Aihe: Thunderbirdii
1 2 3
Dropped C
30.10.2006 19:51:40
No niin. Nyt on löysää rahaa tilillä ja rokkaavan ulkomuodon omaavan nelikielisen himotus kova.
 
Elikkä Onko mitään muita T-Birdejä olemassa kuin Epiphone - Tokai - Gibson? Rahaa olisi tuollaiset 900€ sijoittaa, ja sillä ei Kipsonia vielä saa ja käytetyt taitavat olla kiven alla, vai? Epiluuri ja Tokai tuollahan irtoisi jopa kahteen otteeseen. Entäs Explorer tai Flying V bassot, onko Epiluuri ainoa joka tekee uutena moisia nykyään?
2541
30.10.2006 20:01:27
 
 
Tossa olis Greco:
http://cgi.ebay.com/VINTAGE-JAPANES … ssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem
 
Orville -nimellä tehtiin myös Japanissa.
Dropped C
30.10.2006 20:07:52 (muokattu 30.10.2006 20:20:13)
Ai että toi ois kyllä hieno noin ulkonäön puolesta, mutta ei oikein jaksais noita ebay tilauksia.... Merkki ei kyllä puhuttele millään tasolla.
 
Edit: Gibsoneiden hinnat näköjään vielä räjähtäneet käsistä (about +15%), ainakin tuolla Tohmannilla. Taitaapi jäädä se aito peli (studio) totaaliseksi haaveksi. Tonnin siihen voisi juuri hammasta kiristäen rykäistä.
2541
31.10.2006 01:19:32
 
 
Thunderbirdin kaulapainoisuus ei nyt ole niin paha juttu, oli sitä hihnatappia siirretty tai ei. Omaani oli edellinen omistaja "uskaltanut" tehdä modauksen ja itseasiassa luulin, että se on alkuperäinen paikka ja yläsarvessa oleva reikä vaan joku kokeilu. Nähtävästi ei:
http://www.accordo.it/upload/1107042129/tbirdreissue.jpg
Dropped C
31.10.2006 01:38:49
Just lähti Music123:lle kysely mahdollisesta Amöriikan tilauksesta (suostuvatko lähettämään, ja millä posteilla). Katotaan mitä käy. En nyt jaksa ruveta tilaamaan Saksanmaalta Epiluuria, tätä ennen täytyy löytyä jotain käytettyä kyllä täältä härmästä. Tai sitten suutun ja tilaan tuon Epiluurin Explorer passon Tohmannilta.
firecane
31.10.2006 13:11:32 (muokattu 31.10.2006 13:12:45)
 
 
Itse sain oman Epin TB gothin paikallisesta liikkeestä (tilasivat) halvemmalla kuin t-kaupasta....
Eli mee kyselemään paikallisesta liikkestä, että löytyykö....
 
EDIT:Kunnon leveä nahkahihna, niin ei se niin paha se kaulapainoisuus ole
Parempi puut pinossa kuin sormi suutarin persiissä.
blessed
31.10.2006 17:20:50
 
 
huuto.net:issä oli gibsonin explorer basso tuossa joku aika sitten. Tais 600eurolla mennä. Oisin ite ostanu, jos ois tarpeeksi rahnaa ollu sillon...Eipäs vaan hoksannu tänne itekkään pistää ilmotusta kohteesta sillon.
Dropped C
31.10.2006 18:28:27
Niinpä siellä oli. Mutta siinä oli alkuperäisen punaisen maalin päälle roiskittu joku valkoinen todella äklö maali. Punainen vielä paistoi osittain sieltä alta kuvauksen mukaan. Tämän vuoksi jäi huudot tekemättä k.o laitteesta.
 
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=38713969
Dropped C
01.11.2006 22:54:12
Onko kellään kokemusta tälläisestä T-Bird "kopsusta":
 
http://www.thomann.de/thoiw3_spector_rex_4_bk_prodinfo.html
 
Hiano se on, mutta onko hyvä?
beissi man
01.11.2006 23:08:49
Ei tuo nyt ihan T bird kopsu ole. Suomeen tuo Musamaailma spectoria
Maisteri
01.11.2006 23:40:56
No niin. Nyt on löysää rahaa tilillä ja rokkaavan ulkomuodon omaavan nelikielisen himotus kova.
 
