Aihe: Splinter Cell -pelisarja
1 2
Quark
01.07.2006 20:30:14
Löytyykös täältä kyseisen pelisarjan ystäviä? Itselläni on jonkinasteinen pakkomielle näihin hiippailupeleihin, ja Thiefit, Splinterit ja Hitmanit ovat tuttua tavaraa.
 
Ubisoft julkaisee tänä syksynä sarjan neljännen osan, Splinter Cell Double Agentin. Pelissä Sam joutuu toimimaan kaksoisagenttina NSA:n ja terroristien välillä. Vaikuttaa aika mielenkiintoiselta idealta. Screenshotit ovat kyllä uskomattoman nättejä, mutta toivottavasti myös muuhunkin on jaksettu panostaa. Ubisoft lupailee, että pelaaja joutuu miettimään kummalle suorittaa tehtäviä ettei soluttautuminen paljastu, ja että juonen kulku riippuu pelaajan ratkaisuista. Toivottavasti tämä toteutetaan hyvin, kuulostaa nimittäin mielenkiintoiselta.
 
Lisätietoja esim. täällä: http://www.gamespot.com/xbox360/action/splintercell4/index.html
 
Tässä ketjussa on tietty sana vapaa myös sarjan muista peleistä.
"Vasta blues-diggailu ja bluesin soittaminen teki minusta kitaristin." -Jani The Rock
vexu
01.07.2006 22:25:39
 
 
Kaksi ensimmäistä on tullut pelattua läpi ja oikein hyviähän molemmat olivat. Ainoa suurempi puute erityiesti kakkosessa oli todella lyhyt läpipeluuaika. Varmaan pitäisi kolmonen tsekata tarkemmin jossain välissä, sillä ainakin ensimmäisen oli erittäin suuri suosikki aikoinaan. Pitkään on ollut puhetta myös leffasta, mutta viime aikoina ei ole kuullut oikein uutta juttua sen etenemisestä.
On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero.
Quark
01.07.2006 23:06:49
Varmaan pitäisi kolmonen tsekata tarkemmin jossain välissä, sillä ainakin ensimmäisen oli erittäin suuri suosikki aikoinaan. Pitkään on ollut puhetta myös leffasta, mutta viime aikoina ei ole kuullut oikein uutta juttua sen etenemisestä.
 
Kolmonen kannattaa tsekata kyllä. Kakkonenhan oli oikeastaan vaan vähän päivitetty ykkönen, kolmosessa taas oli enemmän uusia juttuja. Kolmonen ei myöskään ollut yhtä putkimainen kuin kaksi ekaa, ja tän tulevan osan pitäis olla vielä selkeästi avoimempi.
"Vasta blues-diggailu ja bluesin soittaminen teki minusta kitaristin." -Jani The Rock
Milkop
02.07.2006 13:01:08
 
 
Ykkönen ja kakkonen löytyy hyllystä, molemmat ovat kesken. Jotenkin tuntuu, että jos olisivat pc-versioita, niin olisivat menneet aika sitten läpi. Jotenkin kankea tuo ohjaus munsta ja kun on pc-pelejä pelannut ikänsä ja se ohjaustapa on selkäytimessä, niin ei aina luonnistu tuo kömpelö padi-ohjaus. Hyviä pelejähän ne ovat, ei siinä mitään. Aina silloin tällöin tulee niidenkin pariin palattua.
chico_miguel
02.07.2006 14:45:33
Kakkosen pelasin läpi ja kolahti täysillä. Aivan mielettömän addiktoiva ja jännittävä peli. Spliter Cell ja Half-Life ovat harvoja pelejä, joihin on tullu uppouduttua niin, että niissä elää vielä unissaankin.
 
