Aihe: Vertaisverkkoa koetellaan
1 2 3 4 5 6 7 810 11 12 13 14
Zammy
30.08.2006 11:36:25
Tuossa meni hieman tuo klikkausprosentin määritelmä pieleen. Prosenttiluku on kyllä oikein eli 1 % on keskiarvo. Klikkausprosentilla tarkoitetaan, kuinka monta klikkausta mainos on saanut kokonaisnäyttömäärään suhteutettuna. Eli klikkaukset / mainosnäyttöjen määrä.
 
Niinpäs muuten onkin, huolimaton olin.
Susikoira Roi Orbison
McNulty
30.08.2006 12:07:31
Onhan tuo hienoa jos jotain voi "ladata ilmaiseksi", mutta valitettavasti ko. palveluiden nousu tulee aivan liian myöhään. Ei tuo palvelu kykene millään tavoin muuttamaan koko kulttuuria joka nykyään on valloillaan. Myöhäisheränneiden toimia sanon minä. Parempi myöhään kun ei milloinkaan, mutta luulevatko he todella että tahot jotka ovat harrastaneet nettilatailua sen 10 vuotta, nyt sitten kääntyvät siltä tieltä latailemaan jotain mainoksia? Veikkaanpa että ei.
 
Monella kun on edelleen se ajatustapa että kaikki netistä ladattava on ihan ok. Onhan se julkisesti netissä saatavilla. Eihän se niin tietysti ole, mutta nykyinen Internet-kulttuuri nyt vain menee niin. Sama pätee niin musatiedostoihin, kuin videoihin ja peleihinkin (siis ihan kaikkeen). Vieläpä kun sitä ryyditti kotimainen laki, että omaan käyttöön sai ladata. Se oli siis lain mukaan sallittua ladata. Uusi lakipykälä on ollut käytössä vasta 8 kuukautta ja optimistisimmat "sekopäät" kuvittelivat että homma loppuu kuin seinään. Finreactorit saatiin oikeuteen, RaZoRia on koeteltu, pari hassua piraattien kaupittelijaa ja maahantuojaa on saatu kyykkyyn... verkkoliikenteen määrä ei kuitenkaan ole hävinnyt yhtään mihinkään, latailut jatkuvat, warettaminen jatkuu ja edelleen se piraattipaja puskee omia tuotteitaan markkinoille. Lose - Lose situation, sanoisinko.
 
Jenkeissä parilla yhteydentarjoajalla on rajoituksia datan määrässä mitä käyttäjä saa ladata ja lähettää. Ainakin COX laskuttaa asiakastaan jos rajat ylitetään. Samanlaista käytäntöä voisi muotoilla siten, että jos kuukausittaiset lataukset ylittävät vaikka 2Gb pitäisi siitä maksaa, ja osa maksuista menisi esim. teostokorvauksiin. Tai se että liittymien kuukausimaksuihin tulisi esim. 5e/kk kasettimaksukorotus.
 
Tiedän että nyt ensimmäiset ovat jo kiljumassa että "mitäs kun mä en lataile niin pitääkö munkin maksaa?" Pitää, sillä pitäähän minunkin maksaa korkeampia vakuutusmaksuja autostani vaikka minä en ole koskaan sillä kolaroinutkaan, vaan muut ovat. Välillä se nyt vaan menee niin... Eli tuolla tavoin saataisiin oikeille tahoille suunnattua rahaa jopa niistä nettilatailuista. Tätähän mallia ollaan Ranskassa kyhäämässä, niin ainakin olin Digitodayn sivuilta joskus alkuvuodesta lukevinani. Voisiko se toimia meillä myös Suomessa?
These pretzels are making me thirsty!
Ten soldiers wisely led will leave a hundred without a head.
Feggy
30.08.2006 12:23:12
 
 
Tässä vielä sama uutinen Afterdawnin ja Financial timesin versiona. Jos homma onnistuu, kyseessä on tosiaan aikamoinen muutos asenteissa.
 
Universal tukemaan ilmaista musiikkipalvelua
 
Ankle @ 29.8.2006 8:51
Universal tukemaan ilmaista musiikkipalveluaVerkkomusiikkibisnekseen tulee mukaan piristävä vaihtoehto, kun SpiralFrog aloittaa toimintansa joulukuussa. ITunesista ja muista nyt tarjolla olevista vaihtoehdoista poiketen SpiralForgista ladattu musiikki on täysin ilmaista, sillä toiminta rahoitetaan mainoksilla. Tällä hetkellä neljästä suuresta levy-yhtiöstä Universal on ensimmäisenä lähdössä mukaan tukemaan tulokasta ja muiden yhtiöiden kanssa käydään neuvotteluja.
 
