Aihe: Hyvä kitarapaketti (lähes)aloittelijalle?
1
Pete-R
04.12.2006 11:25:10
Ajattelin tossa että hommaisin kämpille sähkökitaran iltojen ratoksi. Ehdotuksia halvasta käyttökelpoisesta setisä otetaan vastaan! Hintaluokka n.200-250€. Ihan silkkaa p*skaa en kehtaa ostaa. Ihan täysi aloittelija en ole, mutta en nyt pariin vuoteen ole oikein soitellut mitään ja nyt tekisi mieli taas treenata! Todellakaan en mitään huippukeppiä ole hakemassa. Itse katselin esim. nuita tuolta thomannillta:
 
http://www.thomann.de/fi/ibanez_grx40jubkn.htm
http://www.thomann.de/fi/thomann_gitarren_set_g62.htm
Mielipiteitä?? Muita vastaavia ehdotuksia?
 
Ja kitara tulisi ihan kotikäytöön sekä sellaiseen harrastus/virkistys soitteluun bändin kanssa. Ja tarkoitus olisi veivata jotain sellaista kasariheviä, maidenia jne..
Positiivisia kokemuksia olen saanut aiemmin ainakin Ibanezin tuotteista.. Miten lie tuo yllämainittu keppi?? Ja onko kellään kokemuksia nuista Harley Bentonin vehkeistä? Halpoja tuntuu ainakin olevan.
Pete-R
04.12.2006 11:47:49
jees, nuista squiereista on jotain kokemuksia. Just toissaviikolla oli lainassa tuommoinen squier (mistä kitaranhankita ajatus sai taas alkunsa). Ainakin se oli ihan asiallisen oloinen keppi, en nyt tiedä sitten mitä sarjaa se oli. Musta ja stratomallinen valkealla pleksillä... :) Varmaan noin ulkonäkönsä puolesta helposti tunnistettava... :D Jotain tuollaista squier-laatu/hintaluokkaa olen etsimässä.
 
Toi hello kitty ois muuten ihan jees, mutta ensinnäkin vanhalta hevarilta menisi katu-uskottavuus, ja toisekseen emäntä taitaisi omia kitaran itselleen.. (on hupsuna kaikkeen tollaiseen pinkkiin ja kissoihin ja kun tossa on vielä molemmat...=)
 
Vielä nuihin ibanezeihin, velipojalla oli joskus tuollainen käytettynä ostettu (markka-aikaan jotain tonnin luokkaa) sakara ibanez:
 
http://www.ibanezregister.com/image … osaku%20nakamura/ibanez-xv500-3.jpg
 
Oli meikäläisen käteen just passeli. Tietoa ko. kitarasta, on hiukka erikoisen mallinen enkä ole missään muualla moista nähnyt?
Kimmo72
04.12.2006 12:25:46
Vielä nuihin ibanezeihin, velipojalla oli joskus tuollainen käytettynä ostettu (markka-aikaan jotain tonnin luokkaa) sakara ibanez:
 
http://www.ibanezregister.com/image … osaku%20nakamura/ibanez-xv500-3.jpg
 
Oli meikäläisen käteen just passeli. Tietoa ko. kitarasta, on hiukka erikoisen mallinen enkä ole missään muualla moista nähnyt?

 
On nähty. Tommonen oli mm. Heartbreak Ridge elokuvassa Mario Van Peeblesin "soiteltavana" :)
 
Joo ja kaverilla oli tommonen myös joskus 80 kultaisina aikoina. Erivärinen tosin. Eli tämmönen
 
http://www.ibanezregister.com/image … osaku%20nakamura/ibanez-xv500-2.jpg
 
Omaan käteen se ei sopinut. Kaula oli jotenkin liian vasemmalla kaukana. Kuin bassoa olis soittanut :) Mikit oli mitä oli. Ei mitään huippua, mutta toimi kuitenkin. Kyllä kaveri sillä pari keikkaa heitti ja hyvin se sillä toimi.
Eipä noita paljoa oo näkynyt kyllä.
Tunne ja improvisaatio korvaa tekniikan.
"She said I dont like Dream Theater that much, but I had a pen, and some paper, so what the fuck..." -Kevin Moore
tommi3
04.12.2006 14:06:51
 
 
... Itse katselin esim. nuita tuolta thomannillta:
http://www.thomann.de/fi/ibanez_grx40jubkn.htm
 
Positiivisia kokemuksia olen saanut aiemmin ainakin Ibanezin tuotteista.. Miten lie tuo yllämainittu keppi?? ...

 
Itselläni on juurikin tuollainen Ibanezin keppi tuossa seinällä roikkumassa.
Kolmisen vuotta olen sillä veivaillut ja mielestäni sen on oivallinen keppi tuossa hintaluokassa. Vireen pitää paremmin kun vastaavan hintaiset Squierit, mikit ovat ok, viimeistely on todella asiallista ja muutenkin kitara on todella jämerän oloinen.
:I
Dirty Hero
04.12.2006 16:17:08
http://www.thomann.de/fi/yamaha_pacifica_012rm.htm
 
toi on kyllä hyvä hinta-laatu suhteeltaan...
Ridicilous
04.12.2006 17:37:44
toi on kyllä hyvä hinta-laatu suhteeltaan...
 
No tuohon voisin sanoa sitten vastalauseeni. Itse omista ko. kitaran ja en ole siihen tyytyväinen. Soundissa ei ihmeemmin vikoja mutta mikit hurisevat, ja hieman reilu vuoden käytön jälkeen alkaa omani olla jo viimeistä vaille. Ja jakista irtosi piuha muutama viikko sitten. Mutta sen hintaluokan kitaraksi aivan mainio.
 
(En tiedä mikä pointtini oli asiassa koska se on mainio hinta-laatu suhteeltaan, mutta olkoon.)
"Hän Juo" on futuurissa "Hän on Juovuksissa"
PLing
04.12.2006 18:02:39
toi on kyllä hyvä hinta-laatu suhteeltaan...
 
Mielummin katselisin 112 tai 412 malleja.
Doh, nakki.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)