Toi uusin vaikuttaa todella lupaavalta. Pitäis melkein tässä odotellessa ostaa Chaos Theory ja hakata se läpi.
"Eres tú cabron hijo de puta"
wrshredder
02.07.2006 16:42:42
Pandora tomorrow löytyy hyllyltä vieläkin. Pirun hyvä peli (ja siis koko sarja) se oli alussa , mutta nyt on mennyt into kun oon junnannut siihen kohtaan missä pitää nousta hissikuilua ylös ja siellä on muistaakseni Soth ja joku pommi. LA:ssa muistaakseni.
En ole päässyt tosta kohdasta eteenpäin..
Vinkkejä pliis :D
THV-Klubi#52 Romantikkoitkijät#23 S.M.A.K - perustajajäsen
zorro
02.07.2006 18:31:18
liian putkipeli. sitten siitä vois ehkä nauttia jos lähtökohdat olisi kuin hitman sarjassa, elikkä mahdollisuus edetä sieltä minkä parhaaksi näkee.
saundi lähtee tukasta!
Tänne saattaa tupsahtaa joskus uusia biisejä.
Suhteettomat toverit #6
IMIK #34
Guderian
02.07.2006 22:30:29
 
 
Kaikki Xboxin pelit on tullut pelattua ja koluttua läpi, tosi laadukas pelisarja. Etenkin Chaos Theoryn uusi engine toimii hyvin, mutta juonet eivät kyllä kestä oikein lähempää tarkastelua. Hahmot ovat kyllä valitettavan kliseisiä, onneksi huumoria on edes rahtunen seassa. Eihän tää Metal Geareille pärjää - eivät lähimainkaan - vaikka pientä kuittia koittaa heittääkin siihen suuntaan...
 
Tulevat osat tulee varmaan myös hierottua. Mielenkiintoista hi tech -hiippailua!
"Ich hab' ein Herz aus Stahl..."
chico_miguel
03.07.2006 17:51:58
Toi putkimaisuus on asia jonka ne vois korjata uuteen osaan. Unelma skenaario olis päästä tekee salamurha sellaseen Die Hard-pilvenpiirtäjään. Kohde on tietysti kattohuoneistossa ja Sam aloittaa katutasosta. Siinä sitten voisi miettiä soluttautuuko henkilökuntaan valeasussa, meneekö ampuen etuovesta vai sniikkako palotikkaita ym. :D
"Eres tú cabron hijo de puta"
Quark
03.07.2006 19:00:59
Toi putkimaisuus on asia jonka ne vois korjata uuteen osaan. Unelma skenaario olis päästä tekee salamurha sellaseen Die Hard-pilvenpiirtäjään. Kohde on tietysti kattohuoneistossa ja Sam aloittaa katutasosta. Siinä sitten voisi miettiä soluttautuuko henkilökuntaan valeasussa, meneekö ampuen etuovesta vai sniikkako palotikkaita ym. :D
 
Eikö tämä muka ole jo tehty hitmanissa? Tai siis joku samantyyppinen tehtävä ainakin :) Mutta noi ennakkojutut uudesta osasta lupaavat kyllä parannusta siihen putkimaisuuteen.
"Vasta blues-diggailu ja bluesin soittaminen teki minusta kitaristin." -Jani The Rock
tuomittu
03.07.2006 19:03:57
Sen ensimmäisen olen pelannut joskus läpi. Ihan mukavasti meni aika sen parissa, vaikka tosiaan aika putkijuoksuahan se on. Tiedä sitten jaksaisiko edes tuota yhtä peliä enempää pelata, jos jatko-osat ovat yhtälailla putkimaisia. Citymarketissa kyllä näin boksin, jossa oli kaikki kolme peliä ja vielä suht edukkaasti, oliskohan ollut peräti 30 e. Kiinnostaisi vähän, mutta tässä läppärissä on niin surkea näyttis, että ykköstäkin saa pelata grafiikka-asetukset aika minimissä.
wrshredder
04.07.2006 19:10:47
No hemmetti! kertokaa milleen se "catwalk" kohta pitää mennä >:/
THV-Klubi#52 Romantikkoitkijät#23 S.M.A.K - perustajajäsen
Quark
06.07.2006 11:11:23
No hemmetti! kertokaa milleen se "catwalk" kohta pitää mennä >:/
 
Onko tämä se jossa on niitä pommeja ympäriinsä? En millään enää muista, mutta eiköhän siihen netistä joku walkthrough löydy...
"Vasta blues-diggailu ja bluesin soittaminen teki minusta kitaristin." -Jani The Rock
kouranka
06.07.2006 12:29:59
 
 
Ykkösen vetäny läpi parisen kertaa.. hyvä peli. Ainakun pelaan niin huone pimeäks ja äänet täysil.
Nyt herkutellaa!
Guitarist in the Night
06.07.2006 13:28:16
Kaikki kolme Splinter Celliä on pelattu läpi, loistavaa hiiviskelyä. Putkimaisuus ei häirinnyt lainkaan. Thieffit on myöskin kovia pelejä, volumet kaakkoon ja valot pois.
Hevi on ihan hyvää.
MaxDamage
20.03.2008 15:04:48 (muokattu 20.03.2008 15:05:26)
Huom! Olet kirjoittamassa yli 623 päivää vanhaan ketjuun!
 