Omien verkkosivujensa mukaan SpiralFrog tulee tarjoamaan ilmaiseksi ladattavaa musiikkia ja videoita suurten ja pienempien indie-levy-yhtiöiden valikoimista.
 
Suuren levy-yhtiön kiinnostus vaihtoehtoisesta liiketoimintamallista osoittaa yhtiöiden asenteiden Internetiä kohtaan olevan muuttumassa. Halu päästä hyötymään valtaisista käyttäjämääristä ja mahdollisista tuloista voittaa vihdoin ennakkoluulot. Uudet keinot kukoistavan piratismin nakertamiseen ovat myös aina tervetulleita -- musiikin laittomat lataukset nimittäin peittoavat lailliset palvelut yhä suhteella 40 vastaan yksi.
 
Tähän asti musiikkia on voinut hankkia netistä laillista tietä joko Applen iTunesin kaltaisista "maksu per kappale" -palveluista tai kuukausimaksullisista tilauspalveluista, kuten Yahoo! Launch ja Napster. ITunes on alan ehdoton ykkönen 80 prosentin markkinasiivullaan, mutta kilpailun uskotaan jälleen kiristyvän joulun alla.
 
SpiralFrogin mainosrahoitteinen malli on uutta musiikkipuolella, mutta vastaavia palveluita on kokeiltu jo videoiden ja TV-ohjelmien myynnissä. TV-yhtiö ABC esimerkiksi tarjoaa suosittujen TV-ohjelmiensa uusimmat jaksot tuoreeltaan, kunhan käyttäjä malttaa katsoa ohjelman väliin laitetut mainokset. YouTube taas neuvottelee levy-yhtiöiden kanssa musiikkivideoiden mainosrahoitteisesta levityksestä oman palvelunsa kautta. Musiikkipuolella Napster antaa kuunnella viisi kappaletta ilmaiseksi, kunhan kuunnellessaan katselee mainoksia.
 
SpiralFrogin toimitusjohtaja Robin Kent kertoo yhtiön lukeneen läksynsä ja povaa ilmaista musiikkia tarjoavalle palvelulle menestystä nuorison keskuudessa. Kentin mukaan tutkimukset ovat osoittaneet nuorten sietävän mainoksia, kunhan mainostetut tuotteet ja palvelut ovat nuorisolle merkityksellisiä. SpiralFrogissa mainostavat ainakin Levi's, Benetton, Aerospale ja Perry Ellis.
 
Tutkimusyhtiö Screen Digest peräänkuulutti vasta julkaistussa tutkimuksessaan levy-yhtiöiltä uusia tapoja jaella ja markkinoida musiikkia kuluttajille. SpiralFrog ainakin vaikuttaisi täyttävän nämä vaatimukset. Toivottavasti palvelu osoittautuu yhtä hyväksi ja käyttökelpoiseksi kuin miltä se kuulostaa.
 
--------------------
 
Universal backs free music rival to iTunes
 
By Joshua Chaffin and Aline van Duyn in New York
 
Published: August 29 2006 05:02 | Last updated: August 29 2006 05:02
 
Universal Music, the world’s largest music company, is backing a start-up that will allow consumers to download songs for free. It will rely on advertising for its revenues, offering a different business model from that of Apple Computer’s popular iTunes music store.
 
The move reflects music companies’ willingness to experiment as they try to capture some profit from the boom in digital distribution still dominated by illegal file-sharing networks.
 
The service, SpiralFrog, represents a departure from Apple’s 99 cents-a-song business model and other legal download services which charge a subscription fee by being completely free. It is due to start up in December.
 
A report released last month by the International Federation of Phonographic Industries revealed there were still 40 illegal downloads for every legal one.
 
Although Apple’s iPod and its iTunes music download service has 80 per cent of the market for legally downloaded music, competition is expected to hot up in the run-up to Christmas.
 
This year, the IFPI has predicted that 60m music players will be sold worldwide, many of them MP3 players not compatible with Apple’s services.
 
