Aihe: Kuinka monella tällä foorumilla kävijöistä B-3 tai vastaava?
1 2 3 4 5
maza
17.10.2006 12:43:48
 
 
Niin siis hommahan meni niin että ne complex tonewheelit korvasivat ne 12 alinta sini-tonewheeliä. Niitä käytettiin sitten pedaaleissa pelkästään.
valotus
17.10.2006 14:56:57
 
 
Käsittääkseni tuo alimman oktaavin foldback tehtiin ihan sen takia että sinimuotoinen ääni menee muuten niin matalaksi huminaksi ettei sillä soiton kannalta ole enää käyttöä. Tietty samalla säästettiin vähäsen materiaali/valmistuskustannuksissa.
 
Sama efekti on siellä ylimmässäkin oktaavissa; New B3:lla saa sen yläpäänkin folbackin siirrettyä alkamaan vasta muutaman askeleen ylempää ja jo sillä matkalla 1' drawbarin ääni menee sellaiseksi hyttysen ininäksi ettei sitä enää standardin putkilepan (V21 yläkerta) läpi edes noteeraa.
 
Aikoinaan tästä samasta aiheesta keskusteltiin ties montako kertaa Hamtechin listoilla, myös Joey D:kin oli kommentoimassa siellä. Totesivat minua viisaammat vasemman käden bassottelijat että tuo foldback pitää vaan ottaa huomioon bassokulkuja rakennettaessa ettei siinä c:n jälkeen alaspäin mennessä putoa tyhjän päälle...
tonecab
17.10.2006 15:30:52
...ehkäpä ainakin hammondifoorumeilla osaavat vanhat pierut kertoa tuosta jotain mutta tietääkö täällä kukaan?
 
Se on kai vaan mukavampi lukea näistä asioista suomeksi! Nää kaikki asiat on tosiaankin käsitelty useampaankin kertaan noilla hammondfoorumeilla ettei voi ainakaan sanoa ettei tietoa ole saatavilla. Itselle on niistä kertynyt kymmenessä vuodessa ainakin viissataa sivua printattua ja printtaamatonta tekstiä.
 
Tosin osa tästä "salatieteestä" on täytynyt hankkia yksityisellä kirjeenvaihdolla koska ne listoilla olevat firmat eivät sitä luultavasti bisnes syistä jaa. Vieläkin on kysymyksiä joihin on turha odottaa vastauksia Hamtech- tai Hammond.zeni listoilta, ja tyypit jotka ovat todellisia vastauksia antaneet on usein dissattu tai poistettu listalta.
jamboman
17.10.2006 15:47:07
"Tosin osa tästä "salatieteestä" on täytynyt hankkia yksityisellä kirjeenvaihdolla koska ne listoilla olevat firmat eivät sitä luultavasti bisnes syistä jaa. Vieläkin on kysymyksiä joihin on turha odottaa vastauksia Hamtech- tai Hammond.zeni listoilta, ja tyypit jotka ovat todellisia vastauksia antaneet on usein dissattu tai poistettu listalta."
 
Nimenomaan tästä syystä ei Brian Davenportkaan kuulemma enää viitsi foorumeilla keskustella. niissä liikkuu liikaa besserwissereitä joilla on omat vahvat mielipiteensä asioista, oli ne sitten oikeita eli ei.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)