Aihe: Orphaned Land
1
lxi
04.05.2005 22:26:12
Otin sattumalta kuunneltavakseni ennalta minulle tuntemattoman israelilaisen bändin uusimman julkaisun Mabool (The Story of the Three Sons of Seven). Jumaliste mitä settiä! Death metal, juutalainen kansanmusiikki ja progeilu kohtaavat, vierailevia soittajia ja laulajia on kymmenittäin. Mieslaulua, naislaulua, kuorolaulua, murinaa, puheosuuksia! Englantia, hepreaa, jemeniä, arabiaa, latinaa! Meshuggah-rytyytystä ja akustista kansanlaulumeininkiä! Pääasiallinen viitekehys on ehkä kuitenkin jotain "progemetalliksi" (yh mikä sana) kutsuttavaa; mieleen tulee välillä juutalainen Opeth tai Pain of Salvation.
 
Tuollainen mahtipontisuus ei voi kohtaa kuin kahteen vaihtoehtoon: joko homma on täyttä timanttia tai sitten aivan hirveää puuroa. Minulle ehdottomasti ensimmäistä, jollekin Imperiumin raukalle näemmä jälkimmäistä: http://www.imperiumi.net/alb_2.php?id=1883 .
 
(Käytin tuota samaista arvostelua jossain ketjussa esimerkkinä epäonnistuneesta levyarviosta: kolmen tekstikappaleen aikana on korkeintaan yksi millään tavalla informatiivinen lause, mikä on jo saavutus. Ja olisi sitten antanut sen nollan!)
 
Onko Orphaned Land muille tuttu tapaus? Ovatko aiemmat kaksi (?) levyä hyviä tai kuuntelemisen arvoisia?
The fact that no one understands you doesn't make you an artist.
kuunneltua
la m quina
05.05.2005 00:04:52 (muokattu 05.05.2005 00:08:59)
Tuttu on.
Tässä meikän arvostelu jostain aikaisemmasta konseptialbumi viestiketjusta:
Orphaned Land - Mabool
Juutalaiset teki teemalevyn Nooan arkista. Löytyy laulua, örsyä ja homoa melodiaa. 8 points!

 
Lähes samalla tasolla Imperiumin arvostelun kanssa.
 
Vieläkin diggailen, joskin levy on hiukan liian pitkä. Muistaakseni yli tunnin? Hyviä (homoja) melodioita pullollaan. En tosiaan ole varma kertooko koko levy nooan arkista, mutta pikaisella sanojan selailulla sain sellasen kuvan. Jotain uskonnollista teemaa siellä kuitenkin oli.
 
Tästä tulee näytekappale:
http://www.orphaned-land.com/download.php?id=1004
 
e: Ocean Land EI kuulu mielestäni levyn parhaimmistoon. Parasta on joko Halo Dies tai Birth of the Three.
lxi
05.05.2005 00:24:23
Vieläkin diggailen, joskin levy on hiukan liian pitkä. Muistaakseni yli tunnin?
 
Tunnin joo, lopussa on pari ehkä vähän turhan pitkiksi venytettyä biisiä.
 
En tosiaan ole varma kertooko koko levy nooan arkista, mutta pikaisella sanojan selailulla sain sellasen kuvan. Jotain uskonnollista teemaa siellä kuitenkin oli.
 
Joo, ei sentään. Tarina on osin raamatullista mutta lähinnä fiktiivistä: kolmen uskonnon (juutalaisuus, islam, kristinusko) pojat/sankarit/tms. pyrkivät yhteisvoimin edistämään sopua maan päällä, mutta koska ihmiset eivät ota opikseen, suuri tulva (hepreaksi mabool) pyyhkäisee ihmiskunnan maan pinnalta. Ei siis mitään saarnausta, enemmänkin vanhatestamentillistä tunnelmaa.
 
e: Ocean Land EI kuulu mielestäni levyn parhaimmistoon. Parasta on joko Halo Dies tai Birth of the Three.
 
Halo Diesin lopussa on kiva rymistelypätkä, joka toi juurikin mieleen nuo ruotsin hullut (hepreaksi meshugah). Birth of the Threen joikauspätkät taas nostattavat lentoon. Hillittömän tarttuvia melodioita ovat kaverit vääntäneet joka väliin ja levy on kauttaaltaan hienosti sovitettu.
The fact that no one understands you doesn't make you an artist.
kuunneltua
luopio
05.05.2005 01:18:04
On tuota tullut velipojalla kuultua, taisi olla juuri kyseinen levy. Vaikeaa kyllä tehdä suuria johtopäätöksiä niin vähillä kuunteluilla, mutta vaikutelma oli kaikesta huolimatta hyvä. Ainakin sitä "omaa" bändillä on aivan tarpeeksi
Wie bitte?
LordHeikkinen
27.05.2005 16:19:07
 
 
Mulla on ne kaksi aikaisempaa, en suosittele. Mutta kenties jos tuo uusi tippui, voipi vanhemnistakin jotain löytyä.
 
L
gorgonoidi
29.11.2006 13:56:07
 
 
Huom! Olet kirjoittamassa yli 550 päivää vanhaan ketjuun!
 
Selevä! Jo oli aikakin...
 
...sillä juuri äsken löysin tämän mahtavan yhtyeen ja nyt näyttää olevan edessä tuon Maboolin osto. Ainakin ne biisit mitä olen kuullut kuulostavat mahtavilta ja tuoltahan voi tosiaan kuunnella http://www.progarchives.com/Progres … k_discography_BAND.asp?band_id=2019
Vaikuttaa pirun hyvältä. Omaperäisyyttä ainakin mukavasti ja sitä minä nykyään etsinkin musiikista. Pitkästä aikaa joutuu hieman pinnistelemään musiikkia kuunnellessaan :)
W4R
29.11.2006 14:19:02
Eikös Steven Wilson tuota kyseisen pumpun seuraavan levyn? Näin muistan lukeneeni jostain. Tai sitten olen nähnyt unta.
"I've got a fever. And the only prescription is more cowbell."
south_of_heaven
29.11.2006 15:00:49
Maboolia olen kuunnellut. Ihan jees muistaakseni. Ei ollut ainakaan sillon mun tyylistä.
itki south_of_heaven
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)