As well as start-ups such as SpiralFrog, established companies are getting ready to flex their muscles. Microsoft is to launch Zune, which will offer music players and a music download store. MTV has launched Urge, a service that has downloadable music and music videos via subscription.
 
"Offering young consumers an easy-to-use alternative to pirated music sites will be compelling," said Robin Kent, SpiralFrog’s chief executive and the former head of the Universal McCann advertising agency.
 
Mr Kent has held talks with labels Warner, EMI and Sony-BMG and hopes they will be lured by the surge in online advertising.
 
Merrill Lynch last week raised its forecast for the sector’s growth, predicting it would expand by 35 per cent this year in non-US markets to $11.6bn (_6.1bn). US growth is expected to increase by nearly 30 per cent to $16bn.
 
Perry Ellis, the fashion company, said it would advertise on SpiralFrog. Levi’s, Aeropostale, Benetton and others have expressed interest. "Our audience is into music and can be more easily reached on the web," said Oscar Feldenkreis, president of Perry Ellis International.
 
Other music services are looking to advertising for their revenues. The new Napster allows consumers to listen to up to five tracks for free while they view advertising. Meanwhile, video-sharing sites, such as YouTube, have held talks with music companies about showing music videos, which would then be supported by advertising.
 
Mr Kent said his research revealed that young consumers would be willing to endure advertising as long as the brands and products were relevant to them.
Teuvo Loman Euroviisuihin-kerho#1
jäykkis
30.08.2006 13:12:38
Onhan tuo hienoa jos jotain voi "ladata ilmaiseksi", mutta valitettavasti ko. palveluiden nousu tulee aivan liian myöhään. Ei tuo palvelu kykene millään tavoin muuttamaan koko kulttuuria joka nykyään on valloillaan. Myöhäisheränneiden toimia sanon minä. Parempi myöhään kun ei milloinkaan, mutta luulevatko he todella että tahot jotka ovat harrastaneet nettilatailua sen 10 vuotta, nyt sitten kääntyvät siltä tieltä latailemaan jotain mainoksia? Veikkaanpa että ei.
 
No mutta BC, sähän olet jatkuvasti ja toistamiseen peräänkuuluttanut vaihtoehtoisia rahoitusmalleja ja eikös tässä nyt ole ainakin yksi semmonen. Ainakin yksi yritys?
 
Ei voi kun toivoa onnea ja menestystä myös sitten niille tahoille jotka palvelussa mainostavat. Kun meille tulee aikanaan jotain tämänsuuntaista, niin kaikki sitten joukolla niitä dressmaneja ostamaan!
 
Muuten olen kyllä sun kanssa vähän samaa mieltä. Aika myöhään ollaan liikkeellä ja, kuten sanoin, niin eivät nämä P2P verkkoja mihinkään hävitä, mutta ehkä kyse onkin enemmän siitä, että saataisiin pätäkkää sen verran että hommat jotenkuten pyörii.
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
Thomy
30.08.2006 20:02:29
BC, sanoit tuolla aiemmin:
 
Samalla tavoin latailu on eri asia kuin piratismi tai warettaminen.
 
Piratismi voi toki tarkoittaa muutakin (kuin nettipiratismia), mutta miten vertaisverkosta "latailu" eroaa waretuksesta ?
McNulty
31.08.2006 01:12:51
Piratismi voi toki tarkoittaa muutakin (kuin nettipiratismia), mutta miten vertaisverkosta "latailu" eroaa waretuksesta ?
 
Pelkkä latailu on eri asia kuin warettaminen siksi, että waretus-termiä käytetään siinä tapauksessa kun lataaja myös jakaa joko ladattavaa tai jo kovalevyllä valmiina olevia tiedostojaan. Osa "warettajista" harrastaa sitä myös ansiotarkoituksena, tai ainakin sivuaa sitä... sillä jakamalla on mahdollista saada enemmän itselleen ladattua. Puhutaan termistä Ratio.
 
Erinäisissä clienteissä kun on mahdollista blokata ulosmenevä liikenne (onnistuu myös säätämällä firewallia) ja käytännössä jakaa 0 bittiä dataa ja samalla kuitenkin ladata tiedostoja itselleen.
 
