Aihe: To/Die/For - Wounds wide open
1
Saikkonen
04.10.2006 08:42:45
Uusi levy ilmestyy tänään 4.10. Mielipiteitä kaivataan lätyn hankkineilta!
Mitä eroa on huilistilla ja pianistilla? No huilistilla on pilli kuonon alla ja pianistilla...
fmcruelty
04.10.2006 13:14:54
 
 
Parasta TDF:ää tähä mennessä ehdotomasti! Biisiessä on fiilistä ja vitustusta + soundit potkii.
 
Saanu muutes tuo lätty lähes tulkoon kaikissa medioissa huippuarvostelut, paitsi tietysti Imperiumissa. :)
www.funeralplanet.net [ TRUE DOOM ]
Akiman
04.10.2006 13:21:45
 
 
Vai että fiilistä ja vitutusta ja sounditkin vielä potkivat?
 
Hyvä että jollekin maistuu, kai se To/Die/Forin tie tästä vielä jatkuu, vaikka en itse sille enää mitään syytä näekään. Ensimmäisten levytysten keskinkertaisuudesta on edetty IV:n huonouteen ja nyt Wounds Wide Openin surkeuteen. Rimaa lasketaan koko ajan ja silti se onnistutaan pudottamaan. Tällä kertaa etuna bändillä on ainakin se, ettei se enää onnistu herättämään kovin raivostuneita tunteita tai mitään vastaavaa. Sen sijaan kyseessä on vain ponnetonta, kasvotonta, kalpeaa ja tasapaksua gootahtavaa metallista rockia ilman minkäänlaista särmää. Pari ihan kohtalaisesti toimivaa vetoa tuolla uudella levyllä on, mutta ei yhtään sen enempää tai vähempää, enkä keksi oikein mitään erityistä hyvää, mistä lähtisin muovista levyä kehumaan. Ei vain toimi.
 
Kai sitä on luovutettava tämän bändin suhteen, vaikka muutamasta saman lajin edustajasta pidänkin.
fmcruelty
04.10.2006 15:17:18
 
 
Muista toki kuunnella levy useammin kuin kerran, tai kaksi! Saattaa aueta paremmin!
www.funeralplanet.net [ TRUE DOOM ]
santa
04.10.2006 15:20:46
hei juntti. tästä on jo topikki mutta asiaan. kopsasin nyt oman kommenttini edellisestä tdf topsusta joka oli kolmannella sivulla.
 
Muutaman kerran tuo uusin lapsonen on tullut nyt kuunneltua. Siellä on taas naisääntä laitettu mukaan joka sopii hyvin TDF meininkiin. Lopunalun mukaansatempaava alakuloinen intro. ns. ballaadit on veks nyt. Joillekkin bändeille se sopii mutta tdf pitäs levyltä löytyä se pakollinen slovari. Lnb biisi kyllä nousee tällähetkellä ylitse muiden. Tässä on nyt jonkin verran progee mielestäni laitettu mukaan joka en tiiä toimaako livenä mutta ciidiillä ainakin. Sanoisinko että tuon yhden biisin lisääksi sieltä erottuu muutama muukin. I just want you on oiva coveri mutta aika tummanpuhuvat soundit. Ehkä liiankin tavallinen joka ei oikein poikkea. Tämän biisin coveroiminen oli onnistunut paremmin jos se olisi vain nykyaikaistettu tähän päivään. Niin kuin TDF teki taannoinkin ja onnistui siinä mielestäni erinomaisesti. Harmi vaan kun noi leviää niin nopeesti netissä kun ns. promo laitetaan jakoon (minulla olisi konsti siihen ettei lähtisi promot jakoon joka on aika yksinkertainen ja toimiva). Eli nyt TDF pitäisi olla tarkempi näissä levyä myynnin hidastamisen kannalta olevissa asioissa. TDF levynä 1-5 asteikolla laittaisin 3.5-4 muuten 2. Kuuntelukertojen määrä ratkaisee tässä tapauksessa. Loppupään biisit ei ole ihan niin hyviä kuin alkupään biisit joten biisi järjestystä oli ehkä voinut laittaa houkuttelevemmaksi että ihmiset jaksaisivat kuunnella levy ihan kokonaan. Mutta toinen sinkku (jos tulee) korvanee senkin puutteen. Kannet on hienot. Jotkuthan ostaa levyjä jopa kansien perusteella. TDF revyistä raskain ja rokein.
Akiman
04.10.2006 15:32:37
 
 
Muista toki kuunnella levy useammin kuin kerran, tai kaksi! Saattaa aueta paremmin!
 
