Aihe: Kitaran äänittämisestä.
1
reppana
02.08.2006 14:29:51
Eli miten äänitän vahvistimen kautta kitaraa koneella. Vahvistimesta löytyy reiät: Phones ja rem ctrl. Lisäks efekti looppi ja input:D Äänikortti on intergroitu paska. Auda-cityllä meinasin äänitellä..
Harjottelemalla oppii=)
Humanoid
02.08.2006 14:33:42
Kitara vahvistimen inputiin ja phones-liitännästä johto koneen line-in:iin, ei siinä sen kummempaa. Jos nyt noin välttämättä haluat etkä omista esim. mikkiä, jonka kautta nauhoittaa vahvistinta.
Sami / Ääniportti
reppana
02.08.2006 14:38:20
Oon äänittäny ennen tolla mikki vahvistimen eteen systeemillä.. Ajattelin jos sitä ääntä sais jotenkin paremmaks.. ENkä ole mikään aloittelia.
Harjottelemalla oppii=)
Explorer
02.08.2006 14:45:33
Oon äänittäny ennen tolla mikki vahvistimen eteen systeemillä.. Ajattelin jos sitä ääntä sais jotenkin paremmaks.. ENkä ole mikään aloittelia.
 
Ainakin erilaisen soundin saat jos otat efektiluupin lähdöstä tietsikalle sen signaalin. Kyseessä olisi silloin pelkkä etuaste-signaali. Sitten koneella voi käyttää jotain kaiutinsimulaatiota (kaikenlaisia ilmaisia pluggareita on) ja kokeilla minkälaista soundia tulee. Voi onnistua hyvinkin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)