Aihe: hengitysongelma?
1
ricki
15.09.2006 13:02:58 (muokattu 15.09.2006 13:03:31)
olen pari vuotta käynyt laulutunneilla ja ääni on kehittynyt ihan mukavasti. Nyt kuitenkin tuntuu, että olisi yhtäkkiä mennyt takapakkia jostain syystä. Yritän laulaa jotain laulamiseen keskittyen, niin tuntuu, että henki loppuu kesken. Ihan kuin puskisin liikaa ilmaa laulaessa. Ilmeisesti lihasmuistiin ei ole jäänyt kunnolla tuollainen hengityselimistön kontrollointi.. Onko mahdollista, että äänihuulet jostain fysiologisesta syystä päästävät ilmaa läpi liikaa muodostettaessa ääntä?
Tietysti kyse voi olla siitä, millainen päivä on pään sisällä, mutta kyllä kai jonkunlainen tekniikka sitäkin voi kompensoida.
 
Olisiko jollain jotain hyviä harjoitusvinkkejä joilla voisi potkia tätä ongelmaa pois?
Muusikkotar
15.09.2006 13:18:24 (muokattu 15.09.2006 13:18:57)
Hengitätkö mahdollisesti liikaa ilmaa kerralla sisään, jolloin se pyrkii myös ulos voimakkaammin? Itse tein aikoinaan paljonkin tuota virhettä.
 
Kokeilepa, että otat vain pienen nuuhkaisun kerrallaan. Eräs opettajani hoki minulle pitkään, että "vähemmän on enemmän".
insight
15.09.2006 15:10:50 (muokattu 15.09.2006 15:12:48)
Ryhti on hengityksen lähtökohta eli että sitä ilmaa ylipäänsä pääsee vaivattomasti keuhkoihin. Toi miten paljon sitä pitää olla, on määrällisesti henkilökohtainen, mutta suhteessa kai sama. Ruumiinrakenne voi myös vaikuttaa. Ilman hallintaa tuella helpottaa hyvä lihaksisto ja rento asento. Terve hengästyminen on paras tapa kehittää hengityselimistöä ja sen lihaksistoa, koska silloin hengittää luonnollisesti ja vaikkei se alkuun niin luonnollista olisi, niin kyllä kroppa hakee sen luonnollisen hengenvedon.
 
Ns. aktiivista hengittämistäkin kannattaa treenata eli tota "vatsaan hengittämistä", joka käytännössä tarkoittaa tietenkin sitä, että keuhkot laajenee enemmän vatsan suuntaan kuin ylöspäin. Kellään ei siis ole vatsassa mitään keuhkoja ;) :p hih
When Bruce Banner gets mad, he turns into the Hulk. When the Hulk gets mad, he turns into Chuck Norris.
buddha
15.09.2006 18:39:59
Ooo mä rakastan teitä HannaKatriina ja insight. Teillä on aina niin hyviä juttuja, interesting reads! thx lol
Kannattaa aina hengittää ihan rauhassa ja luonnollisesti, ei yhtään saa pakottaa ilmaa sisään. Tulee hengittää ihan rennosti ja normaalisti, vaikka tuntuis että meni vaan atomi ilmaa sisään. Se riittää jos hengitti rauhassa ja rennosti. Kun se ilma meni itestään keuhkoihin ni se ei tuntunu et meni yhtään ilmaa mut meni kumminkin=)
Välillä voi yrittää rauhassa kolmeen laskemista sisäänhengittäessä kun treenailee sitä hengitystä. Näin vahvistuu paikat ja venyy ja paukkuu lol. Mikä on hyvä siis.
I will rock your world
ricki
17.09.2006 22:41:37
Kiitos vastaamisesta. Kokeilin osaa noista jutuista ja vaikuttavat ihan hyviltä vinkeiltä. Tuo hengitysharjoitus meni ihan kivasti jopa tuolla 8:lla, eli ilma kyllä kulkee sisään ja ulos hyvin. Taitaa olla niin, että yritän laulaa liian kovaa ja sen vuoksi ilmaa pakenee turhaan keuhkoista ja ääni on liian pehmeä. Tietysti kovaa ei lauleta huutamalla voimakkaammin ja puskemalla. Elikkä pitäisi tuota terävyyttä hakea jonkinlaisilla treeneillä lisää ääneen, vaikka kevyttä musaa tosiaan laulan. Taas kun tajusi tuon homman, niin tänään tuntui ääni lähtevän niin rennosti ja kevyesti :) Auttoi paljon kun lämmitteli ihan hiljakseen ja rauhassa, eikä suoraan hyökännyt jonkun biisin kimppuun.
 
Mitään erityistä soundia en vielä viitsi alkaa opettelemaan kun on perusjututkin vielä hiukan hakusessa, ei ole vielä kunnon rutiinia. Enemmänkin tuntuu siltä, että pitäisi opetella ottamaan paljon rennommin, niin se äänikin lähtisi niinkuin pitää.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)