Kuuntelukertoja on kertynyt reilut kymmenen, enkä edes tiedä miksi niin paljon, mutta arvio on jo kirjoitettu tältä pohjalta ja useimmiten tiedän jo parin kuuntelun jälkeen mistä pidän ja mistä en, joten en ala To/Die/Forin huonosta uudesta albumista etsiä hyviä puolia, jos ne on piilotettu suurinpiirtein viisimetrisen paskakasan alle uumeniin.
Saikkonen
04.10.2006 16:34:53
hei juntti.
 
Äläs läski juntittele.
Mitä eroa on huilistilla ja pianistilla? No huilistilla on pilli kuonon alla ja pianistilla...
Fuzzball
05.10.2006 09:46:43 (muokattu 05.10.2006 09:49:03)
No eipä ollut kovin kummoista.Odotin parannusta edelliseen lätyskään verrattuna,mutta sitä ei tosiaankaan tullut. Levyllä on kaksi kuuntelua kestävää biisiä, Like never before ja Wicked circle.Muuten jättetylsää. Odottaisin vaikka useamman vuoden,jos pukkaisivat ilmoille levyn joka yltäisi kolmen ekan levyn tasolle.
"I want more than life has to offer"
fmcruelty
05.10.2006 11:15:23
 
 
Juu no toinen tykkää äidistä ja toinen tyttäristä... Luonnollisesti!
 
Ite ainaki oon ny useemman kuuntelukerran löytäny paljoki hyvää juttua tuolta lätyltä. Kokonaisuutena se ny ei oo täydellinen taideteos, koska kaikki biisit ei oo mitenkää hittejä, mutta muutama erittäin onnistunu veisu nostaa pisteet omissa silmissä melko korkealle.
 
Pyhä kolminaisuus: WICKED CIRCLE, NEW HEAVEN ja SORROW REMAINS. Muut tulee sitten tasaisesti perässä.
www.funeralplanet.net [ TRUE DOOM ]
Cathi777
05.10.2006 20:12:55
 
 
Pikkuisen olen kyllä pettynyt tähän levyyn. Jos kerta edellinen levy oli ns. välityö niin olisi hieman enemmän sitten tältä levyltä odottanut. Edellinen meinaan ajaa kyllä tämän uuden ohi. Onhan tässäkin hyviä biisejä, mutta välillä on sellainen fiilis, että ollaan hieman hakoteillä. Ja onhan aika rajua pudotusta biisien tasossa, kun vertaa tätä aikaan All Eternity, Epilogue ja Jaded. Niillä on kyllä ne parhaat biisit ja uudelta levyltä ei nouse montaakaan kappaletta, jotka yltäisivät siihen sakkiin mukaan. Minkäs tietysti mahtaa, että on noin kova tasoinen kataloogi jo ennestään, muuten voisi olla kovakin. To/Die/For-asteikolla ei vaan nouse kovin korkealle tämä levy.
Only pop music can break my heart...
Paradigma
05.10.2006 20:15:21
 
 
Parasta TDF:ää tähä mennessä ehdotomasti! Biisiessä on fiilistä ja vitustusta + soundit potkii.
 
Saanu muutes tuo lätty lähes tulkoon kaikissa medioissa huippuarvostelut, paitsi tietysti Imperiumissa. :)

 
Kaikki arvostelut jotka mä kyllä oon nähny on ollu joko sellasta keskitasoa tai sen alle.
http://www.mikseri.net/artists/?id=21846
fmcruelty
05.10.2006 22:52:56 (muokattu 05.10.2006 22:53:25)
 
 
www.funeralplanet.net [ TRUE DOOM ]
Regalis Apertura
06.10.2006 22:58:52
Olenko muuten ainut täällä jonka mielestä Jaded on TDF:n paras levy? Kyllähän tuota nelostakin kuuntelee mutta tähän uusimpaan en ole (vasta parin kuuntelun perusteella) päässyt "sisälle"...
discominister
06.10.2006 23:18:59
En ole kaikkia TDF levyjä kuullut, mutta Jaded on kyllä mahtava kiekko!
fmcruelty
07.10.2006 13:51:22
 
 
Jadedilla o hyviä biisejä jos unohtaa murehtia niistä ylituotetuista lauluista...
 
Oikeestaa TDF:n kaikki levyt o vähä sellasia että niissä o omat hyvät ja huonot hetkensä. Ei siin sen kummempaa
www.funeralplanet.net [ TRUE DOOM ]
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)