Aihe: Fuzz-ongelma
1 2 3
wilo
11.08.2006 11:11:52 (muokattu 11.08.2006 11:12:27)
Tarttisin fuzzin ja olenkin testaillut erinäisiä aparaatteja. Törmäsin kuitenkin tällaiseen ongelmaan: kaikkia fuzzeja ei meinaa saada kuulostamaan ollenkaan hyvältä, jos skittaa ei kytke suoraan fuzziin. Kitaran volapotikkaan reagoiminen kärsii pahasti ja saundista tulee jotenkin hengetön.
 
Ookkei. Ongelma on varmaankin fuzzin sisääntulon sovittamisessa perinteisen kitaramikin (perinteinen passiivi) sijaan vaikkapa univiben ulostulolle.
 
Mistäs löytäisin fuzzin, joka ei kärsi tästä? Hakusessa modernimpi fuzzi tyyliin ehx double muff, mutta paremmilla säädöillä.
 
- Ville
Nymppi
11.08.2006 12:08:18
Seymour Duncanin Tweak Fuzz on todella hyvä. Hyvät säädöt ja suht. halpa kans. En sitten tiedä että vastaako se sinun tarpeisiin mutta kannattaisi ainakin kokeilla kyseistä fuzzia
In Your Honor
Jungleman
11.08.2006 12:45:20
Tarttisin fuzzin ja olenkin testaillut erinäisiä aparaatteja.
 
Mitä fuzzeja olet testaillut? Millainen soundi on haussa?
Ei se ole vika. Se on ominaisuus.
Romantikkoitkijät #1
fridgebuzz
11.08.2006 12:56:45
 
 
kaikkia fuzzeja ei meinaa saada kuulostamaan ollenkaan hyvältä, jos skittaa ei kytke suoraan fuzziin.
 
Jep, näinhän se on, ainakin tuon Zoomin Ultra Fuzzin kanssa, jota on nyt tullut käytettyä.
wilo
11.08.2006 13:23:58
Hmm, pitääkö Univiben olla ennen fuzzia?
Germanium-fuzzit ovat jokseenkin tarkkoja paikastaan signaaliketjussa, joskus jopa tarkkoja säästä tai soittajan fiiliksestä :)

 
Tykkään, että wahit, phaserit, univibet ja kompressorit on ennen säröjä - myös fuzzia. Ge-fuzzia en onneks halua, olis vielä vaikeempaa.
madu
11.08.2006 13:24:18
SD:n Tweak Fuzz on hintaisekseen erittäin monipuolinen futsipolkusin.
 
Toinen erinomainen tosin hieman kalliimpi on HBE:n UFO joka on samalla myös fuzzoktaaveri.
wilo
11.08.2006 13:24:38
Seymour Duncanin Tweak Fuzz on todella hyvä. Hyvät säädöt ja suht. halpa kans. En sitten tiedä että vastaako se sinun tarpeisiin mutta kannattaisi ainakin kokeilla kyseistä fuzzia
 
Mites tää suhtautuu signaaliketjussa edellä oleviin efekteihin?
käsi
11.08.2006 13:24:56
 
 
mulla on ibanezin fuzz, en muista nyt tarkkaaan mallin nimeä, mutta ongelma senkanssa on että yksikseen se on ihan hyvä laite muttajos on useampi efekti käytössä yhtä aikaa, esim chorus/flangeri niin soundi on puuroa.
 
Hyvistä fuzz pedaaleista olen itsekkin kiinnostunut, tuo ibanez toki ajaa asiansa, mutta parantamisen varaa on
jos olet korvias myöten paskas ja kuses on paras pitää suu kiinni
wilo
11.08.2006 13:25:03
SD:n Tweak Fuzz on hintaisekseen erittäin monipuolinen futsipolkusin.
 
Toinen erinomainen tosin hieman kalliimpi on HBE:n UFO joka on samalla myös fuzzoktaaveri.

 
Entäs UFO, mites se suhtautuu signaaliketjussa edellä oleviin efekteihin?
wilo
11.08.2006 13:27:57
Mitä fuzzeja olet testaillut? Millainen soundi on haussa?
 
Hyvän soundin sain electro-harmonixin double muffista. Siinäkin on tuo vika, eli toimii vain ekana signaaliketjussa. Lisäksi fuzzissa saisi olla tone-säätöä yms.
madu
11.08.2006 13:36:34
UFOa olen testinyt vain muutaman kerran ja se ollut suoraan vahvistimen ja kitaran välissä joten siitä en osaa sanoa signaaliketjun osalta mutta tweak fuzzi löytyy omasta laudasta wahin ja virittimen jälkeen ja siinä pelittää mainiosti omiin tarkoituksiin. Eroa ei ole merkittävää vaikka olen vaihdellut paikkaa ketjussa.
Jungleman
11.08.2006 13:58:53
Double Muff ei minusta ollut varsinainen fuzz, kun sitä joskus testailin... mutta ilmeisesti kuitenkin haussa on enemmänkin orgaaninen ja dynaaminen fuzz-soundi kuin vaikkapa bigmuff-tyyppinen tuuttaus, oletan.
 