Nythän uusinta muotia on tuo kryptaus paketeissa jolloin virkavallan snifferit eivät ainakaan kovin helpolla pääse jyvälle mitä verkossa liikkuu. Samoin SSH-tekniikan soveltaminen vertaisverkkoihin tulee hankaloittamaan liikkuvien pakettien seurantaa. Ilmeisesti seuraava vaihe onkin, että lakiin lisätään pykälä että verkossa kulkevaa dataa ei saa enää missään tilanteessa kryptata, tai että avainten on vähintään oltava julkisia.
These pretzels are making me thirsty!
Ten soldiers wisely led will leave a hundred without a head.
Dezel
31.08.2006 02:37:38
Warettamisen vertailu kaupasta varastamiseen on säälittävää. Levy-yhtiö ihmisten toimintaa!
 
Parasta tässä on se, että näköjään vertaisverkko on vähentänyt Suomessa Itä-piratismia. Parempi se on, että tiedostot liikkuvat ilmaiseksi, kuin että ostamalla piraatteja tuetaan järjestäytynyttä rikollisuutta.
 
Ilmainen lataus mainoksia katselemalla kuullostaa hyvältä idealta. Samasta syystähän biisit kuulee radiosta ilmaiseksi. Mainostaja maksaa sielläkin touhun. Oikein toteutettuna tulee varmasti toimimaan.
Samalla voidaan sitten jättää levy-yhtiöt unholaan. Musiikin tekijä voi hoitaa biisin suoraan sivustolle, josta sen voi ladata.
Feggy
31.08.2006 07:24:19
 
 
Laki ei nujertanut musiikin laitonta lataamista (HS 30. 8. 2006)
 
Vuodenvaihteessa voimaan tulleella tekijänoikeuslailla on ollut vähäinen vaikutus musiikin laittomaan lataamiseen. Keskiviikkona julkaistuun tutkimukseen vastanneista hieman enemmän kuin joka kymmenes ilmoitti vähentäneensä lataamista laittomista vertaisverkoista. Noin yksi kahdestakymmenestä oli lopettanut niiden käytön kokonaan.
 
Säveltäjä Tuomas Kallion tekemä pro gradu -tutkielma täsmentää, että lakimuutos tunnetaan hyvin ja sillä on ollut vaikutusta vastaajien toimintaan, mutta suuresta asenteellisesta murroksesta ei ole kyse.
 
"Tässä vaiheessa vertaisverkkojen käyttäminen on edelleen yleisempää kuin laillinen lataaminen verkosta", Kallio arvioi keräämiään tuloksia. "Vastaajista puolet käytti vertaisverkkoja, ja se on paljon."
 
Tekijänoikeuden tiedotus- ja valvontakeskuksen toiminnanjohtaja Antti Kotilainen myöntää, että laiton lataaminen on edelleen ongelma.
 
"Meidän arviomme mukaan ongelma on edelleen erittäin paha. Aktiivisia vertaisverkkojen käyttäjiä on Suomessa noin 150 000."
 
Kotilainen arvioi lain vaikuttavan pidemmällä aikavälillä. Yksi sen tärkeimmistä kohdista on laillisen verkkokaupan ehtojen määritteleminen: nyt Suomessa toimii kuusitoista laillista musiikin verkkokauppaa ja myös elokuvat ovat tulossa verkkomyyntiin.
 
Kallion tutkimuksen mukaan musiikin digitaalinen vähittäiskauppajakelu ei ole vielä vakiinnuttanut paikkaansa yleisenä musiikinkulutuksen muotona Suomessa.
 
"Tällä hetkellä olennainen ongelma on itse tuote, koska se on niin samanlainen kuin laittomasti saatavilla oleva", Kallio sanoo. "Laillisiin latauksiin pitäisi saada mukaan joku lisäarvo, jonka vuoksi ostaja päätyy siihen. Myös tiedostojen käyttöön liittyy yhä ongelmia. Kovalevy voi hajota, jolloin kaikki tiedostot saattavat kadota. Lisäksi tiedostojen siirtäminen käyttöjärjestelmästä toiseen ei ole aivan sanottua."
 
JARKKO JOKELAINEN / Helsingin Sanomat
Teuvo Loman Euroviisuihin-kerho#1
jäykkis
31.08.2006 11:19:12
Parasta tässä on se, että näköjään vertaisverkko on vähentänyt Suomessa Itä-piratismia. Parempi se on, että tiedostot liikkuvat ilmaiseksi, kuin että ostamalla piraatteja tuetaan järjestäytynyttä rikollisuutta.
 
