Aihe: Slayer Suomeen marraskuussa
1 2 3 4 57 8 9 10 11 12
migreeni
13.11.2006 12:16:04
 
 
Miksi muuten ihmiset haluaa etukäteen tietää setin? Eikö ole siistimpää kun biisit tulee yllätyksenä? Mun mielestä ainakin...
 
Lamb of Godilla oli alussa Ruin, Laid to Rest ja sit jo tais tulla Walk With me in Hell. Tms, katoin keikkaa, en jaksanut miettiä :)
purtsi666
13.11.2006 12:36:28
 
 
Ahh eilen otettiin alkuverryttelyt maidenin keikalla ja tänään alustetaan viikon niskakivut.Mahtavaa kun noin monta hyvää bändiä on samassa hallissa 2 päivän sisään!
Purtsi
LNA
13.11.2006 13:45:41
 
 
Oh.. Tänään Tampereelle tarkastamaan heidät. Lienee hyvä keikka tulossa?
Bonesaw
13.11.2006 14:13:56 (muokattu 13.11.2006 14:14:07)
Pankaahan youtubeen videoita tosta Slayerin hesan vedosta,jos vaan löytyy.
jummijammi
13.11.2006 15:18:40
Tässä ei ole slayer, vaan LoG:
 
http://youtube.com/watch?v=FzgpoaGSu8k
 
Tämä on siis Helsingistä.
Simo78
13.11.2006 16:32:20
Sama juttu, joten tietoja kehiin. Soittivatko kaikki "lämppärit" saman mittaisen setin ja kuinka kauan kinkerit yhteensä kestivät?
 
Tiny soitti n.20 min, Lamb ja CoB n. 40min ja In Flames n.60min! Ja perkele täytyy sanoa, että In Flames yllätti positiivisesti. On levyltä yksi lempibändejä ja tuon live vedon perusteella myös yksi suosikki livebändi, muita Soulfly ja Backyar Babies. Ainakin mun mielestä oli Helsingin keikan paras veto! Cob oli aika laimea ja Lamb of Godia ei oo tullu kuunneltua, niin ei oikein saanut otetta biiseihin. Ainakaan ton keikan perusteella ei täysin vakuuttanut, kylläkin hyvää pogoilumusaa.... Tiny eyes bleeding kuulin jonosta, eli missasin...
miccomalliton
13.11.2006 17:28:22
Hieno keikka, mutta joku kusipää vähän pilas mun fiilikset: http://muusikoiden.net/keskustelu/print.php?p=6360394
 
http://huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=41808384
 
hoho.
Non tollit Gothus quod custodit Christus. Ristiysi tiesi.
jummijammi
13.11.2006 18:26:12
Tiny soitti n.20 min, Lamb ja CoB n. 40min ja In Flames n.60min! Ja perkele täytyy sanoa, että In Flames yllätti positiivisesti. On levyltä yksi lempibändejä ja tuon live vedon perusteella myös yksi suosikki livebändi, muita Soulfly ja Backyar Babies. Ainakin mun mielestä oli Helsingin keikan paras veto! Cob oli aika laimea ja Lamb of Godia ei oo tullu kuunneltua, niin ei oikein saanut otetta biiseihin. Ainakaan ton keikan perusteella ei täysin vakuuttanut, kylläkin hyvää pogoilumusaa.... Tiny eyes bleeding kuulin jonosta, eli missasin...
 
Thine Eyes, ei Tiny Eyes
Bonesaw
13.11.2006 19:22:21
http://huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=41808384
 
hoho.

 
Tosi kusista touhua. Kysykää osotetta ja menkää fudimaan päähän.
Simo78
13.11.2006 20:47:57
Thine Eyes, ei Tiny Eyes
 
Ok! olihan toi nimi aika lähelle oikein=)
south_of_heaven
13.11.2006 23:02:02
Ok! olihan toi nimi aika lähelle oikein=)
 
Merkitys on kuitenkin huomattavan erilainen :)
itki south_of_heaven
aarghto
14.11.2006 01:54:33
 
 
Lyhyesti Tampere;
 
Thine Eyes Bleed oli vähän vaisu.
 
