Aihe: Soittaminen tietokoneelle
1
Metallica-Boy
18.10.2006 12:52:08
Eli etsisin halpaa laitetta millä sais yhteyden kitaran ja tietokoneen välille.
Laitteessa ei tarvitse olla efektejä yms.
Alle satasen jos sais nii olis hyvä.
ilopertti
18.10.2006 13:13:14
 
 
Tietysti Pauligin
18.10.2006 13:13:20
Halpis mikki lähikaupasta, tyrkkäät koneen perseeseen ja ta-daa, paska soundi on taattu.
 
Ei vaan, kyllähän tuo toimii eikä maksa kuin muutaman euron.
Elämä on kuin banaani, johon apinat ei yllä.
PLing
18.10.2006 13:39:34
Halpis mikki lähikaupasta, tyrkkäät koneen perseeseen ja ta-daa, paska soundi on taattu.
 
Ei vaan, kyllähän tuo toimii eikä maksa kuin muutaman euron.

 
Toimii tosiaan, laatu voi olla ihan toinen juttu. ;)
Doh, nakki.
Murgo
18.10.2006 13:45:17
 
 
Jos tuolle linjalle lähdetään,niin voihan kitaran iskeä sopivalla piuhalla/adapterilla suoraan äänikorttiin. Soundi taitaa olla jopa paskempi kuin sillä lähikaupan mikillä :) Joku etuaste väliin niin voisi toimiakin, ääni täytyy vaan muokata ohjelmallisesti että yleensä kuulostaisi kitaralta.
Olis kiva kun osais soittaa mutta asenteellakin pärjää.
Twistyh
18.10.2006 15:54:41
Halpis mikki lähikaupasta.. Se on yhdyssana.
 
Mutta mielestäni paras ratkasu ois kitarasta piuha di-boxiin ja siitä tietokoneeseen. Ei oo kallista.
JartZA
18.10.2006 19:25:52
Tästä halpa vaihtoehto myös:
http://www.thomann.de/thoiw3_behrin … nalog_modeling_preamp_prodinfo.html
Toimivuudesta en osaa sanoa.
SG - "nicht only for the guys that likeAngus Young or Pete Townsend." -Thomann
Åboensis
18.10.2006 19:28:12
 
 
Heh, halvin ratkaisu taitaa tosiaan olla piuha suoraan kitarasta tietokoneen äänikorttiin, tarvittaessa jonkun adapterin kautta, varsinkaan jos äänen laadulla ei ole niin kovin suurta väliä... ;)
 
Parempaan lopputulokseen päässee kuitenkin kytkemällä kitara tietokoneeseen pienen mikrofonietuvahvistimen kautta. Itse käytän kotiäänityksissäni Behringerin tube ultragain mic200 -etuastetta, joka on toiminut niin kitaran kuin laulunkin kanssa ihan mukavasti, eikä hintakaan ollut päätä huimaava. Laite maksoi f-kaupassa muistaakseni n. 80 e. Säätömahdollisuuksia on himpun verran enemmän kuin perinteisessä di-boxissa ja laitteessa on etuasteputki, joka lämmittää soundia juuri sopivasti minun multakorvaisiin tarpeisiini. Toisaalta vehje on kuitenkin niin yksinkertainen kytkeä ja käyttää, ettei sen opetteluun ja hyödyntämiseen ole kynnystä - teknologia ei tule toteuttamisen tielle.
"Every night I tell myself I am the cosmos"
Novac
18.10.2006 20:21:18
 
 
Katso "tietokoneet ja musiikkiohjelmat" -osiosta FAQ "kitaran äänittäminen tietokoneella".
 
En voi laittaa suoraa linkkiä kun en saa tässä macissa copy/pastea toimimaan.
mikä on olutta on nyt mennyttä...
ilopertti
18.10.2006 22:08:25
 
 
Mie oletin tyhmästi että kyseessä on integroitu äänikortti johon ei saa asio-ajuria ja latenssiongelmat on taattu.
 
-alppu
juini
18.10.2006 22:10:14
http://www.thomann.de/thoiw3_maudio_jamlab_prodinfo.html
Line6:sen toneport vois olla parempi vaihtoehto:
http://www.thomann.de/thoiw3_line6_toneport_ux1_prodinfo.html
 
-alppu

 
Millaisilla latensseilla näissä pienimmillään pelataan? (unohdetaan mahdollinen direct monitoring). Edellisellä USB-vekottimellani en säädettyä bufferia riittävän pieneki, että olisin jaksanut guitar suitella soittaa.
Tietysti Pauligin
18.10.2006 22:16:22 (muokattu 18.10.2006 22:17:18)
Mie oletin tyhmästi että kyseessä on integroitu äänikortti johon ei saa asio-ajuria ja latenssiongelmat on taattu.
 
-alppu

 
Tällä hetkellä on käytössä ihan integroitu suht susi äänikortti, mutta ei ole latenssit ongelmana. En muista mikä, joitain vuosia vanhan koneen vakioperuskakka.
Soundit sitten ehkä on toinen asia.
 
http://www.asio4all.com/
Elämä on kuin banaani, johon apinat ei yllä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)