Joo niin olen. Löytyykö täältä Spinter Cell Double Agentin pelaajia??? Itsellä oli tuo peli hyllyssä puoli vuotta ja nyt vasta aloitin tyyppäämisen. Hyvältä vaikuttaa!!! Nyt ainoastaan ongelmana on että peli jumittuu koko ajan samaan kohtaan.. :(
 
Kyseessä on pelitekniikalla toteutettu "Animaatiopätkä" jossa Carson Moss vie Sam Fisherin ensi kertaa tapaamaan pääpahis Emiliä. (Kolmas tehtävä, JBA päämaja) Pelin takakannen kuvasta päätellen minun pitäis ilmeisesti teloittaa paikalla oleva tuskainen mies.
 
Peli jumittuu kesken tätä pätkää niin että "Scene" aukeaa ja Carson siirtyy seisomaan hakatun tyypin viereen. Emile seisoo selin minuun ja tässä vaiheessa videon pitäis ilmeisesti vielä jatkua koska en vielä pysty liikkumaan. Noh, peli jumittaa siihen niin että animaatio (Carson liikuttelee päätään) ja äänet jäävät päälle ja mikään näppäin ei reagoi mihinkään. Noh windowsiin pääsee sentään.
 
Asensin pelin uudestaan ja ajoin pelin updaterin mutta ei auta. Aina jumittuu samaan kohtaan. Löytyisikö täältä henkilöitä joilla on ollut sama ongelma tai ihmisiä jotka pystyisivät kertomaan mitä voisin tehdä??? Vai pitää mennä jonnekin atk-sivuille apua etsimään?
 
Edit: Niin siis kyseessä pc-versio
Räbbänä
20.03.2008 15:10:26
Kaksi ekaa tuli melko nopiasti tahkottua pleikka kakkosella läpi. Eipä sitä nkyään pelejä tule pelattua kuin satunnaisesti PES:iä ja Soul Caliburia kaverin Xbox 360:lla
Gandhi
21.03.2008 16:00:52
Kyseessä on pelitekniikalla toteutettu "Animaatiopätkä" jossa Carson Moss vie Sam Fisherin ensi kertaa tapaamaan pääpahis Emiliä. (Kolmas tehtävä, JBA päämaja) Pelin takakannen kuvasta päätellen minun pitäis ilmeisesti teloittaa paikalla oleva tuskainen mies.

Peli jumittuu kesken tätä pätkää niin että "Scene" aukeaa ja Carson siirtyy seisomaan hakatun tyypin viereen. Emile seisoo selin minuun ja tässä vaiheessa videon pitäis ilmeisesti vielä jatkua koska en vielä pysty liikkumaan.

 
Ilmeisesti kyse on jostain teknisestä viasta, koska itsellä siinä muistaakseni tuli itsestään valittavaksi vaihtoehdot ampua miestä nuppiin tai sitten ampua ohitse. Valinta sitten vaikutti siihen, mitä osapuolta halusi miellyttää.
Askorbiinihappo
23.03.2008 11:38:47
 
 
Kolmosta olen taas alkanut pelaamaan, ja kolme ekaa tehtävää, eli majakka, laiva ja pankki, menty 100%. En ole tietääkseni edes grabannut ketään. Pari TODELLA hienoa kohtaa tullut vastaan.
"Ja maailmassa on paljon erilaista musiikkia esim. Trash metallissa ei aina hidas soittaja pärjää... Ja "täydellisen" kitaristin pitäisi soittaa mitä tahansa... Likki oli se vaikka kuinka nopea. No tiedän mitä tuon lauseen perään yleensä tulee mut..."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)