä ees maininnu asiasta, ni LÄMMINTÄ JOULUA VAAN KAIKILLE!
Jonain päivänä ihmiskunta kuolee, ja musiikkia ei enää soiteta.
zille
26.12.2006 13:14:24
Paljonkahan mahtaa ihan perus harpputeline maksaa?
 
Meikä tilas www.ebay.com ista omani joskus. Siis, vaikka se onkin huutokauppa, siellä on myös niitä yrityksiä jotka myy uusia käyttämättömiä tavaroita. Alta 20 euroa se oli kyllä. Sitten tosin postikulut lisäksi.
Mitä häiritsevämpää, sitä parempaa.
Flash
27.12.2006 09:51:24 (muokattu 27.12.2006 09:54:05)
 
 
Ei yhtään pahalla, mutta nyt et tiedä mistä puhut.
 
Myönnetään, en ole alan paras asiantuntija.
 
Jos unohdetaan kromaattiset harput, niin kaikissa huuliharpuissa sävelillä on sama etäisyys toisistaan.
 
Mites ns. blues harput, joista olen joskus kuullut puhuttavan? Ovatko nekin kromaattisiksi laskettavia harppuja?
 
Kuitenkin yhdellä harpulla voidaan soittaa eri sävellajeissa soittamalla eri asemissa.
 
Toki, kun tietää mikä sävel soi mistäkin kohtaa. Aloittelija pääsee helpommalla, kun soittaa sävellajia vastaavalla harpulla. Ja etenkin kitaran kanssa säheltäessä tuo on helpompaa. :)
 
Esimerkiksi bluesia soitetaan perinteisesti toisesta asemasta, mikä tarkoittaa sitä, että A-harpulla soitetaan E:stä. Näin saadaan harpun alarekisteri hyvin käyttöön sekä voidaan bendailla säveliä, mikä kuulostaa varsin bluesilta.
 
Pitääpä kokeilla joskus. Tää on kuitenkin (etenkin aloittelijalle) helpompaa ilman kitaraa, eli keskittyy sitten vain siihen harpun soittamiseen.
Live Music Is Better!
Blue Moon
27.12.2006 22:53:20 (muokattu 27.12.2006 23:11:49)
 
 
Mites ns. blues harput, joista olen joskus kuullut puhuttavan? Ovatko nekin kromaattisiksi laskettavia harppuja?
 
Ei vaan normi diatoninen huuliharppu, jota useimmiten soitetaan 2nd positionista, kuten nimim. Tasapaino selitti: bluesia soitetaan perinteisesti toisesta asemasta, mikä tarkoittaa sitä, että A-harpulla soitetaan E:stä. Näin saadaan harpun alarekisteri hyvin käyttöön sekä voidaan bendailla säveliä, mikä kuulostaa varsin bluesilta
 
Toki on sitten kavereita, jotka soittaa bluesia myös kromaattisella harpulla. Mutta diatoninen on siis se "bluesharppu".
 
http://webusers.siba.fi/~jkyhala/diatoninenbluesh.html
Flash
28.12.2006 09:22:07
 
 
Live Music Is Better!
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)