Lamb of God oli kova, biisit toimi, yhteissoitto toimi, soundit toimi, yleisö toimi. Ainoa mikä kaihersi, oli setin lyhyys.
 
Children of Bodon oli pettymys, ei vaan jotenkin jaksa innostua enää yhtään koko bändistä, synatilut taas liian lujalla.
 
In Flames oli todella positiivinen yllätys, en ollut livenä ennen edes nähnyt, vakuutti kyllä vaikken bändin suurimpia faneja olekaan.
 
Slayer.. nousee yhtä korkealle sijalle Toolin ruisrokin keikan kanssa. Kaikki oli täydellistä. Tai no pari tylsempää veisua mukana mutta aivan uskomattoman kova keikka. Ja kun keikan puolesta välistä avautui paikka aivan keskellä eturiviä. Ei voi kuin hahkuttaa. Bändi vaikutti tosi energiseltä ja Arayan ääni kesti koko keikkasetin ajan.
minä olen tehnyt elokuvia, siitä minä saan rahaa
tommiot
14.11.2006 08:12:55
Tosi kusista touhua. Kysykää osotetta ja menkää fudimaan päähän.
 
Todellakin, jos on sama tyyppi. Pistettiin vähän kysymyksiä jo kaverin kanssa sille :D
 
Huudon voittamallahan tuon osoitteen saisi. Mutta ei sitä tiedä onko se oikea kapula kun se heitti monta...
Werde
14.11.2006 11:17:53
Tampere:
 
Thine eyes bleed - Tämän aikana join vielä olutta pihalla. Se oli hyvää.
 
LOG - Helvetin kovaa settiä, kaikki toimi kuin unelma. Illan parasta kitaratyöskentelyä. Laulaja nostatti meininkiä enemmän kuin artistit muut yhteensä.
 
COB - Ensimmäistä kertaa näin livenä, eikä yllättänyt kumpaankaan suuntaan. Peruskamaa hyvillä soundeilla. Roopen Slayer- riffittely parasta antia.
 
IF - Pittasin koko keikan joten soitosta paha sanoa mitään. Kitaristi näytti oudolta, liekkö joku varamies ollut remmissä. Meininkiä piisasi pittaamiseen yllin kyllin, ja settilista oli hyvä.
 
Slayer - On se vaan armotonta sahausta. Pitkän illan päätteeksi vähän puuduttava akti, vaikka homma pelasikin hienosti. Angel of Death on parhautta silti.
 
Tänään taas nähtiin että reilu peli ei pitkän päälle kannata. Bodomin keikan aikana löysin bändin uudenkarhean T-paidan jalkojeni juuresta. Hetken jo tuulettelin että saatiinpas sittenkin paita mukaan opiskelijabudjetilla. Myöhemmin näin kun joku teinityttö etsi hätääntyneenä jotain maasta ja kävin kysäisemässä oliko jotain kadonnut. Nyt tiedän miltä joulupukista tuntuu. Seuraavan keikan aikana oma t-paitani vaihtoi omistajaa pitin tohinassa. Hyvät teot siis palkitaan, suosittelen muillekin.
dictatorsh*t
14.11.2006 11:49:54
Missasin Thine Eyes jonkin ja Lamb of Godilta näin vain kolme viimeistä biisiä, kaihersi ja kirosin busseja. Bodomin aikana olin muualla joten siitä en tiedä, In Flames oli ihan toimiva ja Slayer oli iha vitu hyvä.
Laadukasta viihdettä, sanoisin.
kouranka
14.11.2006 12:17:54 (muokattu 14.11.2006 12:19:21)
 
 
Lamb Of Godissa oli kyllä parhaimmat saundit.. juuri sopivan jytinät. In Flamesiin ja Slayeriin volumea taidettiin nostaa ja se myös kuulu.. Laulu jäi ihan alle ja basari+basso jyräs.
 
