Aihe: Jännittämisestä..
1
Sir Attila
12.07.2006 13:37:18
Hyvä kirjoitus mutta yhdestä kohdasta olen snadisti eri mieltä. Kun bändi menee lavalle, soiton pitää alkaa samantien eikä siinä vaiheessa enää tehdä mitään säätörituaaleja. Totta kai lavalle kömpiminen ottaa aikansa, varsinkin jos on ahdasta. Mutta kun taustamusiikki häipyy, pitää bändin (tai intromusan) aloittaa 15 sekunnin sisään. Kahden minuutin hiljainen hetki on takuuvarma tunnelman latistaja.
 
Eli soittajat voi käydä yksitellen ennen keikkaa virittämässä ja säätämässä niin paljon kuin kukin tarpeelliseksi näkee. Sen jälkeen sovitaan tiskijukan tai muun taustamusasta vastaavan jälkeen tyyliin "yks biisi tän jälkeen". Kun vika biisi alkaa tai on puolessa välissä, kömpii soittajat stagelle ja kun taustamusa loppuu, alkaa liveveto suoraan perään. Jos tapahtumaa korostetaan vielä lavavalojen oikea-aikaisella kirkastumisella, saadaan show polkaistua näyttävästi käyntiin.
 
Kun nimetön (tai miksei nimekkäämpikin) bändi vetää paikalliskuppilassa, ensivaikutelma on tärkeä, siksi sitä ei kannata pilata sillä että neljä jätkää seisoo kaks minuuttia lavalla tumput suorina kun rumpali hermostuksissaan alkaa säätää virvelin korkeutta.
 
Tää ei tietty auta jännittämiseen mutta jos ennakkovalmistelut on tehty hyvin, keikan aloitus pitäisi pystyä hoitamaan ilman ylimääräistä taukoa. Ja jos jännittää, kannattaa muistaa miten parhaiten pääsee kylmään veteen tai miten laastari irroitetaan: rohkeesti vaan liikkeelle, ei saa jäädä tuleen makaamaan.
 
Kun biisi sitten on saatu liikkeelle, alkaa olokin yleensä helpottamaan. Yksi keikan aloitus-jännittämistä helpottava kikka on urheilijoiden paljon käyttämä mielikuvaharjoittelu. Kun tiedät mikä eka biisi on, mieti mitä teet ennen biisiä ja miten intro lähtee. Kun sen käy läpi pari kertaa just ennen lavalle menoa, saa sen biisin liikkeelle vaikka tulisikin se black-out ja jälkeenpäin ei muistaisi lavalle menosta yhtään mitään.
Synastikki
12.07.2006 13:43:17
 
 
Luin koko tekstin koska oli vaan sen verran hyvää tavaraa! Itse olen aika vähän keikkaillut ja nykyisen bändin kanssa vedetty tasan yksi keikka, joten varsin tarpeellinen tuo oli. Plussa!
Hevihaarukka! |,,| kalamies #51 >-)))>
Angus
12.07.2006 14:35:26 (muokattu 12.07.2006 14:37:03)
 
 
Erittäin asiallista tekstiä, plussaa siitä. Tosin tuosta keikan aloittamisesta olen Sir Attilan kanssa samaa mieltä, mikään ei lannista tunnelmaa enemmän kuin se kun muu bändi seisoo pelokkaan näköisinä tumput suorina kun yks jätkä säätää jotain siinä. Ja sitten sellanen juttu, mun mielipide ainoastaan, mutta mikään ei anna bändistä edustavampaa kuvaa kuin se, että vedetään keikka/show, eikä vaan soiteta jotain biisejä. Eli suunnitellaan sellanen tiivis ja valmis setti valmiiksi, missä biisien järjestyksessä ja koko show:n kulussa on järkeä ja se homma tuntuu kokonaisuudelta, ja sitten ennen keikkaa treenataan hartaasti sitä keikkaa kokonaisuudessaan, eikä vaan treenata niitä yksittäisiä biisejä.
 
Suunnitellaan missä vaiheessa voisi mahdollisesti esim. virittää, ja pystyiskö sitä virittämiseen viemää taukoa jotenkin värittämään, esim. niin että heti edellisen biisin jälkeen basisti ja rumpali lähtee jammailemaan jotain tuttua blues/rock-sointukulkua, kitaristi virittää nopeasti ja tulee soololla mukaan biisiin heti kuin mahdollista, sen jammailua jatketaan sitten hetken aikaa ja lopetetaan biisi niin, että kitaristi jää yksin vetämään sooloa (sellaista missä olisi jotain ideaakin) ja tämän aikana basisti virittää ja siitä sitten potkaistaan seuraava biisi kunnolla käyntiin. Kannattaa miettiä se koko show valmiiksi, miettiä mitä jotain tuttua biisiä voi muut bändin jäsenet jammailla jos jollain tulee ongelmia kamojen kanssa jne. Treenataan sitä, että miten hoidetaan jos kesken biisin kitaristin on pakko vaihtaa kitaraa jne. Näistä nyt ei koskaan voi tietää, että missä kohdassa sitten täytyy, mutta jos treeneissä soittajat jossain kohdassa vaan yhtäkkiä lähtevät vaihtamaan esim. kitaraa (muiden soittajien tietämättä) alkaa siinä muodostumaan sitä kommunikointia ja aletaan oppia miten tilanteen voi hoitaa kunnialla kotiin.
 
Kannattaa oikeasti katsoa tarkkaan "kunnon" bändien keikkoja, vaikka DVD:ltä oikein tarkastella että mites tossa hommat hoidetaan jne. Silloin kun show on todellinen kokonaisuus ja kaikki mahdolliset ongelmatilanteet on otettu huomioon, ei enää niin helposti jännitäkään kun ei ole niin paljoa huolehtimista.
oiva tumpeloinen
12.07.2006 15:55:24 (muokattu 12.07.2006 20:25:13)
Hyviä pointteja tuntuu piisaavan.
 
