Aihe: Voodoo Lab - Ground control pro
1
Huolevi
31.08.2006 01:11:48
 
 
Elikkä tällainen kysymys ois, voisko joku ystävällinen jelpata! Otsikon mukainen laite kiinnostaisi, mutta kiinnostas tietään saako tuon säädettyä vaihtamaan sekä vahvistimen kanavaa että efektiä yhden napin polkaisulla, ilman tuota saman valmistajan GCX audio switcheriä. Esimerkiksi jos efektit tulee g-majorista?
Musiikki on kallis harrastus, "mutta ah, sitä tunnetta kun saa ostetuksi jotain uutta!"
N33m0
31.08.2006 01:14:43
 
 
voi
 
Virhe! Tyhmä tai liian lyhyt kirjoitus!
slow music for slow people
JuSu
31.08.2006 09:33:13
voi
 
Ei muuten taida voida, ei tuossa Ground Controlissa ole releswitchejä. Eli ellei vahvistin ymmärrä midiä, tarvitset väliin jonkun midiohjattavan laitteen, jossa on releswitchejä vahvistimen analogiseen ohjaukseen. Esimerkiksi G-Majorissa on kaksi switchiä, Nobels tekee pientää lootaa jossa on neljä switchiä jne.
 
Suoraan ei Ground Control siis osaa vaihdella vahvistimen kanavia.
 
Hiukka offaria... Onhan tuo GC ehkä hienoin midipoljin maan päällä, mutta tarvitsetko todella noin kalliin? About puolella hinnalla saa varsin päteviä polkimia, esim. Roland FC-200 tai Yamaha MFC-10.
 
JuSu
I'm afraid of the candle but live for the flame.
tko
31.08.2006 09:58:25
jpentti
31.08.2006 10:01:34
Ihan kätevä midiohjain hintaisekseen. Mulla ohjaa kahta räkkiefektiä ja vahvistimen soundeja ja kaikki tapahtuu yhdellä painalluksella - jos niin haluaa, sehän on täysin ohjelmoitavissa. Eli itselläni kolme midikanavaa on käytössä ja tarvittaessa pystyisi vielä ohjaamaan muutamaa muutakin midihärveliä omilla kanavillaan.
 
Mulla on alarivin kytkimet ohjelmoitu siten, että nappia painamalla vaihtuu biisikohtaisesti vahvarin asetukset ja efektien patchit ja keski- ja ylärivien napeilla saa sitten yksittäisiä efektejä G-Forcesta päälle/pois, yhdessä on tap-tempo ja yhdellä namiskalla saan Eventiden Eclipsen biisikohtaiset harmoniat päälle/pois. Niin ja Eclipcen viritin menee päälle yhdestä kytkimestä.
 
Myös virta laitteelle kulkee (eräissä tapauksissa) kätevästi 7-napaista midikaapelia pitkin, eli ei tarvitse viritellä erillistä virtalähdettä ohjaímen lähistölle ja vältytään piuhaviidakolta. Tosin itse jouduin hieman muuttamaan GCP:n midiliittimen kytkentää, että sain homman toimimaan.
 
Jos jotain miinusta sanoisi niin painikkeet eivä ole ihan sitä miltä ensivilkaisulla näyttää, vaan ne ovat vain pelkät metallikuoret ja varsinainen kytkin sijaitsee erillisellä piirilevyllä näiden painikkeiden alla. Painikkeen liike välitetään pienen kierrejousen välityksellä painonapille. Näiden painonappikytkimien kestävyyttä on maailmalla arvosteltu, mutta ainakin omassa ne toimivat vielä hyvin vajaan vuoden ahkeran käytön jälkeen, eikä niiden vaihtokaan kovin vaikea rasti ole, jos juotin pysyy käsissä.
Huolevi
31.08.2006 10:41:13
 
 
kiitos avusta, jokaiselle! Mukava nähdä erilaisia näkökulmia asiaan löytyvän..
Musiikki on kallis harrastus, "mutta ah, sitä tunnetta kun saa ostetuksi jotain uutta!"
Hotlicks
31.08.2006 15:46:44
Mainos torille: Lexiconin vastaava 300,-
Vissiin ihan toimiva. Ja relekytkin löytyy omasta takaa.
KYLMÄ KAHVI KAUNISTAA, MUTTA MAHA EI KESTÄ NIIN PALJON KUIN NAAMA VAATIS.
N33m0
01.09.2006 01:07:23
 
 
Ei muuten taida voida, ei tuossa Ground Controlissa ole releswitchejä.
 
voi, g-majorissa on relesvitsi jota voi ohjata midillä.
slow music for slow people
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)