Fulltone '69 on hyvä. Minulla on ollut sellainen jatkuvassa käytössä n. 7 vuotta, ja olen oppinut pikkuhiljaa tuntemaan sen käyttäytymistä eri tilanteissa. Käytän sitä tällä hetkellä seuraavanlaisessa signaaliketjussa:
 
kitara ->
Effector 13 NoFi (rujo fuzz) ->
Barber Tone Press (kompressori) ->
Danelectro Fab Chorus (true bypass -loopissa) ->
Banzai Fireball II (overdrive) ->
Fulltone '69 (fuzz) ->
Roger Mayer Octavia ->
jne.
 
Kaikki kuusysiä edeltävät pedaalit ovat truebypasseja (paitsi Danelectro, joka kuitenkin on tbp-loopissa eli käytännössä tbp). '69 reagoi erinomaisen hyvin näiden kaikkien kanssa, soundi ei muutu ei-toivottuun suuntaan ja dynamiikka säilyy. Aiemmin käytin Banzain tilalla Fulltone Full-Drive II -overdrivea ja '69 tykkäsi siitäkin yhtä lailla.
 
Esimerkiksi Bossin pedaaleista '69 taas ei tykkää. Niiden bufferit ohentavat sen soundia ja lyttäävät dynamiikan. Wahin kanssa '69 toimi myös ihan hyvin, muistaakseni. Myin Budda-wahini pois muutama vuosi sitten (kun se oli lojunut liian pitkään käyttämättömänä kaapissa) mutta muistikuvani mukaan yhdistelmä soundasi juuri siltä kuin pitääkin :-)
 
Lieneekö tästä hyötyä. Aika monen muunkin fuzzin kanssa on tullut elettyä, voin tarkentaa tarvittaessa.
Ei se ole vika. Se on ominaisuus.
Romantikkoitkijät #1
kivi
11.08.2006 14:17:13 (muokattu 11.08.2006 14:20:40)
Hmm,
 
nyt on ongelma ennemmin se, että yritetään sahata vasaralla ja hakata nauloja poralla.
:-)
 
Fuzzien erityinen hienous on siinä, että kitaran volyymipotikalla säätämällä niistä saa valtavan soundikirjon puhtaasta puuroon, soundin kärsimättä ja pedaaliin koskematta. Tämän seurauksena ne eivät sitten toimikaan muiden polkimien jälkeen, kun eivät halua syödä bufferoitua signaalia.
 
Laita sovinnolla se fuzz ensimmäiseksi, ja kaikki aikaviiveet sitten, ja muut säröt loppuun. Koska vaikka impedanssia voi muuttaa sopivaksi ja jännitteet poistaa laittamalla eristysmuuntajan väliin, se ei sitten kuitenkaan kuulosta hyvältä.
 
Muiden väpättimien perässä ei fuzz-soundi muutenkaan kuulosta hyvältä - pelkkä kanttiaalto- tai harja-aaltoklippaus kun on liian karua modulaatiota päästääkseen muiden efektien soundia läpi.
 
Jos nyt kuitenkin haluat kokeilla fuzzia ketjun lopussa, ainoa ratkaisu on mun nähdäkseni, että ostat jonkin fuzzia mallintavan polkimen, joka ei kuitenkaan ole diodileikkuri. Digitechin mallistossa on montakin, ja Line6 distortion modeller on aina varma valinta.
 
Lisäksi jotkin uudemmat fuzzin nimellä myytävät palikat ovatkin fuzz-mallinnuksia. Mun käsittääkseni esim Soundtank 60's Fuzz ei oikeasti ole fuzz, mutta erittäin aidon kuuloinen poljin kumminkin, ja rutkasti käyttökelpoisempi kuin ...eh... vähintään erraattisesti toimivat FuzzFaceni, Big Muffini, Marshall Supafuzzini ja Standard Fuzzini, jotka kaikki ovat ns. "aitoja asioita".
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)
käsi
11.08.2006 14:32:10 (muokattu 11.08.2006 14:38:11)
 
 
Lähes aina kun lukee herra kiven kirjoituksia tulee itse viisaammaksi, siis ainakin kitara rojujen suhteen. Tuo kirjoituksesi valaisi joitakin ongelmia fuzzin käytön suhteen omalla kohdallani
 
oma fuzzini on ibanezin tone-lok sarjaa oleva fz7.
jos olet korvias myöten paskas ja kuses on paras pitää suu kiinni
monotone
11.08.2006 14:59:31
 
 
Fulltone '69 on hyvä.
 
