Aihe: Uudet elementit Ampeg VT22 vahvariin
1
telstara
10.08.2006 16:08:21
Vahvistin Ampeg VT22 (putkivahvistin 100W rms, 2/4/8 ohm switch kaiuttimille)
 
Mitä elementtejä suosittelisitte ko. comboon, jos ja kun halutaan selvempää erottelukykyä. Säröpuoli ei kiinnosta, vaan mahd. pitkälle puhtaana pysyvä soundi.
Tehoa on riittävästi, joten kaiuttimien ei tarvitse olla kovinkaan herkkiä. Koneessa on kiinni alkuperäiset Eminencen 2x12".
Vertailukohtana mm.Vox (2x12"silver Alnicos), Fender Bandmaster(2x12 Oxford Alnicos). Vahvistimessa on toki monipuoliset sävynsäädöt, mutta perussoundikin noilla kajareilla on aika onneton. Voxtyylistä honotusta irtoaa helposti. Fenderimäinen heleys, erottelevuus ja tietynlainen dynaaminen voima on kadoksissa vaikka kuinka ruuvailee säätimiä. Uskon, että tuollainen Fenderimäinen selkeäkin soundi irtoaisi, jos kaiuttimet olisi paremmat ja sopivammat, tuollaisen soundin hakuun.
Tehonkesto saattaa olla pienoinen ongelma, joka tiputtaa monta hyvää vaihtoehtoa pois. Ei tuosta Bandmasterin soundia saa, se on varmaa, mutta parempaan tulee päästä kuin originaalilla kattauksella. Tavoitesuuntana siis Fender soundi, ei Vox, ei Marshall. Paljon kertoo orkkis-elementtien laadusta se, että maailmalla ovat noihin vaihtaneet mm. Celestionin G12-75:set jolloin puhdaskin soundi on selkeytynyt huomattavasti..Itse laittaisin kuitenkin paremmat kuin nuo Celestionit. Jos kerran vaihtaa, vaihtaa sitten parhaat mahdolliset. Mutta mitkä ? Ehdotuksia ?
Keefster
15.08.2006 14:52:46
Hei
 
Josko Jenseniltä (http://www.jensenvintage.com/vin-home.htm) tahi Eminenceltä löytyisi sopivat (http://www.eminence.com/guitar.asp?speaker_size=12).
 
Pääteputkien vaihdolla saa myös vaihtelua saundiin, NOS GE 7581A tai NOS JAN Philips 7581A on oivia vahtoehtoja, jos headroomia ja kestävyyttä halutaan lisää. Hinta vain em. on sovitetulle parille jonkin matkaa toistasataa euroa. JJ Teslan 7027A putkia saa huomattavasti halvemmalla, mutta myös NOS 7027A putket ovat nykyään myös melko törkeissä hinnoissa.
 
VT22 voi käyttää myös hyvälaatuisia 6L6 GC putkia. Myös EL 34 putket käyvät modifikaation jälkeen. Mutta EL34 putkilla ei sitä Fender soundia enää saa.
No sehän sopii kuin satula lehmälle.
Ocku
15.08.2006 15:36:25
Paljon kertoo orkkis-elementtien laadusta se, että maailmalla ovat noihin vaihtaneet mm. Celestionin G12-75:set jolloin puhdaskin soundi on selkeytynyt huomattavasti..Itse laittaisin kuitenkin paremmat kuin nuo Celestionit.
 
G12T-75 on mainettaan parempi elementti. Luulen että sen joskus saama huono palaute monesti johtuu siitä että pojat ovat kuvitelleet sen kuulostavan erilaiselta kun miltä se itse asiassa kuulostaa. Sehän ei ole elementin vika. Testaa, jos mahdollista.
 
Jensen C12N on harkitsemisen arvoinen elementti. Kuten on myös Fanen ämyrit.
kivi
15.08.2006 15:48:25
mutta perussoundikin noilla kajareilla on aika onneton. Voxtyylistä honotusta irtoaa helposti. Fenderimäinen heleys, erottelevuus ja tietynlainen dynaaminen voima on kadoksissa vaikka kuinka ruuvailee säätimiä. Uskon, että tuollainen Fenderimäinen selkeäkin soundi irtoaisi, jos kaiuttimet olisi paremmat ja sopivammat, tuollaisen soundin hakuun.
 
Onko noin?
 
Ettei olisi putkissa vikaa, itsekin VT22:n omistaneena muistan että tuon pelin putkien tyyriyden (ja osin vaikean saatavuuden) takia niiden vaihtamista tuli lykättyä vähän liiaksi.
 
Kun sitten kuitenkin kaivoin kuvetta sellaisen perushyvän sähkökitaran hinnan verran ja ostin uudet putket, ynnä annoin Paatelaisen Miikan säätää pelin, se heräsi ihmeesti eloon. Heleyttä, erottelevuutta ja nimen omaan dynaamista voimaa tuli lisää, ja varsinkin telecasterin kanssa iskut tulivat kuin olisi ampunut itseään hirvikiväärillä päähän.
:-)
 
Vieläkin joskus ikävöin tuota, vaikka onhan noita vahvistimia kevyempiäkin kantaa. Ja osin juuri aivan järjetön paino sai mut luopumaan tuosta, kun sen edellinen omistaja tahtoi ostaa sen takaisin.
 
Noita ei muuten oo kauheasti liikkeellä. Eihän takaseinässä lue sabluunalla "The Lunatunes"?
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
kivi
15.08.2006 16:36:11
Miikan käsissä Telecasterkin muistuttaa hirvikivääriä.
 
No, mut efekti jatkui vielä myöhemminkin. Sellaisia me nikkeliallergikot ollaan. Kitarat paukkuu käsissä.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
telstara
18.08.2006 14:44:27
Voisihan sitä kokeilla uusia putkiakin vaikkei mitään pauketta, rutinaa, mikrofonisuutta ym. vaivoja olekkaan. Noita saattaa tosin olla vaikeaa saada.. Saattaa olla jopa että vahvistin on juuri sen soundinen kuin se on suunniteltukin olevan. Kyllä tuolla vetelee ihan hampaita kiristelemättä. Ainut on että vieressä seisoo Bandmaster johon tulee verrattua ehkä liikaakin.. No, eipä tule ongelmaa valitessa vahvistinta keikoille.
Näitäkin kai tehty erilaisia malleja. Omassani on master volume ja kolmeasentoiset kytkimet mm. treble ja middle potikoiden yläpuolella.
Eminencen kaiuttimiakin on jo monia eri kymmeniä ja noista valitseminen listalta pelkkiä taajuuskäyriä katsomalla on aika arpapeliä. Jensen C12N voisi olla Fenderin soundin haulle hyvä malli, mutta taitaa Jenseneissä tehonkesto vähän muuta kun ovat ilmoitelleet.
 
Ja muuten, takaosastossa ei ole Kiven mainitsemia merkkejä.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)