Ilmainen lataus mainoksia katselemalla kuullostaa hyvältä idealta. Samasta syystähän biisit kuulee radiosta ilmaiseksi. Mainostaja maksaa sielläkin touhun. Oikein toteutettuna tulee varmasti toimimaan.
Samalla voidaan sitten jättää levy-yhtiöt unholaan. Musiikin tekijä voi hoitaa biisin suoraan sivustolle, josta sen voi ladata.

 
Joo, samaan mä kiinnitin huomiota. Saako nyt joku tuommosen museotekniikan takavarikoinnista sitten suuretkin kiksit? Vai onko nyt tilanne sitten se, että kaikki irtopisteet kelpaa? Ehkä.
 
Voisi ajatella myös niin päin, että kaikenlaisia bull shit generaattoreita sitä "meidänkin", levynostajien, rahoilla ylläpidetään...
 
Oikeestaan ainoa mielenkiintoinen aspekti tässä koko asiassa on enää sen arkipäiväistyminen ja jonka huomaa nyt mm. täällä ämnetissä. Kukaan ei oikein tunnu jaksavan lämmetä koko asiaan.
 
Lieneekö sitten pikemminkin niin päin, että ne jotka näitä hommia harrastaa, niin osaavat myös arvioida kiinnijäämisriskin - muutama kymmen per vuosi n. 200 000 tuhannesta käyttäjästä. Ei ehkä tunnu hirveen suurelta.
 
Sitten jos nakki napsahtaa, niin hintakin on aika tavalla tarkkaan tiedossa. Se lienee siinä kolmen, neljän donan hujakoilla per laaki ja saattaa äkkinäisestä tuntua suurelta, mutta pohjimmiltaanhan se kai kuitenkin vastaa karkeasti ottaen keskituloisen suomalaisen kuukauden bruttopalkkaa. Meneehän siinä budjetti uusiksi, mutta kuitenkin...
 
Tuo mitä sanoit levy-yhtiöiden muuttumisesta tarpeettomaksi osoittaa kyllä että nyt et ole ihan oivaltanut villakoiran ydintä.
 
Kysymyshän ei ole ollenkaan siitä, että levy-yhtiö olisi paha välikäsi joka rosvoaa rahat vaan levy-yhtiö on se instanssi joka raivaa musiikintekijöille elintilan markkinoilta ja näin tarjoaa mahdollisuuden mammonaan. Molemmat elävät toisistaan. Siinä varmasti myös yksi keskeinen syy minkä tähden musiikintekijät ovat hiljaa ja eivät voi ajaa aidosti omaa asiaansa.
 
Se on paha juttu meille kaikille.
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
PIM
31.08.2006 11:26:26

"Tällä hetkellä olennainen ongelma on itse tuote, koska se on niin samanlainen kuin laittomasti saatavilla oleva"
,
 
Ai onvai? Missä välissä nettikaupat ovat poistaneet DRM-haitat verkosta ladattavista musiikkitiedostoista?
 
"Laillisiin latauksiin pitäisi saada mukaan joku lisäarvo, jonka vuoksi ostaja päätyy siihen. Myös tiedostojen käyttöön liittyy yhä ongelmia. Kovalevy voi hajota, jolloin kaikki tiedostot saattavat kadota. Lisäksi tiedostojen siirtäminen käyttöjärjestelmästä toiseen ei ole aivan sanottua."

 
Olisipa edes tasa-arvo niin vois harkitakin, mutta millään DRM:llä rampautettuja tiedostoja en minä ainakaan koskaan tule ostamaan. Tosin en kyllä lataile niitä ilmaiseksikaan, mutta sehän ei tähän nyt kuulu.
PIM
31.08.2006 11:28:10
Joopa joo, puhu omasta puolestasi.
 
No ainakin minusta on jos sen vuoksi musiikin tekijät eivät uskalla sanktioiden pelossa tuoda julki omia todellisia mielipiteitään.
Ziggy Bubba
31.08.2006 11:44:48
 
 
Hesarista just luin tuosta Spiralfrogista, ja siinä mainittiin ladattujen tiedostojen toimivan koneella ja mp3-soittimessa - Applen koneita ja soittimia lukuunottamatta! Tuo vaikuttaa aikamoiselta kilpailun rajoittamiselta tuokin, ihan samalla tavalla kuin iTunesin systeemit. iPodin omistajana voin kertoa mihin voivat palvelunsa tunkea :P
 
Jos nämä maksullista nettimusiikkia tarjoavat instanssit myisivät edes musiikkia joka toimii jokaisella "alustalla", niin voisin ehkä harkita rahojeni vaihtamista bittivirtaan. Asioiden näin ollessa, nettimusiikki ei ainakaan mun kohdalla pysty kilpailemaan perinteisen CD-muotoisen musiikin kanssa...
www.mikseri.net/sigkk My musique
jäykkis
31.08.2006 13:49:15
Olisipa edes tasa-arvo niin vois harkitakin, mutta millään DRM:llä rampautettuja tiedostoja en minä ainakaan koskaan tule ostamaan.
 
