Aihe: Turussa jaettiin raskaita hyvitystuomioita
1
jäykkis
27.10.2006 22:58:32
Viite: http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=2&t=132518&o=20
 
Jassoo, ja vähän kun selkänsä kääntää, niin johan ollaan päätöksiä sorvaamassa (terveisiä vain Hong Kongista, kovin tylsä paikka, en suosittele).
 
Mutta nythän teillä on pätäkkää ostaa uudet henkselit joita sitten kylillä paukutella.
 
Jotenkin tulee aina mieleen Dostojevskin teksti kirjassa Kirjoituksia kellarista jossa hän mm. kuvaa ihmisen kaiken ylikäymätöntä itsemääräämispyrkimystä (ja muutosvastarintaa) näin:
 
Lainaus
-------------------------------
 
"Juuri mielikuvitukselliset haaveensa, kaikkein alhaisimman typeryytensä hän haluaa pitää itsellään, vain todistaakseen itselleen (ikään kuin se olisi kovin välttämätöntä), että ihmiset ovat yhä ihmisiä eivätkä pianon koskettimia ja että ilman kalenteria ei enää saa halutakaan mitään.
 
Enemmänkin: jopa siinäkin tapauksessa, että hän todella osoittautusi pianon koskettimeksi ja se todistettaisiin hänelle peräti luonnontieteiden avulla ja matemaattisesti, hän ei vieläkään tulisi järkiinsä vaan tahallaan tekisi jotain vastakkaista, silkkaa kiittämättömyyttään. Vain pysyäkseen kannassaan.
 
Mutta siinä tapauksessa, ettei hänellä olekaan keinoja, hän keksii hävityksen ja kaaoksen, keksii kaikenmoisia kärsimyksiä ja sitten pysyy kannassaan!
 
Hän sinkoaa kirouksen maailmalle, ja koska vain ihminen pystyy kiroamaan (se on hänen etuoikeutensa, joka oleellisimmin erottaa hänet muista eläimistä), hän pelkällä kirouksellaan taitaa saavuttaa päämäränsä eli todella vakuuntuu siitä, että hän on ihminen eikä pianon kosketin!
 
Jos te sanotte, että senkin voi lukea taulukosta, kaaoksen ja pimeyden ja kirouksen, niin että pelkkä ennalta laskemisen mahdollisuus estää kaiken ja järki perii voiton, niin siinä tapauksessa ihminen tulee tahallaan hulluksi, vain ollakseen järjetön ja pysyäkseen kannassaan!
 
Minä uskon näin, minä vastaan tästä, sillä ihminen ei näytä todellisuudessa muuta tekevänkään kuin joka hetki todistelevan itselleen, että on ihminen eikä nappula! Hän tekee sen oman nahkansa kustannuksella mutta todistaa kumminkin."
 
-------------------------------
Lainaus loppui
 
Näin se menee lapset. Fjodor Mihailovits oli viisas mies.
 
Kannattaisikohan muuten aika nopsaan myydä ne saatavat pois, jos joku niistä nyt joitain maksaa. Ehkä niillä sentään reteet henkselit..
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
McNulty
28.10.2006 00:11:32
Tähän varmaan loppuikin netissä levitettävät laittomuudet?
Tuomion saivat mutta ongelma ei ole poistunut pätkääkään. Kuka siis voitti?
"I think it moved." -George Costanza
Härski
28.10.2006 02:14:10
Tuomion saivat mutta ongelma ei ole poistunut pätkääkään. Kuka siis voitti?
 
Myllykosken Pallo!
Roku
28.10.2006 08:09:18
. Kuka siis voitti?
 
Kotkan Työväen Ampujat!
Se on fifty-sixty
Feggy
28.10.2006 09:22:11
 
 
jäykkis
28.10.2006 13:20:26
Tähän varmaan loppuikin netissä levitettävät laittomuudet?
Tuomion saivat mutta ongelma ei ole poistunut pätkääkään. Kuka siis voitti?

 
BC perhana, onpa mukava nähdä vanha tuttu!
 
