Aihe: kovalevytallennin & softa koulukäyttöön
1
piizu
01.12.2006 19:19:16 (muokattu 01.12.2006 19:20:27)
tervehdys
 
Olemme hankkimassa koulullemme äänityslaitteistoa (vaihtoehtona joko äänikortin ja softan tai sitten kovalevytallentimen ja softan). Interssimme on äänittää koulumme (ala-aste) bändejä, oppilaiden kuunnelmia ym. Olisi hyvä, mikäli äänityslaitteisto ei olisi vain yhteen tietokoneeseen liitetty, vaan että sitä voisi liikutella paikasta toiseen. Siksi olemme valinnassamme kallistumassa kovalevytallentimen suuntaan. Pari sisääntuloa laitteessa voisi riittää + midi-liitännät.
 
Millaisia paketteja suosittelisitte? Rahaa meillä on käytössä n. 500-800€.
jannu
01.12.2006 22:44:20 (muokattu 01.12.2006 22:47:06)
Jos firewire-liitännät löytyvät koulun tietokoneista, niin tuossa muutama ehdotus:
 
http://www.thomann.de/fi/motu_8pre.htm
http://www.thomann.de/fi/motu_traveler.htm
http://www.thomann.de/fi/presonus_firepod.htm
 
Henk. koht. kokemusta ei noista ole. Eräs äänityshommia tekevä tuttava omistaa MOTU Travellerin ja on ollut oikein tyytyväinen.
 
EDIT: Ja huom. nää oli nimenomaan ehdotuksia, ei suosituksia. :)
"Smoking makes it easier to disappear in a puff of smoke. Start smoking today, be a ninja tomorrow!" -Tompsi
JPQ
02.12.2006 15:20:17 (muokattu 02.12.2006 15:20:32)
 
 
Kovalevytallennin onkohan se sama kuin moniraituri (en jaksa miettiä nyt onko) niin yksi jonka ääni ainakin kivan selkeä
on Tascam DP01 vaikka omassa käytössäni kohiseekin (ei kuulu kylläkään) enempi kun Sound Blaster Live 5.1.
Tosin muu äänenlaatukin on tärkeää tietenkin. Siirto koneelle sujuu USB piuhalla
ja toiminee kaikissa koneissa.
http://www.thomann.de/fi/tascam_dp-01.htm
PS. ehdotus tämäkin vain.
AH3
02.12.2006 18:11:05
Oma ehdotukseni on Tascam DP-01FX. Tämän kanssa pelittää myös kondensaattori mikit ja lopputulos on mielestäni varsin muikea. Lisäksi tämän mööpelin käyttö on hyvin yksinkertaista ja loogista.
Laitteesta testi Riffi-lehdessä. Olisko ollut viime vuonna?
Ei kiitos...minulla on jo pingviini.
PIM
04.12.2006 08:25:32
Raituriksi Fostexin MR8HD (415e) ja softaksi Reaper (40e).
 
http://www.thomann.de/fi/fostex_mr_8_hd.htm
http://www.reaper.fm
Verig
04.12.2006 09:32:43
Tascam DP01 vaikka omassa käytössäni kohiseekin (ei kuulu kylläkään) enempi kun Sound Blaster Live 5.1.
 
Ei hirveästi liity aiheeseen, mutta pakko mainita, että SB Live! 5.1 oikeilla ajureilla (eli ei todellakaan niillä valmistajan) ja taka-ulostulo käännettynä eteen on hyvin kohinaton ja käytännössä ilmainen vaihtoehto koti-demotteluun. Noitahan saa postikulujen hinnalla. :)
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)