No tuo DRM ei nyt enää oiken käy syyksi olla ostamatta online-kaupoista:
 
Microsoftin drm-suojaukset on murrettu
 
Microsoft on virallisesti myöntänyt, että sen Windows Media (wma) -tiedostoissa käytettävä drm-suojaus on pettänyt. Internetin keskustelupalstoilla on reilun viikon ajan levinnyt Fairuse4wm-niminen ohjelma, joka purkaa wma-tiedostojen suojaukset. Microsoft kuitenkin kertoo, että yhtiössä oli jo valmistauduttu tähän, joten asia voidaan korjata.

 
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=27883
 
On tää jotenkin jakomielinen juttu... Osta rahalla, saat roskaa ja jos kierrät suojan käyttäksesi sitä jollain tietyllä laitteella, niin olet rikollinen. Jos otat ilman, ei tarvii kiertää eikä maksaa, mutta olet edelleen rikollinen.
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
Feggy
31.08.2006 15:01:12 (muokattu 31.08.2006 15:02:43)
 
 
No tuo DRM ei nyt enää oiken käy syyksi olla ostamatta online-kaupoista:
 

 
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=27883
 
On tää jotenkin jakomielinen juttu... Osta rahalla, saat roskaa ja jos kierrät suojan käyttäksesi sitä jollain tietyllä laitteella, niin olet rikollinen. Jos otat ilman, ei tarvii kiertää eikä maksaa, mutta olet edelleen rikollinen.

 
Ehkä on syytä mainita, että tekijänoikeuslain mukaan erillisellä ohjelmalla drm-suojauksen murtaminen on tietääkseni lainvastaista. Jos nyt joku haluaa lakia vielä noudattaa...
 
Onko muuten kaikissa laillisista verkkokaupoista ostetuissa tiedostoissa drm-suojaus? Itse ostan vain cd- ja vinyylilevyjä.
Teuvo Loman Euroviisuihin-kerho#1
Thomy
31.08.2006 17:58:21
Pelkkä latailu on eri asia kuin warettaminen siksi, että waretus-termiä käytetään siinä tapauksessa kun lataaja myös jakaa joko ladattavaa tai jo kovalevyllä valmiina olevia tiedostojaan.
 
Mutta eikös kaikki vertaisverkkojen tiedostot ole peräisin warettajien koneilta ? Ja P2P-ohjelmien tehokkuus on kiinni siitä paljonko käyttäjä itse pistää jakoon. Jos joku perustelee latailuaan sillä ettei "itse jaa", niin aikamoista hurskastelua...
jäykkis
31.08.2006 18:12:46
Ehkä on syytä mainita, että tekijänoikeuslain mukaan erillisellä ohjelmalla drm-suojauksen murtaminen on tietääkseni lainvastaista. Jos nyt joku haluaa lakia vielä noudattaa...
 
Tottakai. Katala konna se joka näitä käyttää. Sheriffi tulee. Ei kahta kysymystä. Kuten jo aijemmin totesinkin.
 
Se näyttää muuten tämä gradu olevan taas näitä tilaustöitä joissa lopputulos on tiedossa ennen kun hommaan edes aletaan. Tilaajana näyttää olevan itse Teosto ja kenttätutkimukset on tehty suurin piirtein Keltaisen Jäänsärkijän ovella. Näinhän se just tieteellisesti objektiivinen ja kattava otos saadaankin. Jos silläkään nyt mitään merkitystä on.
 
Sama juttu kun tulisi ämnettiin kysymään että
 
Musiikki on sinulle
 
( ) Ammatti
( ) Harrastus
( ) Inhoan musiikkia
 
ja yleistäisi tuloksen koskemaan koko väestöä. Jep jep.
 