Kun silmäilin tuota turun päätöstä, niin ei oikein voi välttyä ajatukselta, että käräjäoikeuden tarkoitus on ollut varmistaa että juttu menee eteenpäin. Asialla on sentään olleet ammattituomarit ja tuomio pitää kyllä sisällään elementtejä joiden osalta on vaikea ajatella, että ne on päätyneet päätökseen vahingossa.
 
No, peli on pahasti kesken ja kenenkään ei kannata vielä alkaa vilkuilla palkintopöydän suuntaan. Siinä voi käydä kalpaten.
 
Joo, tähänhän ne loppu, ne laittomuudet.
 
Mistä tulikin mieleen Piraattiliiton uudehko tiedote koskien saksalaista tutkimusta P2P puuhan hiipumisesta.
 
Näin:
 
Saksalainen verkkoliikenteen muokkauslaitteita tuottava Ipoque GmbH yhtiö on julkaissut tuoreen tutkimuksen, joka paljastaa, että P2P:n suosio on lisääntynyt maassa entisestään huolimatta tekijänoikeusteollisuuden viimeaikaisista pelottelukampanjoista. Ipoquen keräämien tietojen mukaan P2P-liikenne kasvoi heinä- ja lokakuun välillä 10% datamäärien osalta, ja sen suhteellinen osuus koko Internet-liikenteestä on Saksassa nykyään päiväsaikaan 30% ja yöaikaan peräti 70%
 
http://www.piraattiliitto.org/node/59
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
Teijo K.
28.10.2006 14:42:39
 
 
Dostojevski on kirjoittanut myös, että "On kiistämätön tosiasia, että ihminen rakastaa luomista ja teiden rakentamista. Mutta mistä syystä hän intohimoisesti rakastaa myös hävitystä ja kaaosta?"
 
-Kellariloukko
 
Hyvä pitää purkaa vain purkamisen ilosta.
 
Jos 1800-luvulla olisi ollut käytössä jonkinlainen tekijänoikeusjärjestelmä, ei Dostojevskinkaan olisi kenties tarvinnut piileksi velkojia pitkin Eurooppaa. Ehkä hän olisi saanut tehdä rauhassa Karamazovin veljeksetkin loppuun, eikä sitä olisi tarvinnut julkaista keskeneräisenä.
Neuvostoliittolaisen soitinrakennuksen ylivoimaisuuden ylistyksen kerho #1
Älä klikkaa tätä Klikkaa sensijaan tätä
hoffe
29.10.2006 18:38:31
Jos 1800-luvulla olisi ollut käytössä jonkinlainen tekijänoikeusjärjestelmä, ei Dostojevskinkaan olisi kenties tarvinnut piileksi velkojia pitkin Eurooppaa.
 
Muistanko väärin, että D. harrasti pelaamista, mikä usein muuttui uhkapeliksi. En usko että tekijäinoikeusjärjestelmä olisi D:tä pelastanut velkojilta...
"Kaikkien kukkien puutarhassa vallitsee rikkaruohojen tyrannia."
t-termiitti
29.10.2006 22:20:20
 
 
Jos 1800-luvulla olisi ollut käytössä jonkinlainen tekijänoikeusjärjestelmä, ei Dostojevskinkaan olisi kenties tarvinnut piileksi velkojia pitkin Eurooppaa. Ehkä hän olisi saanut tehdä rauhassa Karamazovin veljeksetkin loppuun, eikä sitä olisi tarvinnut julkaista keskeneräisenä.
 
Tuollainen voi kuulostaa hyvältä, mutta tuskinpa tuolla olisi ollut mitään merkitystä. Sanaa "jos" ja sitä seuraavaa spekulointia ei voi oikein pitää minkään perusteluna - eihän?
 
Entäpä jos 1800-luvulla olisi myös ollut myös 1900- ja 2000-lukujen tietoyhteiskunnan kapistukset ja niiden mukanaan tuomat ilot ja surut, niin tuskinpa Dostojevski olisi saanut mitään aikaiseksi... :)
 
Tai sitten hän olisi saanut kaiken ja paljon enemmän valmiiksi ennen aikojaan, vaikka ihan vain kiusallaan.
Pyöveli puhdisti kirveensä terän ja nauroi päälle.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)