E. Ainii, sain Kerryn plekun suoraa ilmasta, jee.
Nyt herkutellaa!
JTL
14.11.2006 12:58:17
 
 
Hesassa olin tsekkaamassa Alliancen.
 
THINE EYES BLEED
Näin vaan pari viimeistä biisiä. Hieman sekavaa sillisalaattimusaa, eipä paljoa napannut.
 
LAMB OF GOD
Suurin syy miksi ostin lipun. Ei pettänyt odotuksia. Hemmetin jees kaikinpuolin, mutta olisin toivonut enemmän biisejä Ashes of the Wakelta. Tsekkasin ennen keikkaa Redneckin musavideon ja biisi ei napannut paljoakaan, mutta keikalla toimi todella hyvin.
 
BODOM
Katsoin ehkä puoli biisiä. Ei vaan nappaa.
 
IN FLAMES
Todella positiivinen yllätys. Veti monet lempibiiseistäni. Rumpusaundit olivat loistavat, kitarasaundit taasen kököt.
 
SLAYER
Näin jampat myös -05 Saunassa. Silloin rupesi puuduttamaan, sama tälläkin kertaa. Raining bloodissa kun tuplabasari lähti jylläämään kuulosti ihan että Lombardolta ei olisi oikeen irronnut.
http://bedimmed.kypara.net/ -+- http://skullfucker.kypara.net/ -+- http://www.kolumbus.fi/meolli/jtl/
jannegee
14.11.2006 13:02:56
 
 
Lamb Of Godissa oli kyllä parhaimmat saundit.. juuri sopivan jytinät. In Flamesiin ja Slayeriin volumea taidettiin nostaa ja se myös kuulu.. Laulu jäi ihan alle ja basari+basso jyräs.
 
Totta puhut.. LoG oli ainut joka sai eturivin porukan täysin sekaisin. Bodom oli itselleni pettymys. Huonot soundit ja vaisu esitys. In Flames soitti hyvin, mutta hiukan outoja kappaleita, koska en ole niitä ihan ekoja levyjä ostanut. Slayerissä itseäni alkoi jo vituttamaan se amerikkalaisuuden ylistäminen ja Osaman terroristi paska. Ketä enää kiinnostaa WTC:n tapahtumat, tai ketä alkujaankaan kiinnosti euroopassa se mitä amerikassa tapahtuu.. no nyt meni jo hiukan aiheen ohi. Mutta joo, Slayer oli pienoinen pettymys.
Janne - - - - - - - - -
Blitz
14.11.2006 13:24:21 (muokattu 14.11.2006 13:30:31)
(se tietysti vähän harmitti ettei Whoraclelta tai Colonylta soitettu mitään, ovathan ne sentään bändin parhaat levyt)
 
Miltä levyltä Resin-biisi sitten on?
 
Anteeks, oli pakko.
 
Slayerin Tampereen settilista, biisijärjestys heittää hieman:
 
Darkness Of Christ
Disciple
War Ensemble
Chemical Warfare
Cult
Supremist
Die By The Sword
Eyes Of The Insane
Mandatory Suicide
Seasons In The Abyss
Raining Blood
Dead Skin Mask
South Of Heaven
Angel Of Death
 
Liian paljon "perushittejä", liian vähän uuden levyn biisejä. Tosin aika on rajallinen ja fanit haluaa riehua. On vaan puuduttavaa katella Slayeria aina samojen biisien varassa. Nekin vois vetää Maiden-tyylisiä teemarundeja. Mutta onhan se Slayerin keikka aina Slayerin keikka... Mukavan muotoinen moshpit muuten Hakametsässä. Siinä eturivin takana pitkulainen käytävä, missä riehutella.
On and on, south of heaven.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)