Elikkä Onko mitään muita T-Birdejä olemassa kuin Epiphone - Tokai - Gibson? Rahaa olisi tuollaiset 900€ sijoittaa, ja sillä ei Kipsonia vielä saa ja käytetyt taitavat olla kiven alla, vai? Epiluuri ja Tokai tuollahan irtoisi jopa kahteen otteeseen. Entäs Explorer tai Flying V bassot, onko Epiluuri ainoa joka tekee uutena moisia nykyään?

 
Hommaa vaan heti suosiolla joku muu kuin Epin tai Tokain pulttikaulakopio. Aito on ihan eri peli, kunnon peli. Noissa E- ja T-kopsuissa on paksut pulttikaulat, Gibsonissa ohut läpikaula. Saundi, soittotatsi, sustain ja laatu yleensäkin ihan eri luokkaa Gibsonissa. Olen Epikopion omistanut ennen aitoa Gibsonia, ja olihan se fiilis G:n saadessa ihan orgastinen.
 
Onhan toki uuden Gibsonin hinta suolainen ja harvinaisia ovat ainakin käytettynä Suomessa, mutta esim. Ruåttista löytyy varmaan paremmin. Omani hommasin Tukholmasta 10000 kruunulla eli noin 1100 eurolla. Nytkin näkyy olevan valkosta lintua stokiksessa kymppitonnilla:
 
http://vendolin.se/Annonce_Detail.asp?rub=&annonceid=4696891
 
Ja tekeehän Epiphone läpikaulaista Elitist TB-laatukopiota, joka maksaa kai jotain yli tonnin uutena. Ompa tuolla naapurissa semmonenki käytettynä:
 
http://vendolin.se/Annonce_Detail.asp?rub=&annonceid=4659140
 
Sitten on vielä tosiaan ne vanhemmat japanilaiset Grecot ja Orvillet, jotka ovat varmasti laadukkaita läpikaulaisia, mutta kovin harvinaisia.
 
Ja onhan se Gibsonin Studio-malli TB:stä myös tosiaan. Laadukas kai sekin. Siinä taisi olla läpikaulan sijaan liimakaula, mikä bassoissa vähän harvinaisempi ratkaisu.
www.trauma.tk www.thegeorgedoubleuse.com
2541
02.11.2006 00:12:54
 
 
Siinä taisi olla läpikaulan sijaan liimakaula, mikä bassoissa vähän harvinaisempi ratkaisu.
 
Gibsonin bassoissa aika yleinen, esim. Les Paul, Ripper, EB-sarjalaiset ja non-Reverse T-Bird. Mutta Gibson olikin aina vastarannan kiiski, hyvässä ja pahassa!:)
Dropped C
02.11.2006 01:09:38
Juu, Kipsoni on kyllä etusijalla. Sellaista ei taida vaan ihan heti härmästä käytettynä löytyä. Music123 ilmoitti että Gibson ei hyväksy jälleenmyyntiä USA:n ulkopuolelle. Eli se siitä. Uuttakaan en rupea Euroopan ryöstöhinnoilla ostamaan.
 
Toi Spectorin basso oli näköjään joku Rex Brown signature malli. Eipä tuo haittaa, kunhan siinä ei Rex:in nimee tai mitään lue. Taitaapi jäädä jokatapauksessa ostamatta. Tuntuu että noissa signatureissa on yleensä hinnassa roisisti ilmaa välissä
beissi man
02.11.2006 16:15:20
Tuo spector on vaan saman muotonen ku Rexin signature joka maksaa melkein 5 kiloeuroa ja on jenkeissä veistetty eli ei siinä mitään nimeä lue on vaan saman mallinen
Maisteri
03.11.2006 08:55:25
Juu, Kipsoni on kyllä etusijalla. Sellaista ei taida vaan ihan heti härmästä käytettynä löytyä. Music123 ilmoitti että Gibson ei hyväksy jälleenmyyntiä USA:n ulkopuolelle. Eli se siitä. Uuttakaan en rupea Euroopan ryöstöhinnoilla ostamaan.
 
