Kyse on siis Yhdysvalloissa vuonna 1984 perustetusta death/thrash/heavymetal -bändistä, jonka uusimman, viime vuonna ilmestyneen levyn As Weird Travel On hankittuani löysin vihdoin totuuden ja melkein tuli tippa linssiin.
Kyseinen levy on lähestulkoon yhdentoista pisteen suoritus agressiivisuutta, mahtavista ja tällä kertaa epoksin lailla tarttuvista melodioista tinkimättä. Ja mitä tulee tulee laulusuoritukseen, ei hevin uskoisi, että ne on vedetty vain puolikkailla keuhkoilla. Laulaja/ex-rumpali King Fowley joutui siis käymään läpi vaikean operaation ennen uusinta levyä.
Kysymys kuuluukin, miten on mahdollista, että yhtye on laadukkuudestaan huolimatta lähes hävyttömän tuntematon?
Tsekkaa siis metal-archivesista ja
www.upthetombstones.com/ ps. sivuilla olevat näytteet ovat hieman huonolaatuisia, eivätkä anna edes kolmasosan kuvaa bändin tekemisistä