Onpa muuten kumma että juuri Teoston rahoja käytetään tämmöseen nollatutkimukseen. Jotenkin se tuntuisi istuvan paremmin tuonne Antin putiikin puolelle.
 
Etteivät olisi samaa firmaa...
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
Feggy
31.08.2006 18:16:16 (muokattu 31.08.2006 18:17:39)
 
 
Tottakai. Katala konna se joka näitä käyttää. Sheriffi tulee. Ei kahta kysymystä. Kuten jo aijemmin totesinkin.
 
Se näyttää muuten tämä gradu olevan taas näitä tilaustöitä joissa lopputulos on tiedossa ennen kun hommaan edes aletaan. Tilaajana näyttää olevan itse Teosto ja kenttätutkimukset on tehty suurin piirtein Keltaisen Jäänsärkijän ovella. Näinhän se just tieteellisesti objektiivinen ja kattava otos saadaankin. Jos silläkään nyt mitään merkitystä on.
 
Sama juttu kun tulisi ämnettiin kysymään että
 
Musiikki on sinulle
 
( ) Ammatti
( ) Harrastus
( ) Inhoan musiikkia
 
ja yleistäisi tuloksen koskemaan koko väestöä. Jep jep.
 
Onpa muuten kumma että juuri Teoston rahoja käytetään tämmöseen nollatutkimukseen. Jotenkin se tuntuisi istuvan paremmin tuonne Antin putiikin puolelle.
 
Etteivät olisi samaa firmaa...

 
Jos olisit lukenut uutisen lehdestä, siinä olisi mainittu, että gradu on tehty Helsingin yliopiston viestinnän laitokselle. Jotenkin aika tyypillinen tapa reagoida sulta, Jäykkis.
 
a) ongelman vähättely
b) kaikki on teoston syytä, joka sortaa Suomen kansaa
c) epämääräiset vihjailut väärinkäytöksistä
 
Tästä voi päätellä, että mielestäsi warettaminen on perin vähäinen ongelma, jota on turhaan liioiteltu ja sitä vastaan taistelu on vain yritys kerätä rahat teostolle.
 
Tiedoksesi muuten, että cd on yleisin ääniteformaatti, ei museotekniikkaa.
Teuvo Loman Euroviisuihin-kerho#1
jäykkis
31.08.2006 18:41:00
Jos olisit lukenut uutisen lehdestä, siinä olisi mainittu, että gradu on tehty Helsingin yliopiston viestinnän laitokselle.
 
Aha. Unohdin että näitä lopputöitä voi tehdä "muillekin" kuin oppilaitoksille.
 
Tästä voi päätellä, että mielestäsi warettaminen on perin vähäinen ongelma, jota on turhaan liioiteltu ja sitä vastaan taistelu on vain yritys kerätä rahat teostolle.
 
Rakas ystävä, kerrankin puhut asiaa.
 
En ymmärrä ongelman laajuutta saati syvyyttä. Minun nähdäkseni kyse on pelkästään kehityksestä, sen uppiniskaisesta kieltämisestä ja siitä väistämättä seuraavasta omenavarkaudesta. Jonka olen kyllä sanonut ennenkin.
 
Luojan kiitos, nyt kuitenkin näyttää myös siltä, että sen faktinen taloudellinen merkitys ystävillemme (ammati-) muusikoille ja musiikintekijöille on loppujen lopuksi aika marginaalinen.
Laittoman lähteen tunnistaa halvasta hinnasta. -Antti Kotilainen- / Tietokoneella musiikin kuuntelu on extraa. Kannattaa harkita tavallisen cd-soittimen hankkimista. -Tommi KyyrÄ-
Feggy
31.08.2006 18:51:59
 
 
En ymmärrä ongelman laajuutta saati syvyyttä. Minun nähdäkseni kyse on pelkästään kehityksestä, sen uppiniskaisesta kieltämisestä ja siitä väistämättä seuraavasta omenavarkaudesta. Jonka olen kyllä sanonut ennenkin.
 
Sanopas vielä kerran mikä on mielestäsi kehitystä.
 
Luojan kiitos, nyt kuitenkin näyttää myös siltä, että sen faktinen taloudellinen merkitys ystävillemme (ammati-) muusikoille ja musiikintekijöille on loppujen lopuksi aika marginaalinen.
 
Ja katin kontit.
Teuvo Loman Euroviisuihin-kerho#1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)