Toi Spectorin basso oli näköjään joku Rex Brown signature malli. Eipä tuo haittaa, kunhan siinä ei Rex:in nimee tai mitään lue. Taitaapi jäädä jokatapauksessa ostamatta. Tuntuu että noissa signatureissa on yleensä hinnassa roisisti ilmaa välissä

 
No, sittenpä sun täytyy tehdä niin, että koitat vaikka ruottista hommata. Siellä kumminkin sentään joskus näkee thundereita liikkuvan. Voihan se olla ettei lähettäminen postiennakolla onnistu kovin monen myyjän kanssa, kun arvokas laatupeli kysessä. Voi olla aika todennäköistä, että jos löytyy niin löytyy Tukholmasta kun siellä toki aika iso osa ruottin musavermeliikehdinnästä tapahtuu.
 
Eli laivareissu tukholmaan. Eihän nuo paljoa maksa. Tai jos myyjä ei ihan tukholmassa, mut suht lähellä, niin saattaapa tuodaki tukholmaan. Tai sitten jos pohjosessa asut, niin kuten itekin tein: 90 euron bussireissu Haaparanta-Tukholma-Haaparanta. ;) Bassokauppa hoidettiin tukholmassa kadulla. Oulussa asun, mutta alkuperäinen kotipaikkakunta on Kemi, josta Haaparannalle vain vajaa 30 km, joten sikäli hyvinkin kätevä vaihtoehto tuo. Myyjä oli alunperin haluamassa vähintää 11000kr bassosta, mutta sain tingattua vielä kymppitonniin hinnan, kun matkakuluja tuli 90e.
 
Spectori alkaa vaan jossain vaiheessa harmittaan ja lähtee kumminkin kiertoon, kun löydät "oikean". ;) Tuo on vielä suht kaukana TB-kopiosta ulkonäönkin ansiosta. Tiedä sitten muista ominaisuuksista. Läpikaulainen on ainakin...
www.trauma.tk www.thegeorgedoubleuse.com
Prowleri
03.11.2006 13:59:21
Schecterillä ja Deanilla ainakin on TB-tyyliteltyjä bassoja, mutta ovat vähän modernisoituja heviversioita.
Däigä!
hollstro
03.11.2006 15:20:49 (muokattu 03.11.2006 15:47:05)
 
 
...Sitten on vielä tosiaan ne vanhemmat japanilaiset Grecot ja Orvillet, jotka ovat varmasti laadukkaita läpikaulaisia, mutta kovin harvinaisia...
 
Hommasin tuollaisen Grecon pari viikkoa sitten Tokiosta, Ochanomitzun kuuluisalta kitrakauppakadulta. Siel oli muuten pelejä älyttömästi. Kuorma-autolla sinne olisi mentävä. Tämä Greco sattui silmään ihan säkällä, kun oli jemmattu muiden bassojen taakse. Kokeilin, ihastuin ja ostin siltä seisomalta. Mainio peli. Juuri sellainen Thunderbird kuin pitääkin olla. Se oli sen kylän ainut, mutta näkyy noita maailmalla joskus liikuvan. Tässä kuva samanlaisesta http://www.deayton.com/guitars/grecobird.html
2541
03.11.2006 16:48:34 (muokattu 03.11.2006 16:49:42)
 
 
Tässä kuva samanlaisesta http://www.deayton.com/guitars/grecobird.html
 
Mikit kuin 60 -luvun malleissa (2 ruuvia), talla taas 70 -lukua 60 -luvun peräkappaleella.:) Hieno on.
 
En tiedä valehtelevatko silmäni, mutta ihan kuin mikit olisivat hieman lähempänä toisiaan Gibsoniin verrattuna?
 
EDIT: Näyttäis myös olevan liimakaula?
hollstro
04.11.2006 08:13:42
 
 
Näyttäis myös olevan liimakaula?
 
Liimakaula on, ja hieman paksumpi kuin Gibsonissa. Muut jutut täytyy tarkistaa kun saan basson. Se on vielä Japanissa kun en saanut tuotua kuin yhden (kitaran) messissä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)