Aihe: Telen talla
1
rytilahti
05.11.2003 09:52:49
Terve.
Mitä mieltä ootte telen uudemmasta tallamallista verrattuna vanhaan. kannattaako vaihtaa vanhanmalliseen tai toiste päin. hienomman näköinenhän tuo vanha on jos ei muuta.
ja mistä kannattaa ostaa tai kuka myy kitaran osia suomessa, onko netti sivuja mistä näkis hintoja kyllähän noita osia saa jokaisesta soitinliikkeestä mutta harvemmin hintoja on ilmoiteltu nettisivuilla.
jos joku tietää telen uuden ja vanhan tallan hinnat niin kirjoitelkaa.
Kiitos ja kumarrus.
Juzzu
05.11.2003 10:02:09 (muokattu 05.11.2003 10:02:49)
http://www.millbrook.fi/
Löytyy myös hinnat.
 
Olikohan Ouluun tullut joku uusi SP-eletroniikka vai mikä olikaan, joku muu laittakoon linkin siitä.
 
Kannattaisi ehkä katsoa myös elektroniikka ja soitinrakennus -palsta FAQ.
Tonttoroi! Ponkkolaala piu! Tiruliru löts!
Safaweb
05.11.2003 10:22:40
Olikohan Ouluun tullut joku uusi SP-eletroniikka vai mikä olikaan, joku muu laittakoon linkin siitä.
 
SP-elektroniikassa myydään elektroniikan lisäksi myös kitaranosia. http://www.spelektroniikka.fi/
Basistit: tyhmiä ja hiljaisia
Rumpalit: tyhmiä ja äänekkäitä
Kitaristit: itserakkaita
Kosketinsoittajat: haluaisivat olla kitaristeja
Laulajat: eivät kertakaikkiaan vaan osaa soittaa mitään
weelie
05.11.2003 13:24:44 (muokattu 05.11.2003 13:25:13)
Vanhasta tallasta saa otteen (jos haluaa sooloja varten nostaa kitaraa ylöspäin). Vanhan tallan reunalla voi levätä kättään. Vanhaan saa asennettua "ashtray":n
 
Tallapaloistahan monet väittää että messinkiset 3-tynnyriä on ainoat oikeat, niitä tosin saa nykyisin (ainakin ebaystä hepulta nimeltä Fontana) american series-tallaankin. 3-tynnyrisessä intonaation vaikea säätää jos ei ole "compensated".
 
Moderni ja uusi ei ole kait suoraan vaihdettavissa, kun ne on eri pituisia.
 
Äsh, en mä näistä asioista tarpeeksi tiedä, kysy tdpri.com:issa tai telemodders.com:issa tai weber tele-forumilla.
Ronnie Earl: 'Music is not a sport, there's no competition'
Dumb
05.11.2003 22:34:42
 
 
Mulla on nykyään tuollainen uudempi, strato-tyylinen talla ja tykkään siitä oikein paljon. Jos ostaisin nyt uuden telen ja siinä olisi tuollainen "vanha talla", vaihdattaisin siihen heti tuollaisen uudemman tilalle.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)