Aihe: 5-kieliseen Cis-vire ja asiaan sopiva kielisetti?
1
Mättöpiiska
18.12.2006 04:16:45
Terve. Lähestyn teitä aika hämärällä kysymyksellä.
 
Elikkäs bändiprojektin kitaristit soittavat Cis-vireellä (C#, F#, B, E, G#, C#). Itsellä kun on viisikielinen beissi, niin tuo kolmen puolisävelaskeleen alasvirittäminen ei oikein tule enää kysymykseen. Silloinhan paksuin B-kieli menisi jo niin löysälle (G# asti), ettei siitä lähtisi mitään järkevää soundia. Ylösvirittäminen Cissään taas tekee kielistä ihan törkeän jäykät, jolloin soittaminen on ihan aunarista.
 
Itse pystyisin kyllä vetämään normivireellä, mutta harjoitteluteknisistä syistä bändin jätkät toivovat, että bassot soitettaisi samasta kaulan asemasta kuin kitarat (niinku periaatteessa).
 
Jotenka! :)
 
Onko siis olemassa jotain kielisettejä, joiden kielet lepäisivät ikään kuin ihannejäykkyydessään siinä C#- tai D-vireen tienoilla? Eli normi B-E-A-D-G olisikin C#-F#-B-E-G#.. tai esim. D-G-C-F-A.
Cornflake
18.12.2006 08:15:18
Kokeilehan Skull Strings settiä. Noi on nimenomaan alavirejuttuihin duunatut kielet. Pirun jämäkät on. Itse soittelen puolikkaan alavireessä ja tuntuivat huomattavasti jämäkämmiltä tuohon hommaan kuin muut kielet mitä on tullut tyypattua. Jopa liian.
 
Tuollaiseen todelliseen alavireeseen voivat sitten olla jo kuin nyrkki silmään. Muutenkin ihan hyväsoundiset kielet.
 
http://www.soundata.fi/valmistajat/skullstrings/skullstrings.html
I ain't gonna work on Maggie's farm no more
doaf
18.12.2006 09:00:01
Kokeilehan Skull Strings settiä. Noi on nimenomaan alavirejuttuihin duunatut kielet. Pirun jämäkät on. Itse soittelen puolikkaan alavireessä ja tuntuivat huomattavasti jämäkämmiltä tuohon hommaan kuin muut kielet mitä on tullut tyypattua. Jopa liian.
 
Tuollaiseen todelliseen alavireeseen voivat sitten olla jo kuin nyrkki silmään. Muutenkin ihan hyväsoundiset kielet.
 
http://www.soundata.fi/valmistajat/skullstrings/skullstrings.html

 
Joo nää toimii.
Mättöpiiska
18.12.2006 15:34:58 (muokattu 18.12.2006 15:38:02)
Siis öö... Kun mulla on 5-kielinen, niin tarttisin YLÄvireeseen sopivat kielet... :)
 
EDIT: Tai siis joo... mietitääs nyt vielä totakin vaihtoehtoo.... hmm...
paskisti
18.12.2006 16:04:19
Laitat bassoon 50-110 kielisetin ja alavireeseen (Cis, Fis, H, E) ja viidennen kielen johonkin tarpeelliseen vireeseen kuten Bb (paksuudeltaan 130?). Tietenkin voit laittaa koko basson ylävireeseen mut ei soundaa niin hyvälle. Me kun vedetään C-vireessä niin pudotan H-kielen A:han, laajenee skaala kivasti. Toki nythän on tekosyy laajentaa soitinvalikoimaa nelikieliseen.
Soittamalla siitä selviää
Oan
18.12.2006 16:14:40
Itse soittelen yhdessä bändissä droppi-C:stä nelikielisellä. Mahdollisimman paksua vaijeria se vaan tarvitsee. Eli nelikielisen paksu setti ja metsästät sitten irtokielen siihen ohuimmaksi; GHS:n 50-115 -laatikkoa suosittelen tähän.
 
Mutta hyvä vaihtoehto voi tosiaan olla tuo paskistin mainitsema viritys. 110 ei tosin välttämättä riitä jäykkyytensä puolesta, ellei sitten käytä flättejä. Ja satulan kanssa voi tulla myös ongelmia kaliiberin vaihtuessa.
"Hei, tää on ihan leikkiä vaan, ei pure. Ei irtoa taulusta ja kipitä sinne puremaan teitä." - Armo Pohjavirta
Heikki L.
18.12.2006 16:30:48
 
 
http://www.thomann.de/fi/rotosound_rs665lb_ebasssaiten.htm
 
Noitahan voisi kokeilla virittää ylävireeseen.
Basso sanoo pum pum ja pitää suunsa kiinni.
Sir Härö
18.12.2006 16:40:46
Mä soittelen nelikielisellä d-vireessä fenderin 105-45 satsilla. Toimii hyvin. Välillä täytyy kuitenkin vaihtaa virettä nauhoitteluja varten niin vaihdan 130-65 satsin tilalle. Ja jälkimmäinen siis A#-vireessä.
Turpa kiinni ja kuuntele!
Cornflake
18.12.2006 19:25:16
Mättöpiiska:
Siis öö... Kun mulla on 5-kielinen, niin tarttisin YLÄvireeseen sopivat kielet... :)
 
No voi vi**u... Pitäs joskus opetella lukemaan. Perkele. Stana. Sama pää jne.:-)
 
*hakkaa päätä seinään*
I ain't gonna work on Maggie's farm no more
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)