Aihe: Vinkkejä humppareiden kytkentään
1 2
tinde
22.10.2006 00:41:23
 
 
Termos
 
Onkos siinä SG:ssä mitään paikkaa, mihin saisi kaksi kolmeasentoista pikkukytkintä kiinni kitaraa suuremmin vaurioittamatta?
 
Itse hankin pikkuhumpparit Teleeni muutama vuosi sitten, ja puuhastelin mikkeihin sellaiset kytkennät, että sain molemmat mikit erikseen niillä kytkimillä sarjaan / puolitettua / rinnan.
 
Nyt esim. laittamalla etumikin kelat rinnakkain, ja takamikki yksikelaiseksi, sekä sitten Telen oma mikkivalitsin keskiasentoon, niin soundi on sellaiseen "funkkia/nikkunakkua pikkusäröllä"- meininkiin aivan loistava.
 
Muutenkin varsinkin etumikkiä tulee käytettyä kaikissa kolmessa modessa, takamikki tuppaa olemaan aina sarjassa.
 
Tinde
fox
22.10.2006 00:54:28
 
 
Termos
 
Onkos siinä SG:ssä mitään paikkaa, mihin saisi kaksi kolmeasentoista pikkukytkintä kiinni kitaraa suuremmin vaurioittamatta?
 
Itse hankin pikkuhumpparit Teleeni muutama vuosi sitten, ja puuhastelin mikkeihin sellaiset kytkennät, että sain molemmat mikit erikseen niillä kytkimillä sarjaan / puolitettua / rinnan.

 
Elikkäs teit tri-soundit niihin.. ;) On yks "suosikkikytkiksistäni" se.. SGssä ei kyllä oo sellasta paikkaa, johon sais mikrokytkimet reikiä kanteen poraamatta, toki jos vaihtaa vaikka potikat nostopotikoiksi ja tekee siihen ns. "Jimmy Page"-modauksen, on mahdollista tuo. (Ja tuo konsti on suotavaa, jos meinaa pitää kitaran orkkis-kunnossa, potikat voi aina vaihtaa, mutta reikien paikkaus on huonompaa) Tuolla modauksella voi saada vaikka molemmille mikeille sarjaan-rinnankytkennät, sitten puolituksen molemmille ja vaiheenkäännön, tai jos jättää vaiheenkäännön pois, pystyy puolituksenkin tekemään erikseen molemmille mikeille.
Toki yksi mahdollisuus on tehdä sinne takapuolelle uusi "konehuoneen" pleksi ja laittaa ne switchit sinne, silloin tosin kannattaa ihan käytännön syistä toteuttaa se liukukytkimillä, eikä vipu-switchillä. Tuolla tavalla tehtiin joskus aikoinaan meidän kitaristin -74 SG Standardiin.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
tinde
22.10.2006 01:06:30
 
 
OK, aattelinkin, että SG:ssä homma varmaankin hoitunee eri tavalla.
 
Telessä kun on se mukava juttu, että siihen metalliplattaan vola- ja tonepotikan väliin jää sopiva tila kahdelle pienelle vipukytkimelle, niin siihen ne sitten pläjäytin.
 
Etumikkinä mulla Duncanin minihumppari, missä kelat ovat ilmeisesti päällekkäin, ja siinä varsinkin soundi muuttuu kun kytkintä napsuttelee...
 
Mutta omalta osaltani kyllä suosittelen, antaa mukavasti helppoja lisäkonsteja muokata soundia lennossa.
 
Tinde
fox
22.10.2006 01:12:55
 
 
OK, aattelinkin, että SG:ssä homma varmaankin hoitunee eri tavalla.
 
Telessä kun on se mukava juttu, että siihen metalliplattaan vola- ja tonepotikan väliin jää sopiva tila kahdelle pienelle vipukytkimelle, niin siihen ne sitten pläjäytin.

 
Jeps, Tele on kuin suunniteltu tuollasia modeja varten.. ;) Ja toinen paikka on jos pistää sen mikkiswitchin vaihtoon ja siihen riviin 3 noita spesiaali-mikroswitchejä, niit on-on-on DPDT ( keskiasentoa noissa ei lasketa, kun se on keskikohdan suhteen "epätäydellinen") niin niillä saa seuraavanlaista aikaan.. Yhdellä hoituu mikkien kytkentä, etu-molemmat-taka, lopuilla saa molemmille mikeille tuon tri-soundin. Ja vielä sopii potikoitten väliin vaikka vaiheenkääntöswitchi.. 8)
 
Telessä usein on etumikkinä käytetty stäkättyä humpparia...
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
Pnctocn
22.10.2006 08:38:30
Etenkin tuon Jazzin kanssa saattaa kahden splitatun humbuckerin soundi jäädä jo liian ohueksi ja hiljaiseksi. Silloin olisi pelkkä tallamikin puolitus poikaa, eli samaan aikaan tallamikki puolitettuna ja kaulahumbucker normaalisti sarjassa. Etenkin tuhdimman tallamikin kanssa tuo toimii mielestäni erityisen hyvin.
 
aika myöhässä, mutta komppaan kuitenkin. Jos puolitusta joko tallaan tai kaulaan mietiti, niin ehdottomasti tallaan.
 
tuoltakin voit jotain hyödyllistä löytää:
http://www.seymourduncan.com/support/schematics.shtml
 
olen jo jonkin aikaa miettinyt mahtaako olla lespaulin tyyppistä kolmiasentoista kytkintä, jossa olisi tavanomaisen ylä-keski-ala säädön lisäksi myös etu-keski-taka säätömahdollisuus (vähän niinkuin vaihdekeppi). Arvatenkin kallis toteuttaa tuollainen switchi, mutta toisi helpotusta eri mikrofoni kytkentöjen hakemiseen yhdellä flick-of-a-switchillä push/pull potikoiden säätämisen sijaan.
mjyysikoide.njiet
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)