Aihe: Mielipiteitä "kotistudion" suunnitellusta laitelistasta kiitos
1 2 3
Klooni
12.10.2006 11:41:13
Mikset käytä tuota äänityksiin? Adat-kortti tuohon ja joku Adattia syövä äänikortti koneeseen, vaikka RME.
 
Halutaan pitää live ja nauhoitus vehkeet erikseen ja lisäksi tuo interface mitä ollaan mietitty sisältää myös perus kontrollipinnan.
http://www.m-audio.com/products/en_us/ProjectMixIO-main.html
PIM
12.10.2006 12:32:04
Adat-kortti tuohon ja joku Adattia syövä äänikortti koneeseen, vaikka RME.
 
Itsekin olisin vielä joku aika sitten liputtanut RME:n puolesta, mutta kun tuli hommattua koneellisen verran käytettyjä Creamwaren ääni/dsp-kortteja lähes pilkkahinnalla niin mieli on kyllä muuttunut. Creamware kortit tarjoaa kaiken mitä RME:n kortitkin (puhun siis PCI väyläisistä korteista) ja then some, eli kortilta löytyy omat Sharc DSP prosessorit (3, 6 tai 15 kpl korttityypistä riippuen), jotka pyörittää Creamwaren omia ja kolmansien osapuolien noille korteille vääntämiä miksereitä, efektejä ja softainstrumentteja. Iso plussa Creamwaren korteilla on että prosessointi tapahtuu käytännössä latenssittomasti tai ainakin latenssien kohdalla puhutaan yksittäisistä sampleista eikä millisekunneista, millä on esim. melkoinen käytännön merkitys sille millaien tuntuma on kun soittaa kitaraa suoraan linjaan vahvistinmallinnuksen kautta tai jotain softainstrumenttia midin kautta ulkoiselta koskettimistolta. Nyt jos koskaan on Windows-käyttäjällä hyvät saumat keräillä noita kortteja kun mäkeissä ei enää ole PCI-väyliä mihin niitä laittaisi ja käytettynä noita tuntuu liikkuvan n. kolmasosalla uusien hinnasta eli about tontulla saa koneen täyteen noita 6 dsp prosessorin malleja. Jos pikkasen suhteuttaa noilta korteilta saatavaa dsp-tehoa niin puhtaasti flopseina ilmaistuna yhdellä kuuden prosessorin kortilla on laskentatehoa noin kahden UAD-1:n verran.
virtalahde
12.10.2006 12:35:49
 
 
Ennustus: 20 vuoden kuluttua Behringerin mikkietuset on haluttua vintagekamaa jolla tavoitellaan 2000-luvun soundia...
 
Kaikki 50-70 -lukujen äänityskama ei ole laadukasta. Behringereitä löytyi jo silloin. Vintagea ovat, mutta paskaa.
Jaakko Viitalähde >> http://www.virtalahde.com
VMM
12.10.2006 12:42:57
Ei snaren alamikkiä, ei hihat-mikkiä?
kivi
12.10.2006 12:44:09
Ei snaren alamikkiä, ei hihat-mikkiä?
 
En mäkään pitäisi noita ensi alkuun tarpeellisina, jos ei oo tarkoitus soittaa heviä.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
Klooni
12.10.2006 12:53:08
Ei snaren alamikkiä, ei hihat-mikkiä?
 
Ei alkuun, budjetissa pitää pysyä tai vaimo pistää palasiksi :)
Mielummin ostan vähemmän mutta kohtuu laadukasta kuin toisin päin, jatkossa ostaa lisää palikoita jos antaa lompakko periksi.
sami_sumea
12.10.2006 12:58:53
 
 
puolen tusinaa soittoluuria á 25 euroa (tuolla saa jo ihan asiallisia Sennheisereitä)
 
Kerros muuten mullekin mitkä Senkun 25 euron mallit on "asialliset" soittoluurit?
 
t.nimim. en viittis ostaa 6 paria Vic Firthiä :)
 
...
"Vaikka olis miljoonan markan kaiku ja sinne syötetään paskaa, tuloksena on vain kaiutettua paskaa". (c) Tipi Tuovinen, 2002.
VMM
12.10.2006 18:01:00
Ei alkuun, budjetissa pitää pysyä tai vaimo pistää palasiksi :)
Mielummin ostan vähemmän mutta kohtuu laadukasta kuin toisin päin, jatkossa ostaa lisää palikoita jos antaa lompakko periksi.

 
Ehdottomasti oikea periaate!
 
Ite en vaan osaa millään tehdä pop/rock -kamassa toimivaa snaresoundia pelkällä ylämikillä. Haitsumikki tosiaan on useimmiten se vähiten tarpeellinen rumpumikki.
saastara
12.10.2006 18:51:37
Kuten kaverini Kossu tuolla Kitarakamat-alueella aikoinaan totesi: "Vanha paska ei ole aina vintagea, joskus se on vain vanhaa paskaa."
 
Aamen.. Osattiin sitä paskaakin aikoinaan valmistaa. Ei se ole mitenkään uusi juttu. :)
Lisää middleä ja vähemmän volumea.
SamPpaa
12.10.2006 20:13:41
Ite en vaan osaa millään tehdä pop/rock -kamassa toimivaa snaresoundia pelkällä ylämikillä.
 
Sen ainoan snaremikin ei tarvi olla "ylämikki". 57 osoittamaan virvelin kylkeen toimii myös.
Klooni
12.10.2006 21:49:04
Sen ainoan snaremikin ei tarvi olla "ylämikki". 57 osoittamaan virvelin kylkeen toimii myös.
 
