Aihe: Marsun modaus
1
joonas_the_great
22.12.2006 13:39:51
Netistä osui silmiin tälläinen marsun modaus sivu :
 
http://www.schematicheaven.com/mods/22054210mods.htm
 
Jos tuollaisen tekisi niin tulisiko soundi enemmän iron maideniin päin?
Ku Maidenin jätkillähän on modatut? Ja itellä on tuo jcm 800 2205..
 
Kiitos etukäteen vastauksista..
böö
zepeteus
22.12.2006 17:00:33 (muokattu 22.12.2006 19:04:39)
Yllämainitut ohjeet ovat Fenderin Marshmelloamiseen. Erilaisille Marshalleille löytyy toki omia sivustoja modeineen. Mitkä niistä vievät omaa peliäsi "enemmän" rautaneitosuuntaan on sekin pohdintojen paikka. Haet kuitenkin ilmeisesti vanhempaa Maiden-soundia?
 
EDIT: Pyydän anteeksi, meninpä vanhanaikaiseen. Ylläoleva modilinkki näyttäisi todellakin korreloivan 2205:n skeeman kanssa. "These mods will increase the overall brightness and perceived clarity of your Fender amp." Ei vain pitäisi aina uskoa lukemaansa. Kun ensimmäinen modikohta vielä kehoitti vaihtamaan (lähes) kaikki anodivastukset 100K ja ne muistini mukaan sellaiset jo JCM800:ssa ovat, erehdyin. 2205:ssä siis eivät ole.
kunnasja
23.12.2006 00:32:43
Isot pojat ameriikassa puhuvat, että Lee Jacksonin Marshall-modaukset ovat sitten niin maan parhaita. Kannattaa varmaan tutustua jos ajattelee modausta ylipäänsä.
kimurantti1
23.12.2006 00:51:37
Jos tuollaisen tekisi niin tulisiko soundi enemmän iron maideniin päin?
Ku Maidenin jätkillähän on modatut?

 
Minkä levyn soundeista puhut? On ollut tyypeillä jo pitkän aikaa Marsun JPM-1 -etuasteet ja päätteet.
Hyvää musiikkia? Käy vaikka tuolla: http://www.piecemakerband.com :-)
zepeteus
23.12.2006 02:10:03
Minkä levyn soundeista puhut? On ollut tyypeillä jo pitkän aikaa Marsun JPM-1 -etuasteet ja päätteet.
 
Niinpä taisi olla. Tosin suht tuoreessa Guitarist-lehdessä herrat mainitsivat poikkeamia. Dave Murray tapojensa vastaisesti ilman efektejä suoraan DSL-nuppiin. Adrian Smith "viime kiertueella ja tällä levyllä takaisin käyttämään Les Paulia suoraan Marshallin nuppiin (komppiraidoilla)." Janick Gers puolestaan kertoo hyvän soundin löytämisen vievän minuutin. Tuon voi sitten tulkata ihan miten haluaa, minusta vaikuttaa pitkälti vanhojen tuttujen kamojen käyttämiseltä.
(Vapaa käännös, Guitarist issue 281)
 
Mitä taas kysyttyihin modifiointeihin tulee, eipä ole välttämättä aina yksinkertaista. "Minulla on laite x ja pitäisi saada laitteen y soundi" voi melkein onnistua jos piirit ovat lähellä toisiaan. Tarkimpaan mahdolliseen jäljittelyyn tarvitsee kuitenkin tietää ensin se laite y. Helpompi ja järkevämpi olisi luultavasti joka tapauksessa ennemmin hankkia se. Esim. JCM800:sta ei väännetä mitenkään JPM-1:tä, rakentamatta koko värkkiä uudestaan.
 
Jos osaa kuvata mahdollisimman tarkkaan soundilliset erot, mitä pitää muuttaa ja mihin suuntaan, enemmän tai vähemmän lähelle voi päästä sitä kautta muokkaamalla joitain arvoja. Pitää kuitenkin muistaa myös, että verrattavina ovat se vieressä fyysisesti meluava laite ja useiden prosessien läpi valmistunut äänite (useimmiten). Jälkimmäisen alkulähde voi olla soundiltaan jo lähempänä kuin arvaisikaan.
 
Modifiointeihin tarkempaa teknistä spekulaatiota ja tietotaitoa löytyy Elektroniikka ja soitinrakennuspalstalta...ja huomattavasti pätevämpien kavereiden kuin minun taholta. ;)
joonas_the_great
23.12.2006 13:19:32
Minkä levyn soundeista puhut? On ollut tyypeillä jo pitkän aikaa Marsun JPM-1 -etuasteet ja päätteet.
 
Lähinnä niitä vanhoja 4 ekaa...joo on nykyään noi räkkkivehkeet käytössä...
böö
olli8
24.12.2006 15:08:32
Vissiin Acceptillaki johonkin suuntaan modatut marsut ollu 80 luvulla. Ei pelkällä jcm800 saa mitenkään metal heartin soolon soundeja.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)