Tuohon viidenteen kohtaan mä kyllä vähän tekisin muutoksia. Mihinkään tiettyyn rutiiniin ei kannata suoranaisesti itseään opettaa. Keikkapaikalle mennessä joku homma kusee kuitenkin aina. Sinänsä mä taas ymmärrän tuon pointin, että esim. noiden omien kamojen tarkastamisessa kannattaa tehdä itselleen tarkka ohjelma. Kun joka kerta käyt nippelit samassa järjestyksessä läpi, se on kohta niin itsestäänselvyys, ettei mitään ongelmia sen suhteen tule.
 
Kaikkeen tuohon valmistautumiseen, varsinkin alkuvaiheissa, mä suosittelisin käyttämään muistilappuja. Ei kannata jättää mitään muistin varaan, jännityksen keskellä se unohtuu satavarmasti. Eli kannattaa vaikka piirtää oma setup paperille, niin ei tule ongelma piuhojen tarkastelussa (eikä missään muussakaan), jos on vähänkin epäilevällä mielellä omista kyvyistään.
 
Ja kuten tuossa mainittiinkin, niin ensimmäiseksi biisiksi kannattaa valita joku helppo ralli. Sen aikana kuitenkin karisee suurin jännitys, ja on huomattavasti helpompi vasta sitten aloittaa se loputon tiluproge.
apenaattori
12.07.2006 20:22:25
Olisiko FAQ-ainesta?
Voi myrkky.
cosmob83
12.07.2006 21:00:34
Sir Attila & Kumppanit,
Olette ihan oikeassa siinä, että mikään ei tapa pahemmin fiilistä kuin se että bändi seisoo tumput suorina. Lähinnä nyt ajattelin tuolla kommentillani korostaa sitä, että vaikka edetään reippaasti, niin juttuun pitää käyttää sen vaatima aika. Moni hyvin kokematon bändi stressaa sitä, että pitää saada nopeasti homma kasaan ja siinä tuoksinassa yleensä kerkeää mennä jokin vituralleen. Mutta joo, ihan oikeassa olette. :)
www.theshafts.com
oiva tumpeloinen
12.07.2006 21:06:59
Sir Attila & Kumppanit,
Olette ihan oikeassa siinä, että mikään ei tapa pahemmin fiilistä kuin se että bändi seisoo tumput suorina. Lähinnä nyt ajattelin tuolla kommentillani korostaa sitä, että vaikka edetään reippaasti, niin juttuun pitää käyttää sen vaatima aika. Moni hyvin kokematon bändi stressaa sitä, että pitää saada nopeasti homma kasaan ja siinä tuoksinassa yleensä kerkeää mennä jokin vituralleen. Mutta joo, ihan oikeassa olette. :)

 
Mitenkäs multa nyt pääsi läpi tuo kuudennen kohdan juttu ihan ilman huomiota.
 
Mä olen kyllä kanssa sitä mieltä, että soiton pitää alkaa kohtuullisen instant lavalle nousun jälkeen. Ihan kuten tuossa Sir Attila homman kertoi. Yleisön huomion saa kuitenkin siinä vaiheessa, kun lavalla tapahtuu jotain. Jos se alkaakin tuntua siltä, ettei siellä mitään tapahdukaan, keskittyy porukat taas omiin juttuihinsa. Ne virittelyt ja checkit pitää olla siis tehty jo etukäteen, korkeintaan 5 sekuntin viretarkastuksen voi tehdä.
DeWilde
12.07.2006 21:18:34
Mikäänhään ei ole tyhmemmän näköstä kuin lavalla tapahtuu joku isompi kämmi ja bändin on niin "yber cool" että on kuin mitään ei olisi tapahtunut. Jos jotain sattuu, niin sitä ei pidä yrittää peitellä, se näkyy aina läpi. Tätähän ei muuten poliitikot ole tajunneet. Mutta jos "myönnätte" mokan ja jatkatte siitä, niin ei se jää yleisöä häiritsemään.
 
Ei välttämättä ihan noin.
Hevi on parhaimmillaankin paskinta.
cosmob83
12.07.2006 21:28:32
Ei välttämättä ihan noin.
 
Niin no, minä uskon että asia on noin. Sillä että myöntää mokan niin en tarkoita sitä, että keskeyttää biisin ja rupee pyytelee yleisöltä kauheasti anteeksi. Lähinnä sen että asian noteeraa ja sitten painaa vain eteenpäin. Toki mokia on monenlaisia. Mutta toisaalta tämä nyt oli enemmän teatterista revitty juttu. Siis jos näyttämölle putoaa kesken kaiken lamppu katosta, niin näyttelijät eivät voi olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Niiden on reagoitava siihen. Minusta sama sääntö pätee myös soittamisessa. Maku-asia, minusta asia on näin. :)
www.theshafts.com
Twistyh
13.07.2006 18:00:20
Ota nuo kolme pistettä otsikosta pois niin annan plussan.
Jake.e
13.07.2006 20:04:54 (muokattu 13.07.2006 20:05:37)
Ei tietenkään saa olla ylimielinen tai töykeä yleisöä kohtaan.
 
"Jos haluat olla stara käyttäydy kuin stara", Marilyn Mansonia lainatakseni. Kyllähän siellä lavalla pitää vähän piikittelyä olla. Tsekkaappa vaikka strapping young ladin keikka dvd ja hultsfredin keikka 2003. "Guys at the back suck dick... girls don't thou you pump donuts!".
Jerk.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)