Tai sitten vetää "perinteiset" eli sm57 tasan kaksi kapulanmittaa virvelin yläpuolelle :) mutta vakavasti puhuen kylkeen oli tarkoituskin laittaa.
kivi
12.10.2006 21:56:32
Kerros muuten mullekin mitkä Senkun 25 euron mallit on "asialliset" soittoluurit?
 
t.nimim. en viittis ostaa 6 paria Vic Firthiä :)
 
...

 
Pitää vilkaista numero kun käyn pajalla.
 
Kruunuradiosta mä noita ostin, tais maksaa 22 euroa per luurit, samoja joita YLE käyttää. Ei ne soundiltaan mitkään HD25:et oo (ja miten oliskaan tohon hintaan), mutta hyvänkuuloiset ja kestävät kopat kovaan käyttöön, IMHO.
 
Yksissä tais jopa lukea Yle, oli vaihtunut niiden erästä.
:-)
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
kivi
12.10.2006 21:57:19
Sen ainoan snaremikin ei tarvi olla "ylämikki". 57 osoittamaan virvelin kylkeen toimii myös.
 
Ei ainoana mikkinä. Tuleepi pelkkä puinen 'kops' ja sitten triggaillaan.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
Danko
12.10.2006 21:59:23
 
 
Ei ainoana mikkinä. Tuleepi pelkkä puinen 'kops' ja sitten triggaillaan.
 
Entä jos on metallisnare? o:
Mullo rakkauden viilis, menkää ja tehkää kaikki kansat minun rakkauden lapsiksini! -Juzzu
kivi
12.10.2006 22:04:04
Entä jos on metallisnare? o:
 
Tuleepi pelkkä 'kops' ja sitten triggaillaan.
:-) :-) :-)
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
_mane
12.10.2006 23:44:20
 
 
PC: 3.0Ghz Pentium 4 630 Prescott, 1GB RAM, 360GB levytilaa, Cubase SX 3 + nippu plugareita, Win XP PRO SP2.
 
Äänikortti: RME HDSP9652
Etuasteet: Behringer ADA8000 2kpl
Kuulokevahvistin: Behringer Power Play Pro-8 HA8000.
Monitorit: Behringer Truth B2031A
Kuulokkeet: AKG 240 Studio sekä Vic Firthin(rumpu)kuulokkeet.
Mikit: Shure SM57, Shure PG81, Røde NT1-A
+ Telineitä, piuhaa toistasataa metriä yms. sälää.
 
Vuoden ollut setti, hintaa ~4200€. Kaverilta saan vielä Shuren PG-sarjan rumpumikit tarvittaessa lainalle, niin ei ala ahdistaa juuri mikään. :) Budjetin puolesta ei pitäisi ahdistaa.
Tempo on vain nopeuden muoto.
VMM
13.10.2006 09:05:05
Itse päädyttiin vastaavassa tilanteessa tällaiseen settiin (osa näistä kamoista oli kertynyt ajan mittaan bändille, ja täydennettiin settiä siten, että saa omat levyt äänitettyä kokonaan omilla kamoilla):
 
PC + Cubase SX3 + "ihan ok" Terratecin 10x10 interface
Soundcraft Spirit M12 + Art Tube 3 etuasteiksi
 
Basari / Basso: AKG D112
Snare ylä/ala, kitarat, hihat, basson yläpäät: 2xSM57, 1xSennheiser e906, 1xSennheiser e606
Tomit: 2xSennheiser e602
Overheadit/laulu/akkarit: 2x AKG C4000B
 
Kuuntelu: Behringer 4700 (3/4 kanavaa ehjänä :-), soittajilla on omat suljetut luurit, tarkkailuun Sennheiser HD25:set
 
Myöhempiä päivityksiä:
Waves Renaissance -plugarit, RME Fireface 400 (tulossa), Genelec 8030-pari miksaushommiin
 
Hyvin on toiminut. Ja hei, kun ei oo kokemusta valtavasta määrästä muita vastaavia kamoja, voi aina uskotella itelleen, että teki parhaat mahdolliset valinnat! Aika industry standard -kamaa nuokin taitavat olla, eli tuskin tuli ainakaan isoja mogia tehtyä.
PIM
13.10.2006 10:33:32
Hyvin on toiminut. Ja hei, kun ei oo kokemusta valtavasta määrästä muita vastaavia kamoja, voi aina uskotella itelleen, että teki parhaat mahdolliset valinnat!
 
Niinhän sitä helposti luulisi;) Mutta joskus voi olla kannattavaaa, eikä välttämättä edes pelkästään taloudellisessa mielessä kannattavaa, tutustua myös muihinkin vaihtoehtoihin. Tärkeintä on kuitenkin se että toimii niin että tehdyille hankinnoille on käyttöä myös tulevaisuudessa, nälkä kun tunnetusti kasvaa syödessä, eikä niin, että ostaa uutta tavaraa aina vaan sen hetkistä tilannetta silmälläpitäen.
Raimo
13.10.2006 23:29:43 (muokattu 13.10.2006 23:33:35)
 
 
Kerros muuten mullekin mitkä Senkun 25 euron mallit on "asialliset" soittoluurit?
 
t.nimim. en viittis ostaa 6 paria Vic Firthiä :)
 
...

 
Näiden hinta-laatusuhdetta on kehuttu vuolaasti, testikappale itsellä ostamatta. Mutta tarkoitus olis hoitaa näitä läjä muutaman hifimmän luurin viereen kaveriksi/ varalle...
 
http://www.itrstudio.com/moreme.html
Uutta näytettä...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)