Aihe: millanen mikki..
1
author
24.11.2003 19:56:24
..kannattaa ostaa, kun meinaa äänittää niin et laittaa sen mikin vahvistimen eteen ja mikin johdon äänikorttiin kiinni.
Riittääkö 50:n sittari-mikki tähän tarkoitukseen vai suositteletteko jotain laadullisesti parempaa. Jos suosittelette, niin mikä olis sen laadullisen mikin hintahaarukka.
Janne19691
24.11.2003 21:20:03
 
 
Pelkään pahoin että jos laitat dynaamisen mikin suoraan äänikortin mic in:iin kiinni niin siinä ei auta vaikka olisi kuinka hyvä mikki. Paljon parempaa äänityslaatua saat kun ostat jonkun pikkumikserin esim. Shure SM57:n kaveriksi. SM57 on semmoinen hankinta että siinä ei voi mennä metsään, äänitit mitä vaan. Mikseristä sitten äänikortin line in:iin.
 
Shure SM57 on 100 e paikkeilla
Pikkumikserin saat alle 100 e
Rule #1: There are no rules.
Janne19691
24.11.2003 22:24:50
 
 
Kyllä mä suosittelisin mikin (SM57) ostoa myös. Mikistä lähtee mikkipiuha (uros- ja naaras-XLR liittimet päissä) joka menee mikserin mic in:iin (mikrofonietuvahvistimen sisäänmeno). Mikseristä lähtee (usein XLR uros tai myös 6,3 mm jakki eli sama mikä kitarassa on) ulostulo äänikortin line in:iin joka usein on pieni 3,5 mm jakki. Tähän sun pitää hommata sopiva piuha riippuen mikserin ulostuloliittimestä.
 
Mic in on mikrofonin signaalille tarkoitettu sisäänmeno (todella heikko signaali ja vaatii mikserin väliin että signaalia voi äänittää.)
 
Line in on linjatasoisille signaaleille tarkoitettu sisäänmeno (esim. mikserin ulostulo, CD-soittimen ulostulo eli voimakkaampi kuin mikrofonin signaali). Pitäis kyllä löytyä joka äänikortista.
 
Behringer Eurorack UB802 vois olla sopiva mikseri 70-80 e
Tässä mikserissä on 6,3 mm jakki-ulostulot.
Rule #1: There are no rules.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)