Aihe: hopealiima
1
Deranged
13.10.2006 10:45:07
Siis mitä ne foliot tarkalleen tekee siinä vehkeessä?
 
Hopealiimalla saat ainakin liitoksen, joka samalla siirtää lämpöä varsin hyvin.
ArcticSilverin hopeatahnat on parhaita mitä on vastaan tulleet. Jos lämmönsiirto on tavoitteena, niin kokeile.
 
Tietsikan CPU-lämpötila tippui 5 astetta kun korvasin prossun pohjassa olleen standarditöhkän Arctic Silverillä. Ei hullummin Athlon 64-myllylle. Pitäis varmaan tehä näytönohjaimelle sama operaatio: stankkutavara kuikkaan ja Arcticia kehiin.
Tim
13.10.2006 12:01:06
 
 
En nyt juuri tiedä mistä puhutaan. Mutta sen verran voisin heittää, että nuo CPU tahnat ei yleensä ole liimoja vaan pelkkiä tahnoja. Liimojakin toki on, mutta harvemmin niitä käytetään, kun siilit on kuitenkin pultattu kiinni. Liimatahnoja vaikeampi irrotella.
 
Jos se folio oli vaan joku kontaktipinta, niin onhan noita esim kupari ja alumiiniteippejä, jotka voisivat toimia. Joissakin on vielä sähköäjohtava liimakin.
SirElwood
13.10.2006 12:24:17
Joissakin on vielä sähköäjohtava liimakin.
 
Useimmiten niissä halvimmissa. Eli liima vaan on niin ohutta, että pääseepi sähkö läpi. Itse liima ei siis ole johtavaa. :)
 
Tai mistä tiedän vaikka semmosiakin olis, missä liima oikeasti johtaa? :/
Tim
13.10.2006 13:12:00
 
 
Tai mistä tiedän vaikka semmosiakin olis, missä liima oikeasti johtaa? :/
http://www.stewmac.com/shop/Electro … ielding/Conductive_Copper_Tape.html
The self-adhesive backing is also conductive, so overlapped seams are electrically continuous.
Deranged
14.10.2006 12:14:19
Arctic Silveriltä löytyy pelkkä lämpötahna ja sitten ihan hopealiima, jossa on myös liisteriä lämpötahnan seassa.
 
Arctic on tähän mennessä ollut hinta/laatusuhteeltaan paras töhkä joka on vastaan tullut.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)