Samaa mieltä, menin vain omani myymään. Mielenhäiriö, kehveli.
 
Toinen joka soundasi yllättävän hyvälle - varsinkin overdriven edessä - oli Dunlopin Hendrix fuzz. Mulla oli se koplattuna siihen JH wahiin, mutta on myös omana laitoksenaan saatavilla, luulisin. Ei siis se oktaavifuzz kuitenkaan, se ei ollut kovin vakuuttava esitys aiheesta.
Kiinankeisari
11.08.2006 17:27:32
Käytän sitä tällä hetkellä seuraavanlaisessa signaaliketjussa...
 
tuota, voisit tässä välissä valaista tyhmälle että minkätakia noita muita mollukoita on noin paljon ennen sitä fuzzia, esim. tuo chorus? pienet aivoni tulivat siihen tulokseen että käytät niitä sekaisisin, miten ja millaisia saundeja haet? kiitos jo etukäteen, yritän oppia (varastaa) kokeneemmilta...
"soita silleen makeesti" -Albert Järvinen
McNulty
11.08.2006 19:51:43
Fuzzien erityinen hienous on siinä, että kitaran volyymipotikalla säätämällä niistä saa valtavan soundikirjon puhtaasta puuroon, soundin kärsimättä ja pedaaliin koskematta. Tämän seurauksena ne eivät sitten toimikaan muiden polkimien jälkeen, kun eivät halua syödä bufferoitua signaalia.
 
Laita sovinnolla se fuzz ensimmäiseksi, ja kaikki aikaviiveet sitten, ja muut säröt loppuun. Koska vaikka impedanssia voi muuttaa sopivaksi ja jännitteet poistaa laittamalla eristysmuuntajan väliin, se ei sitten kuitenkaan kuulosta hyvältä.

 
Kyllä, nimenomaan näin. Siksipä kysyinkin notta miksi fuzzin oltava vasta muiden jälkeen :)
 
Itselläni on pari DIY-Fuzzia (Germanium AC128 "PNP" ja AC127 "NPN") ja niiden toiminta on ihan päivästä, säästä ja sijoittelusta riippuvainen. Tosin, tuo AC128-fuzzi sanoi sopimuksensa irti jokunen aika sitten ja se pitäisi fiksata. Veikkaan että on vain huono liitos jossain kun se on niitä ekoja joita on tullut kaljatokkurassa kolvailtua :)
 
DIY-Fuzzit on siinä mielessä hienoja että niitä voi modata ja räpeltää helposti. Esim. nuo Axis Face Fuzzit sisältävät n. 9 komponenttia piirilevyllä, jakit, potikat, kytkimen ja patterinepparin. Ei mitään hienouksia, ei mitään ylimääräistä... helppo kasata vaikka täpläkuparoidulle levylle hyppylangoilla. Trankuille vielä trimmerit niin sieltä saa ihan kevyestä rutusta aina oskilloivaan rätinään asti...
El zorrero más grande en el mundo
Ten soldiers wisely led will leave a hundred without a head.
wilo
11.08.2006 20:35:30
UFOa olen testinyt vain muutaman kerran ja se ollut suoraan vahvistimen ja kitaran välissä joten siitä en osaa sanoa signaaliketjun osalta mutta tweak fuzzi löytyy omasta laudasta wahin ja virittimen jälkeen ja siinä pelittää mainiosti omiin tarkoituksiin. Eroa ei ole merkittävää vaikka olen vaihdellut paikkaa ketjussa.
 
Minkälainen on tweak fuzz reagoimaan kitaran volapotikkaan? Muuttuuko rupisesta puhtaaksi? Muuttuuko interaktiivisuus kitaran volumesäädön kanssa, kun vaihtaa paikkaa signaaliketjussa?
wilo
11.08.2006 20:40:02
Double Muff ei minusta ollut varsinainen fuzz, kun sitä joskus testailin... mutta ilmeisesti kuitenkin haussa on enemmänkin orgaaninen ja dynaaminen fuzz-soundi kuin vaikkapa bigmuff-tyyppinen tuuttaus, oletan.
 
Ahaa, ehkä sen ei mulla tartte olla sitten aito fuzz.. mutta mikä on tässä fuzzin määritelmä? Joka tapauksessa double muff reagoi ihan helvetin hienosti volapotikkaan, ja se on yksi vaatimus.
Eli sikäli dynaaminen pitää olla, että kitaran volasäädöllä voi muuttaa särön määrää ja saundia, eikä niinkään äänenvoimakkuutta.
 
Fulltone '69 on hyvä.
 
Onkos fulltone tämmönen orgaaninen ja dynaaminen fuzzi? Mitäs se sanoo, kun kytket jonkun ketjussa olevan efektin päälle ennen sitä? Vieläkö reagoi yhtä nätisti volapotikkaan?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)