Aihe: Mikkien kytkennästä
1
takape
25.07.2006 01:38:33
Nyt alkaa heermeli mennä.. Olen tässä etsinyt sopivaa kytkentää kahdelle humpparille ja päätynyt seuraavaan http://www.seymourduncan.com/suppor … ics/2hum_vol_tone_5way-w-split.html
 
Mikkeinä on Kent Armstrongin PAF humpparit. (piuhat vih., pun, valk ja musta) Nyt nuo piuhojen värit alkaa hyppiä silmille joten kysäisenkin onko asiaan perehtyneitä. Miten noiden Armstrongin värikoodit menee tuon Duncanin koodien kanssa.
 
Löysin kyllä netistä joitain listoja värikoodeista mutta niissä näyttää olevan eroja. Voiko esim heittää suoraan tämän listan mukaan http://www.has-sound.com/info.htm#H … r%20Pickup%20Wiring%20Color%20Codes
vai pitääkö ottaa huomioon että mikä piuhoista on hot ja mikä maa. Toisella sivulla sanotaan että KA:n mikeissa punainen piuha on hot SD:n mikeissä puolestaan musta. Tuossa ensimmäisessä listassa kuitenkin ne eivät ole toisiaan vastaavilla kohdin.
 
Olisin kiitollinen avusta niin menis tuo ikuisuus projekti eteenpäin.
fox
25.07.2006 02:00:45
 
 

vai pitääkö ottaa huomioon että mikä piuhoista on hot ja mikä maa. Toisella sivulla sanotaan että KA:n mikeissa punainen piuha on hot SD:n mikeissä puolestaan musta. Tuossa ensimmäisessä listassa kuitenkin ne eivät ole toisiaan vastaavilla kohdin.
 
Olisin kiitollinen avusta niin menis tuo ikuisuus projekti eteenpäin.

 
Täysin varma oon vaan siitä että SD:n mikeissä musta on "hot out" Ja tuohon ensimmäiseen: kyllä pitää ottaa huomioon, voit saada aikaan "vastavaihekytkennän" jos menevät ristiin, toisessa mikissä.. Varsin hyvä arvaus olis kyllä se, että KA:n mikeissä punainen on hot out..
Toisaalta, jos molemmat humpparit on saman valmistajan, ei sillä suurta merkitystä ole, kumpaa johdinta käyttää, kunhan molemmissa käyttää sitten samanväristä kuumana.. Ja ehdottomasti siis tässä tapauksessa on oltava se 4+ -johdotettu mikki.
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
takape
27.07.2006 00:38:09
siitähän tuo sekaannus pienessä päässä alkoi. KA:n sivuilla oli siis nuo em. ohjeet. Sitten esim. http://www.stewmac.com/freeinfo/I-ARMSTRONG.html sanoo että niissä punainen on hot ja musta ja valkoinen yhteen ja vihreä maihin. Ja taas kun vertaa aikaisemmin mainitussa värikoodilistassa olevia värejä SD:n väreihin niin taas mennään eritavalla.
 
Kaipa se on kuitenni paras uskoa tuota KA:n omaa sivustoa ja laittaa piuhat sen mukaan. Elikkä punainen ja vihreä vastaamaan SD:n pun ja harmaata, musta on musta ja valkoinen maahan.
 
kokeilemallahan sitä tietää sitten tuleeko ääntä vai ei.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)